تبلیغات
وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان - ماجرای مرموز غار شگفت‌انگیز كلماكره

اسلایدر

ماجرای مرموز غار شگفت‌انگیز كلماكره
ارسال شده توسط gandomban . | ( نظرات )

غار کلماکره، غاری که سال گذشته به خاطر «جام شیردال»، درباره‌اش زیاد شنیده‌ایم، اما ناگفته‌ها درباره آن فراوان است؛ غاری كه

 در گزارش‌های باستان شناسان، فقط به سفال‌ها و كوزه‌های آن اشاره شده بود، اما بعدها به عنوان ششمین گنجینه باستان‌شناسی دنیا معرفی شد كه گنجینه بسیاری از موزه‌ها به آن تعلق دارد! غاری که پس از 16 سال در فهرست آثار ملی قرار گرفت، غاری که بدون نگهبان رها شده و هنوز بوی باروت از آن به مشام می‌رسد!

روزنامه توریسم نوشت:وقتی به «پلدختر» می‌روید و از هر کس آدرسش را می‌پرسید، نگاهی به شما می‌كند و می‌گوید: غار کلماکره! تو هم آمدی دنبال گنج؟! ولی دیر آمدی! در نهایت، وقتی به یک اهل فن می‌رسید، می‌گوید: برای رسیدن به دهانه غار کلماکره، كافی است از یک دره ۱۰ متری فرود انجام دهی!
سرزمین کوهستانی لرستان با وسعتی نزدیک به 30 هزار کیلومتر مربع، بخشی از سرزمین ایران را به خود اختصاص داده است. در دل رشته کوههای زاگرس که از شمال غرب تا جنوب شرق استان لرستان را فرا گرفته است، غارهای متعددی وجود دارد که آثار متعددی از پیشینه کهن استقرار انسان در آنها یافت شده است. در دل هر یک از این غارها، اشیا هنری و باستانی متعددی یافت شده است که نشان دهنده قدمت تاریخی این سرزمین باستانی است. از قدیمی‌ترین اقوام ساکن در لرستان، قوم کاسی‌ها است که قبل از مادها در این سرزمین سکنی گزیده اند. از غارهای باستانی لرستان، غار «کلماکره» را باید نام برد که داستانی شگفت انگیز و سرنوشتی پر از راز و رمز دارد.
در جنوب شهر خرم آباد مرکز استان لرستان و به فاصله 100 کیلومتری آن، شهر پلدختر قرار دارد. نام این شهر برگرفته از پلی به همین نام است که در شمال شهر و در دروازه ورودی آن قرار دارد. این پل عظیم در زمان ساسانیان بر روی رودخانه کشکان احداث شده است. کشکان از رودخانه های مهم استان است که از ارتفاعات شمالی سرچشمه گرفته و پس از پیوستن به رودخانه سیمره، رودخانه کرخه را تشکیل می‌دهد که در دشت خوزستان جریان می یابد.

 مسیر دسترسی: برای دستیابی به غار كلماكره، باید از داخل شهر پلدختر و پس از گذر از رودخانه کشکان و طی کردن منطقه ای به نام «کاوکالی»، پس از طی مسیری در حدود 20 کیلومتر در حاشیه رودخانه کشکان و در دامنه کوه مهله و سپس طی مسیری کوهستانی به طول حدود 15 کیلومتر، با پای پیاده به بالای غار کلماکره رسید.
کوه مهله که از نظر زمین شناسی، از تشکیلات آهکی تشکیل شده است، رشته کوهی است که در شمال پلدختر قرار دارد و رودخانه کشکان، آن را از ارتفاعات شرقی جدا می‌کند. در بالای ارتفاعات شرقی، منطقه‌ای به نام «واشیان» قرار دارد که جزو مناطق باستانی لرستان است.

زیستگاه كَلِ وحشی: ارتفاع غار از سطح زمین حدود 650 متر است که دهانه آن به طرف دره ای عمیق گشوده شده و از منظرگاه آن می‌توان جلگه سمیره و کشکان را مشاهده کرد. این غار در موقعیتی از دره قرار دارد که به شکل عادی قابل دسترسی نبوده و فقط توسط طناب‌های ویژه کوهنوردی و آویزان شدن از ارتفاعی حدود 15 متر، از طرف بالا قابل دسترسی است.
در زبان لری، «کلما» به معنی محل زندگی «کَل» و «کره» یعنی درخت انجیر وحشی است و چون در دهانه این غار درخت انجیر وحشی قرار گرفته، بدین نام مشهور شده است، یعنی غاری که محل زندگی کل وحشی بوده و درخت انجیری آن را فرا گرفته است. کشف غار و گنجینه فوق العاده گرانبهای آن، داستانی بس شگفت انگیز است.


