تبلیغات
وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان - ماجرای مرموز غار شگفت‌انگیز كلماكره

اسلایدر

ماجرای مرموز غار شگفت‌انگیز كلماكره
ارسال شده توسط gandomban . | ( نظرات )

غار کلماکره، غاری که سال گذشته به خاطر «جام شیردال»، درباره‌اش زیاد شنیده‌ایم، اما ناگفته‌ها درباره آن فراوان است؛ غاری كه

 در گزارش‌های باستان شناسان، فقط به سفال‌ها و كوزه‌های آن اشاره شده بود، اما بعدها به عنوان ششمین گنجینه باستان‌شناسی دنیا معرفی شد كه گنجینه بسیاری از موزه‌ها به آن تعلق دارد! غاری که پس از 16 سال در فهرست آثار ملی قرار گرفت، غاری که بدون نگهبان رها شده و هنوز بوی باروت از آن به مشام می‌رسد!

روزنامه توریسم نوشت:وقتی به «پلدختر» می‌روید و از هر کس آدرسش را می‌پرسید، نگاهی به شما می‌كند و می‌گوید: غار کلماکره! تو هم آمدی دنبال گنج؟! ولی دیر آمدی! در نهایت، وقتی به یک اهل فن می‌رسید، می‌گوید: برای رسیدن به دهانه غار کلماکره، كافی است از یک دره ۱۰ متری فرود انجام دهی!
سرزمین کوهستانی لرستان با وسعتی نزدیک به 30 هزار کیلومتر مربع، بخشی از سرزمین ایران را به خود اختصاص داده است. در دل رشته کوههای زاگرس که از شمال غرب تا جنوب شرق استان لرستان را فرا گرفته است، غارهای متعددی وجود دارد که آثار متعددی از پیشینه کهن استقرار انسان در آنها یافت شده است. در دل هر یک از این غارها، اشیا هنری و باستانی متعددی یافت شده است که نشان دهنده قدمت تاریخی این سرزمین باستانی است. از قدیمی‌ترین اقوام ساکن در لرستان، قوم کاسی‌ها است که قبل از مادها در این سرزمین سکنی گزیده اند. از غارهای باستانی لرستان، غار «کلماکره» را باید نام برد که داستانی شگفت انگیز و سرنوشتی پر از راز و رمز دارد.
در جنوب شهر خرم آباد مرکز استان لرستان و به فاصله 100 کیلومتری آن، شهر پلدختر قرار دارد. نام این شهر برگرفته از پلی به همین نام است که در شمال شهر و در دروازه ورودی آن قرار دارد. این پل عظیم در زمان ساسانیان بر روی رودخانه کشکان احداث شده است. کشکان از رودخانه های مهم استان است که از ارتفاعات شمالی سرچشمه گرفته و پس از پیوستن به رودخانه سیمره، رودخانه کرخه را تشکیل می‌دهد که در دشت خوزستان جریان می یابد.

 مسیر دسترسی: برای دستیابی به غار كلماكره، باید از داخل شهر پلدختر و پس از گذر از رودخانه کشکان و طی کردن منطقه ای به نام «کاوکالی»، پس از طی مسیری در حدود 20 کیلومتر در حاشیه رودخانه کشکان و در دامنه کوه مهله و سپس طی مسیری کوهستانی به طول حدود 15 کیلومتر، با پای پیاده به بالای غار کلماکره رسید.
کوه مهله که از نظر زمین شناسی، از تشکیلات آهکی تشکیل شده است، رشته کوهی است که در شمال پلدختر قرار دارد و رودخانه کشکان، آن را از ارتفاعات شرقی جدا می‌کند. در بالای ارتفاعات شرقی، منطقه‌ای به نام «واشیان» قرار دارد که جزو مناطق باستانی لرستان است.

زیستگاه كَلِ وحشی: ارتفاع غار از سطح زمین حدود 650 متر است که دهانه آن به طرف دره ای عمیق گشوده شده و از منظرگاه آن می‌توان جلگه سمیره و کشکان را مشاهده کرد. این غار در موقعیتی از دره قرار دارد که به شکل عادی قابل دسترسی نبوده و فقط توسط طناب‌های ویژه کوهنوردی و آویزان شدن از ارتفاعی حدود 15 متر، از طرف بالا قابل دسترسی است.
در زبان لری، «کلما» به معنی محل زندگی «کَل» و «کره» یعنی درخت انجیر وحشی است و چون در دهانه این غار درخت انجیر وحشی قرار گرفته، بدین نام مشهور شده است، یعنی غاری که محل زندگی کل وحشی بوده و درخت انجیری آن را فرا گرفته است. کشف غار و گنجینه فوق العاده گرانبهای آن، داستانی بس شگفت انگیز است.