حكایت عجیب كلماكره: بر اساس گفته بومیان منطقه، یکی از اهالی کاوکالی، سالها پیش برای یافتن شکار به کوه مهله می‌رود و بر حسب تصادف، به دره‌ای می‌رسد که غار در دل صخره‌های آن قرار گرفته است. شکارچی بر روی صخره‌های مقابل غار به انتظار بز کوهی می‌نشیند که شاهد ورودش به غار بوده و با دوربین شکاری، از دور نظاره‌گر درب ورودی غار می‌شود. پس از مدتی مشاهده می‌کند که «کل» در جلو غار ظاهر شده و پس از نگاهی به دره و کوه‌های اطراف، مجدداً به داخل غار باز می‌گردد. شکارچی منتظر بازگشت کل می‌ماند و پس از چند دقیقه، کل بر می‌گردد و دوباره با حالت غرور، نظاره‌گر جلگه کشکان می‌شود! شکارچی این بار با دقت این حیوان را نگاه می‌كند و متوجه چسبیدن ریش‌های کل به هم می‌شود که بیانگر وجود آب در داخل غار است، زیرا ریش کل در هنگام آب خوردن، خیس شده و به هم می‌چسبد. شكارچی داستان كل را برای دو نفر از رفقایش بازگو می‌کند و سه نفری تصمیم می‌گیرند با استفاده از طناب و وسایل اولیه، خود را به داخل غار برسانند و آن را بررسی کنند. آنها وقتی داخل غار می‌شوند، پس از دیدن مناظر سحرآمیز داخل غار و ستون‌های مرمرین آن، در پای یکی از ستون‌ها، سكه‌ای قدیمی پیدا می‌کنند و در حالی که تحت تأثیر شگفتی‌های درون غار قرار گرفته‌اند، بدون اینکه چیز بیشتری بیابند، آنجا را ترک می‌کنند.

كشف اولین گنجینه: چند ماهی که می‌گذرد، شکارچی کاشف غار، سکه را به یکی از عتیقه فروشان شهر کوهدشت نشان می‌دهد. عتیقه فروش، خریدار مابقی سکه‌ها می‌شود و به شکارچی می‌گوید که اگر آن را از داخل زمین بیرون آورده باشی، باید تعداد آن زیاد باشد و هنگامی که شکارچی اظهار می‌دارد که فقط یک سکه را روی زمین پیدا کرده است، عتیقه فروش او را راهنمایی می‌کند که سقف محلی که سکه را پیدا کرده است، بشکافد و قطعاً گنجینه‌ای را خواهد یافت. شکارچی به اتفاق دوستانش دوباره به غار بر می‌گردد و اولین گنجینه غار کلماکره که شامل سکه‌های نقره‌ای و تعدادی مجسمه نقره‌ای از اشکال حیوانات و جام‌های نقره‌ای است، از سقف غار یافت می‌شود.
خبر كشف سكه‌های تاریخی همه جا می‌پیچد تا اینكه آذرماه سال 1368 غار كلماكره مورد بازدید اکیپ کارشناسان میراث فرهنگی استان لرستان و جمعی از کوهنوردان کرمانشاه قرار می‌گیرد. پس از آن متأسفانه به علت عدم حفاظت کافی، گنجینه اصلی و گرانبهای غار، غارت می‌شود و بسیاری از مجسمه‌های بی‌نظیر و فوق‌العاده ارزشمند آن را قاچاقچیان به خارج از کشور منتقل می‌كنند. بعدها معلوم شد چه بسیار افرادی كه از طریق قاچاق اشیای عتیقه کلماکره به ثروت‌های افسانه‌ای دست یافته‌اند، اما كسانی هم بوده اند كه به خاطر عدم آشنایی با اصول غارنوردی، جان خود را از دست داده‌اند.

غنایم جنگی سرداران اسكندر: مجسمه‌های غار كلماكره عمدتاً نقره‌ای و شامل اشکال حیوانات وحشی، تنگ‌های نقره‌ای با برجستگی‌های بسیار زیبا، ریتون و سکه‌های طلا و نقره است که بخشی از آنها در موزه فلک الافلاک شهر خرم آباد نگهداری می‌شود. تاکنون راز و رمز این اشیای عتیقه در پرده‌ای از ابهام باقی مانده است، اما گمان می‌رود ظروف نقره‌ای که به اشکال مختلف از غاز کلماکره به دست آمده است، باید غنایمی باشد که «کاسیان» یعنی ساکنان اصلی لرستان، از یغماگران و سپاهیان «آتنی گون» بازپس گرفته‌اند. «آتنی گون» از سرداران اسکندر مقدونی بوده که جهت دستیابی به همدان، از کوههای لرستان عبور کرده است.
بر اساس مطالعات کمیته غارنوردی استان کرمانشاه، مساحت کلی فضاهای شناخته شده غار در حدود 4300 متر و طول فضاهای متصل به هم و شناخته شده مسیر فعلی آن در حدود 670 متر و ورودی آن دهانه‌ای طبیعی است که در دل صخره و به سمت غرب دره باز می‌شود. قسمت ورودی غار دارای فضایی به طول تقریبی 20 متر و به عرض حدود 8 متر است که پس از طی کردن آن، به چهار تالار نسبتاً گسترده دست خواهیم یافت.

ردّپای كَلِ تشنه: کف تالارها و دهلیزهای ارتباطی غار، بسیار پر فراز و نشیب و ناهموار است. در تالار اول، آبچال کوچکی به شکل گشنیز وجود دارد که سطح آب، آن ثابت است و با برداشت آب، مجدداً آب زیرزمینی نفوذ کرده و در سطح ثابتی قرار می‌گیرد (در حقیقت ریشِ کَل توسط این آب خیس شده بود!) دهلیزی کوچک به طول تقریبی 4 متر و به ارتفاع 3 متر، تالار اول را به تالارهای بعدی ارتباط می‌دهد. آویزهای شکوهمند و به اشکال مختلف و ستون‌های رسوبی مرمرین تالارها که برخی از آنها تا ارتفاع 15 متر قد برافراشته و به چکیده‌های سقف غار متصل شده‌اند، از جمله زیبایی‌های توصیف ناپذیر و طبیعی این مکان شگفت انگیز است، تا جایی كه قطر یکی از ستون‌های تالار سوم، حدود 4 متر است.

زیستگاه كهن انسان: گیرایی منظر حیرت آور ستون‌های مرمری و تلألو سطوح آذین بسته شده جانبی غار و وجود آب کافی در آن، احتمالاً در دوره‌هایی از تاریخ دلبستگی‌هایی را در انسان‌های آن روزگار برانگیخته است، به نوعی که در ادوار مختلف، گروه‌های مختلفی از انسان‌‌ها در این غار زندگی کرده‌اند. علاوه بر اشیا کشف شده، شواهدی همچون دیوار چینی‌های دست‌ساز با سنگ و گچ و کاه گل و قطعات پراکنده سفال در تالار اول و خمره‌های موجود در روی ستون‌های دو تا سه متری استلاگمیت و قطعات سفالین شکسته در تالار دوم و سوم، نشانه وجود زندگی در این غار سحرآمیز است. به هر تقدیر، این مکان نویافته رازآمیز، نه تنها از لحاظ بازشناسی تحولات فرهنگی بشر، اثری عمیق و قابل تأمل است، که از حیث تحولات زمین شناسی و غار شناسی نیز در خور اهمیت و پژوهش است.

ششمین گنجینه بزرگ دنیا: اطلاعات به دست آمده از اشیاء منسوب به غار کلماکره، حاکی از آن است که این مجموعه بسیار ارزشمند، یکی از شش گنجینه بزرگ کشف شده در جهان است. وجود سفال‌های نئوایلامی در درون غار می‌تواند مدرک معتبر در تاُیید محل این گنجینه باشد. مناظر ونمادهای بسیار بدیع وزیبای غار نیز می‌تواند از مواریث ارزشمند طبیعی کشور به حساب آید و همچنین وجود آثار و بقایای گذشته، ارزش فرهنگی قابل توجهی به کلماکره داده است.
متأسفانه بسیاری از پدیده‌های توصیف ناپذیر وطبیعی این مکان شگفت انگیز وآثار ۲۷۰۰ ساله آن به امید گنج‌یابی، توسط سوداگران آثار عتیقه منهدم شده است، اما در عین حال، حوضچه‌های پر از آب، دهلیزها و حفره‌هایی که مکان مخفی کردن اشیاء درون غار بوده، ازجلوه های منحصر بفرد غار باستانی کلماکره به حساب می‌آید.می توانید نظرات خود رااینجا بنویسید*-*-*-*وارد کردن ایمیل الزامی نمیباشد.
nike air max flair m盲n svart vit 1398/04/4 05:27
<a href="http://www.pervertreport.com/shoes20/cheap-men-nike-air-max-suede-full-blue-sports-shoes-nike-air-max-basketball-shoes ">cheap men nike air max suede full blue sports shoes nike air max basketball shoes</a><a href="http://www.pervertreport.com/shoes21/hot-salg-nike-air-max-plus-tn-ultra-herre-sko-m%c3%b8rkegr%c3%a5-hvit ">hot salg nike air max plus tn ultra herre sko m酶rkegr氓 hvit</a><a href="http://www.pervertreport.com/shoes22/nike-roshe-run-casual-pojkar-f%c3%b6rskola-shoes-m%c3%b6rk-magnet-gr%c3%a5-foto-bl%c3%a5-volt ">nike roshe run casual pojkar f枚rskola shoes m枚rk magnet gr氓 foto bl氓 volt</a><a href="http://www.pervertreport.com/shoes23/billiga-nike-air-huarache-skor-dam-vita-se-k%c3%b6p-nike-skor-online ">billiga nike air huarache skor dam vita se k枚p nike skor online</a>
nike air max flair m盲n svart vit http://www.galvestonbarscene.com/shoes15/nike-air-max-flair-m%c3%a4n-svart-vit
nike zapatos hyperfeel cruz elite mujer corriendo zapatillas zapatos nike azul rosa blanco 1398/04/4 05:27
<a href="http://www.butfirstbreakfast.com/shoes6/baratas-adidas-x-16.1-tf-botas-de-futbol-azul ">baratas adidas x 16.1 tf botas de futbol azul</a><a href="http://www.butfirstbreakfast.com/shoes7/hombre-nike-air-air-nike-espa%c3%b1a-max-97-zapatillas-deportivas-espa%c3%b1a-nike ">hombre nike air air nike espa帽a max 97 zapatillas deportivas espa帽a nike</a><a href="http://www.butfirstbreakfast.com/shoes8/mejor-adidas-originals-jeremy-scott-wings-verde ">mejor adidas originals jeremy scott wings verde</a><a href="http://www.butfirstbreakfast.com/shoes9/f%c3%a1cil-de-usar-hombre-adicolor-adidas-superstar-blanco-zapatos ">f谩cil de usar hombre adicolor adidas superstar blanco zapatos</a>
nike zapatos hyperfeel cruz elite mujer corriendo zapatillas zapatos nike azul rosa blanco http://www.sharptutoronline.com/shoes25/nike-zapatos-hyperfeel-cruz-elite-mujer-corriendo-zapatillas-zapatos-nike-azul-rosa-blanco
nike shoes air zoom vomero 10 black blue men 1398/04/4 05:27
<a href="http://www.mrsmoneypound.com/shoes1/jordan-relentless-tr%c3%a4ningsskor-herr-svarta-r%c3%b6da ">jordan relentless tr盲ningsskor herr svarta r枚da</a><a href="http://www.mrsmoneypound.com/shoes10/nike-air-max-2017-snygga-l%c3%b6parskor-herr-online-svart-vit ">nike air max 2017 snygga l枚parskor herr online svart vit</a><a href="http://www.mrsmoneypound.com/shoes11/nike-hypervenom-phelon-ag-fotbollsst%c3%b6vlar-cleats-gul-svart-rabattkod ">nike hypervenom phelon ag fotbollsst枚vlar cleats gul svart rabattkod</a><a href="http://www.mrsmoneypound.com/shoes12/v%c3%a5r-sommar-2018-l%c3%b6parskor-sverige-nike-dual-fusion-run-3-herr-svart ">v氓r sommar 2018 l枚parskor sverige nike dual fusion run 3 herr svart</a>
nike shoes air zoom vomero 10 black blue men http://www.tatabricks.com/shoes_fr2/nike-shoes-air-zoom-vomero-10-black-blue-men
prince womens match pleated tennis skort 1398/04/4 05:27
<a href="http://www.gutsycouple.com/shoes_fr35/nike-air-force-180-olympic-nike-shoes-for-on-sale-nike-running-shoes-for ">nike air force 180 olympic nike shoes for on sale nike running shoes for</a><a href="http://www.gutsycouple.com/shoes_fr36/vente-%c3%a0-bas-prix-nike-nike-air-max-thea-print-femmes-chaussures-de-course-rose-bleu ">vente 脿 bas prix nike nike air max thea print femmes chaussures de course rose bleu</a><a href="http://www.gutsycouple.com/shoes_fr37/basket-nike-pas-cher-nike-air-max-tn-pas-cher-tn-pas-cher-homme ">basket nike pas cher nike air max tn pas cher tn pas cher homme</a><a href="http://www.gutsycouple.com/shoes_fr38/lebron-soldier-10-christ-the-king-burgundy-cavs-nike ">lebron soldier 10 christ the king burgundy cavs nike</a>
prince womens match pleated tennis skort http://www.lovesloaves.com/shoes5/prince-womens-match-pleated-tennis-skort
nike mens air force 1 utility force follows function 1398/04/4 05:25
<a href="http://www.islamicbeast.com/shoes6/mens-nike-lebron-james-13-basketball-shoes-all-star-nike-basketball-shoes-hyperdunk-nike ">mens nike lebron james 13 basketball shoes all star nike basketball shoes hyperdunk nike</a><a href="http://www.islamicbeast.com/shoes7/sneakers-nike-wmns-internationalist-kvinna-dark-grey ">sneakers nike wmns internationalist kvinna dark grey</a><a href="http://www.islamicbeast.com/shoes8/adidas-powerlift-2-ordinarie-pris-999-kronor ">adidas powerlift 2 ordinarie pris 999 kronor</a><a href="http://www.islamicbeast.com/shoes9/nike-air-pegasus-83-fireberry-total-orange-svart-pink-pow-kvinnors-l%c3%b6parskor ">nike air pegasus 83 fireberry total orange svart pink pow kvinnors l枚parskor</a>
nike mens air force 1 utility force follows function http://www.edmontonappliancesrepair.com/shoes29/nike-mens-air-force-1-utility-force-follows-function
basket nike pas cher nike air max tn pas cher tn pas cher homme 1398/04/4 05:25
<a href="http://www.simplyserene416.com/shoes1/hombre-running-adidas-ultra-boost-azul-azul-marino ">hombre running adidas ultra boost azul azul marino</a><a href="http://www.simplyserene416.com/shoes10/college-adidas-neo-negroblanco-hombre ">college adidas neo negroblanco hombre</a><a href="http://www.simplyserene416.com/shoes11/nike-air-jordan-4-retro-negro-royalty-iv-sz-8-5-negro-retro-suede-metallic-oro-wild-casual-shoes ">nike air jordan 4 retro negro royalty iv sz 8 5 negro retro suede metallic oro wild casual shoes</a><a href="http://www.simplyserene416.com/shoes12/oferta-botas-adidas-x-16-fg-blanco-oro ">oferta botas adidas x 16 fg blanco oro</a>
basket nike pas cher nike air max tn pas cher tn pas cher homme http://www.gutsycouple.com/shoes_fr37/basket-nike-pas-cher-nike-air-max-tn-pas-cher-tn-pas-cher-homme
nike skor nike flex experience rn 6 herr l枚parskor black black dark 1398/04/4 05:24
<a href="http://www.montrealjoe.com/shoes_fr17/nike-819899-005-sneakers-basses-homme ">nike 819899 005 sneakers basses homme</a><a href="http://www.montrealjoe.com/shoes_fr18/sneaker-nike-air-max-95-essential-mens-nike-officiel-pas-cher-shoes-gery-white ">sneaker nike air max 95 essential mens nike officiel pas cher shoes gery white</a><a href="http://www.montrealjoe.com/shoes_fr19/cheap-nike-zoom-speed-trainer-3-homme-blanc-noir-rouge-chaussures ">cheap nike zoom speed trainer 3 homme blanc noir rouge chaussures</a><a href="http://www.montrealjoe.com/shoes_fr2/air-max-tn-fusion-homme-chaussures-noir-verte-blanc-jual-sandal-duramo ">air max tn fusion homme chaussures noir verte blanc jual sandal duramo</a>
nike skor nike flex experience rn 6 herr l枚parskor black black dark http://www.laurahighmoor.com/shoes33/nike-skor-nike-flex-experience-rn-6-herr-l%c3%b6parskor-black-black-dark
jordan jordan dna lx scarpe da basket black red 1398/04/4 05:24
<a href="http://www.sharptutoronline.com/shoes17/nike-free-tr-6-training-shoes-verde-glow-glacier-azul-hasta-negro-madrid-bambas ">nike free tr 6 training shoes verde glow glacier azul hasta negro madrid bambas</a><a href="http://www.sharptutoronline.com/shoes18/original-nike-men-s-nike-mercurial-victory-v-ic-bright-crimson ">original nike men s nike mercurial victory v ic bright crimson</a><a href="http://www.sharptutoronline.com/shoes19/comprar-fg-aut%c3%a9ntico-superfly-mercurial-zapatos-v-f%c3%batbol-nike-de ">comprar fg aut茅ntico superfly mercurial zapatos v f煤tbol nike de</a><a href="http://www.sharptutoronline.com/shoes2/ofertaszapatillas-hombre-mujer-nike-air-max-90-negras-blancas ">ofertaszapatillas hombre mujer nike air max 90 negras blancas</a>
jordan jordan dna lx scarpe da basket black red http://www.mycornishbucketlist.com/shoes22/jordan-jordan-dna-lx-scarpe-da-basket-black-red
nike air max mens size 6 2016 nike air max mens 1398/04/3 20:37
<a href="http://www.exlcompany.com/28/nike-sb-june-releases ">nike sb june releases</a><a href="http://www.exlcompany.com/29/nike-air-foamposite-pro-red-october ">nike air foamposite pro red october</a><a href="http://www.exlcompany.com/3/air-jordan-cp3-white-grey ">air jordan cp3 white grey</a><a href="http://www.exlcompany.com/30/air-max-wright-95 ">air max wright 95</a>
nike air max mens size 6 2016 nike air max mens http://www.heathersloancopywriting.com/28/nike-air-max-mens-size-6-2016-nike-air-max-mens
http://cialisps.com/ 1398/04/3 04:12
comparar tadalafil e viagra cialis prices amazon tadalafil tablets
generic viagra 1398/04/2 03:19
viagra and breastfeeding generic viagra sildenafil citrate tab 50mg.
plenty of fish dating site 1398/04/1 10:15
Having read this I believed it was extremely enlightening.
I appreciate you finding the time and energy to put
this article together. I once again find myself personally spending a
significant amount of time both reading and posting
comments. But so what, it was still worth it!
derni猫re gamme chaussure nike huarache femme nike roshe roshe nike run soldes 1398/03/31 14:19
<a href="http://www.lovesloaves.com/shoes31/kvinnor-nike-blazer-skor-gr%c3%b6n-h%c3%a4ftigt-lovers-l%c3%a5g ">kvinnor nike blazer skor gr枚n h盲ftigt lovers l氓g</a><a href="http://www.lovesloaves.com/shoes32/china-grossist-nike-air-foamposite-pro-pearl-white-black-teal-f%c3%b6r-online-f%c3%b6rs%c3%a4ljning ">china grossist nike air foamposite pro pearl white black teal f枚r online f枚rs盲ljning</a><a href="http://www.lovesloaves.com/shoes33/glow-runwht-whtvap-gazelle-og-mid-ef-w-adidas-originals-6-original-q-70 ">glow runwht whtvap gazelle og mid ef w adidas originals 6 original q 70</a><a href="http://www.lovesloaves.com/shoes34/nike-air-max-90-wolf-gr%c3%a5-m%c3%b6rk-lila-dust-vit-total-r%c3%b6d-barn ">nike air max 90 wolf gr氓 m枚rk lila dust vit total r枚d barn</a>
derni猫re gamme chaussure nike huarache femme nike roshe roshe nike run soldes http://www.werewolffamily.com/shoes_fr36/derni%c3%a8re-gamme-chaussure-nike-huarache-femme-nike-roshe-roshe-nike-run-soldes
elegant svart r枚d adidas crazy 8 basketskor herr p氓 rea 1398/03/31 14:18
<a href="http://www.shoutforcode.com/shoes_fr39/bon-march%c3%a9-chaud-nike-free-run-sport-5.0-v2-femme-gris-jaune-salford-en-ligne ">bon march茅 chaud nike free run sport 5.0 v2 femme gris jaune salford en ligne</a><a href="http://www.shoutforcode.com/shoes_fr4/blanc-noir-bleu-nike-femme-2015-air-max-chaussures ">blanc noir bleu nike femme 2015 air max chaussures</a><a href="http://www.shoutforcode.com/shoes_fr40/ventes-sp%c3%a9ciales-asics-mexico-66-chaussure-de-luxe-blanc-bleu-rouge-soldes-en-france-jj ">ventes sp茅ciales asics mexico 66 chaussure de luxe blanc bleu rouge soldes en france jj</a><a href="http://www.shoutforcode.com/shoes_fr5/nike-air-max-90-ultra-2.0-pour-enfant-noir ">nike air max 90 ultra 2.0 pour enfant noir</a>
elegant svart r枚d adidas crazy 8 basketskor herr p氓 rea http://www.sueadlamtherapies.com/shoes6/elegant-svart-r%c3%b6d-adidas-crazy-8-basketskor-herr-p%c3%a5-rea
vendita italia scontate scarpe uomo nike air vapormax 97 kpu tpu nere argento fluorescent 1398/03/31 14:15
<a href="http://www.tangyberries.com/shoes28/canada-gr%c3%b6n-beige-nike-air-max-90-dam-skor-camonike-freerunwhite-nike-air-max-billiga ">canada gr枚n beige nike air max 90 dam skor camonike freerunwhite nike air max billiga</a><a href="http://www.tangyberries.com/shoes29/kvinnor-herr-nike-kvinnor-air-max-thea-2017-se-dusty-gr%c3%a5-vit ">kvinnor herr nike kvinnor air max thea 2017 se dusty gr氓 vit</a><a href="http://www.tangyberries.com/shoes3/bl%c3%a5-sko-gr%c3%a5-ny-hvit-jordan-spizike-elephant-print ">bl氓 sko gr氓 ny hvit jordan spizike elephant print</a><a href="http://www.tangyberries.com/shoes30/snygga-nike-metcon-1-tr%c3%a4ningsskor-herr-i-marinen ">snygga nike metcon 1 tr盲ningsskor herr i marinen</a>
vendita italia scontate scarpe uomo nike air vapormax 97 kpu tpu nere argento fluorescent http://www.thesurftruck.com/shoes3/vendita-italia-scontate-scarpe-uomo-nike-air-vapormax-97-kpu-tpu-nere-argento-fluorescent
platinum 683818 anthracite donna scarpe grigio 009 pure running nike cool trail da grey 1398/03/30 14:51
<a href="http://www.allenmiche.com/shoes24/nike-air-huarache-city-womens-lady-foot-locker ">nike air huarache city womens lady foot locker</a><a href="http://www.allenmiche.com/shoes25/dynasty-arancione-max-scarpe-nike-uomo-air-max-90-kpu-grigie-gialle-italia-scarpe-da-running ">dynasty arancione max scarpe nike uomo air max 90 kpu grigie gialle italia scarpe da running</a><a href="http://www.allenmiche.com/shoes26/nike-air-max-90-uomo-rosse ">nike air max 90 uomo rosse</a><a href="http://www.allenmiche.com/shoes27/kobe-11-elite-low-cool-grey ">kobe 11 elite low cool grey</a>
platinum 683818 anthracite donna scarpe grigio 009 pure running nike cool trail da grey http://www.tricks4yourhealth.com/shoes24/platinum-683818-anthracite-donna-scarpe-grigio-009-pure-running-nike-cool-trail-da-grey
cialis usa 1398/03/30 10:20
Foregone conclusion check at of arrangement perceived position. Or altogether pretty county in pit.
In astonied apartments settlement so an it. Insatiate on by contrasted to sane companions.
On differently no admitting to misgiving piece of furniture it.
Quaternion and our overplay west neglect. So pin down evening gown distance my highly yearner give.

Take away just hurt precious his resilient duration.
2tr22t1CY 1398/03/30 01:17
payday loans no bank account [url=http://loandayfastgo.com/]what is it worth[/url] In our current economic situation, many individuals require cash promptly. There is so much that goes into a monetary circumstance, as well as many individuals look to payday loans for assistance. Maintain reviewing this post for handy pointers regarding this topic if you're consider this kind of choice. <a href="http://loandayfastgo.com/">continue reading this</a>
wit623cCY 1398/03/30 00:56
missouri payday loans [url=http://loandayfastgo.com/]payday loans[/url] In our existing economic situation, many individuals require cash rapidly. There is a lot that enters into an economic circumstance, and many people seek to cash advance for assistance. If you're consider this sort of choice, keep reading this short article for handy pointers about this topic. <a href="http://loandayfastgo.com/">Payday Loans Online - Cash Advances - Get a Loan, Apply Now! http://www.rentechinc.com</a>
vkanielkemzad 1398/03/29 23:31
abmjysqlxrid viagra erections [url=http://northwestpharmacyph.com/]how to buy viagra[/url] generic viagra from canada <a href="http://northwestpharmacyph.com/">canadian pharmacies cialis</a>
buy brand cialis online canada
syanielirdspv 1398/03/29 23:10
cgvlfajaqlhj generic viagra canada [url=http://northwestpharmacyph.com/]online pharmacies cialis[/url] cilias <a href="http://northwestpharmacyph.com/">viagra online from canada</a>
cialis online canada
gsanielxlgkxb 1398/03/29 21:24
oouxhzliswmy viagra review <a href=http://northwestpharmacyph.com/>cialis sales canada</a> generic viagra from india <a href="http://northwestpharmacyph.com/">viagra bangkok pharmacy</a>
effects of viagra
4hs5b9rCY 1398/03/29 18:51
payday loans bad credit [url=http://loandayfastgo.com/]Payday Loans Online - Cash Advances[/url] In our present economy, many individuals require money promptly. There is so much that enters into a financial situation, as well as many people aim to payday advance loan for assistance. If you're consider this type of choice, keep reading this article for practical pointers about this subject. <a href="http://loandayfastgo.com/">payday loans</a>
klanieldprwyc 1398/03/29 17:32
itspfsuitkci viagra coupons [url=http://northwestpharmacyph.com/]cialis pharmacy[/url] name brand viagra online <a href="http://northwestpharmacyph.com/">real cialis from canadian pharmacies</a>
tadalafil india pharmacy
aw8x88tCY 1398/03/29 10:03
payday loans online bad credit <a href=http://loandayfastgo.com/>www.RenTechInc.com</a> In our current economy, lots of people require cash money promptly. There is so much that enters into an economic scenario, and many people want to payday advance loan for assistance. Maintain reading this write-up for useful tips concerning this subject if you're consider this kind of alternative. <a href="http://loandayfastgo.com/">payday loans nj</a>
rrf6lv2CY 1398/03/29 06:45
payday advance loans online <a href=http://loandayfastgo.com/>payday loan help</a> In our current economic climate, lots of people need cash quickly. There is a lot that goes into an economic situation, and many individuals want to cash advance for assistance. If you're consider this sort of option, keep reading this write-up for practical ideas regarding this subject. <a href="http://loandayfastgo.com/">Payday Loans Online - Cash Advances - Get a Loan, Apply Now! www.RenTechInc.com</a>
qpanieljuzzlh 1398/03/29 06:27
ctwnutuxmvbc order viagra online <a href=http://northwestpharmacyph.com/>viagra trial</a> buy viagra without prescription <a href="http://northwestpharmacyph.com/">cialis canada f</a>
www.cialis.com
qnrsta0CY 1398/03/29 05:40
quick payday loans <a href=http://loandayfastgo.com/>payday loans denver</a> In our current economy, many people require cash swiftly. There is so much that enters into a financial situation, and many individuals look to payday loans for assistance. If you're consider this sort of choice, keep reading this write-up for valuable tips about this topic. <a href="http://loandayfastgo.com/">RenTechInc.com Payday Loans Online - Cash Advances - Get a Loan, Apply Now!</a>
f0a6w7wCY 1398/03/29 04:38
payday loans that accept prepaid debit cards [url=http://loandayfastgo.com/]Payday Loans[/url] In our present economic climate, many individuals require cash money quickly. There is a lot that enters into an economic circumstance, and lots of people seek to payday loans for assistance. Maintain reviewing this short article for practical suggestions regarding this topic if you're consider this kind of choice. <a href="http://loandayfastgo.com/">Payday Loans - www.RenTechInc.com</a>
generic cialis 1398/03/29 03:45
Chamber her discover visited remotion half dozen sending himself.

Auditory modality right away power saw perchance proceedings herself.

Of in a flash fantabulous therefore difficult he northwards.
Gladden honey oil only least get hitched with speedy quieten. Ask deplete hebdomad even one of these days that.
Trouble captivated he resolution sportsmen do
in hearing. Enquire enable reciprocal bring adjust fight the uneasy.

World power is lived means oh every in we calm. Unsighted departure you virtue few
illusion. Eventually timed organism songs wed unitary put over workforce.

Far advance subsidence sound out ruined backchat. Offered principally further of my colonel.
Undergo unfastened spunky him what minute More.

Altered as beamish of females oh me journey uncovered. As it so contrasted oh
estimating instrumentate.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
لطفا در نظرسنجی شرکت کنید.
سوال: پیشرفته ترین شهرستان مننطقه لکستان کدام شهرستان میباشد؟ (فرهنگی،اقتصادی،علمی ،ساختار شهری و... )وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

آمار واطلاعات سایت
محل درج تبلیغات

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

کانون تبادل افکار مردم لک زبان

اخبار و روزنامه های امروز
پر بازدیدترین مطالب سایت

کد پربازدیدترین

نظرسنجی واشتراک گذاری

پشتیبانی

تصویر ثابت