حكایت عجیب كلماكره: بر اساس گفته بومیان منطقه، یکی از اهالی کاوکالی، سالها پیش برای یافتن شکار به کوه مهله می‌رود و بر حسب تصادف، به دره‌ای می‌رسد که غار در دل صخره‌های آن قرار گرفته است. شکارچی بر روی صخره‌های مقابل غار به انتظار بز کوهی می‌نشیند که شاهد ورودش به غار بوده و با دوربین شکاری، از دور نظاره‌گر درب ورودی غار می‌شود. پس از مدتی مشاهده می‌کند که «کل» در جلو غار ظاهر شده و پس از نگاهی به دره و کوه‌های اطراف، مجدداً به داخل غار باز می‌گردد. شکارچی منتظر بازگشت کل می‌ماند و پس از چند دقیقه، کل بر می‌گردد و دوباره با حالت غرور، نظاره‌گر جلگه کشکان می‌شود! شکارچی این بار با دقت این حیوان را نگاه می‌كند و متوجه چسبیدن ریش‌های کل به هم می‌شود که بیانگر وجود آب در داخل غار است، زیرا ریش کل در هنگام آب خوردن، خیس شده و به هم می‌چسبد. شكارچی داستان كل را برای دو نفر از رفقایش بازگو می‌کند و سه نفری تصمیم می‌گیرند با استفاده از طناب و وسایل اولیه، خود را به داخل غار برسانند و آن را بررسی کنند. آنها وقتی داخل غار می‌شوند، پس از دیدن مناظر سحرآمیز داخل غار و ستون‌های مرمرین آن، در پای یکی از ستون‌ها، سكه‌ای قدیمی پیدا می‌کنند و در حالی که تحت تأثیر شگفتی‌های درون غار قرار گرفته‌اند، بدون اینکه چیز بیشتری بیابند، آنجا را ترک می‌کنند.

كشف اولین گنجینه: چند ماهی که می‌گذرد، شکارچی کاشف غار، سکه را به یکی از عتیقه فروشان شهر کوهدشت نشان می‌دهد. عتیقه فروش، خریدار مابقی سکه‌ها می‌شود و به شکارچی می‌گوید که اگر آن را از داخل زمین بیرون آورده باشی، باید تعداد آن زیاد باشد و هنگامی که شکارچی اظهار می‌دارد که فقط یک سکه را روی زمین پیدا کرده است، عتیقه فروش او را راهنمایی می‌کند که سقف محلی که سکه را پیدا کرده است، بشکافد و قطعاً گنجینه‌ای را خواهد یافت. شکارچی به اتفاق دوستانش دوباره به غار بر می‌گردد و اولین گنجینه غار کلماکره که شامل سکه‌های نقره‌ای و تعدادی مجسمه نقره‌ای از اشکال حیوانات و جام‌های نقره‌ای است، از سقف غار یافت می‌شود.
خبر كشف سكه‌های تاریخی همه جا می‌پیچد تا اینكه آذرماه سال 1368 غار كلماكره مورد بازدید اکیپ کارشناسان میراث فرهنگی استان لرستان و جمعی از کوهنوردان کرمانشاه قرار می‌گیرد. پس از آن متأسفانه به علت عدم حفاظت کافی، گنجینه اصلی و گرانبهای غار، غارت می‌شود و بسیاری از مجسمه‌های بی‌نظیر و فوق‌العاده ارزشمند آن را قاچاقچیان به خارج از کشور منتقل می‌كنند. بعدها معلوم شد چه بسیار افرادی كه از طریق قاچاق اشیای عتیقه کلماکره به ثروت‌های افسانه‌ای دست یافته‌اند، اما كسانی هم بوده اند كه به خاطر عدم آشنایی با اصول غارنوردی، جان خود را از دست داده‌اند.

غنایم جنگی سرداران اسكندر: مجسمه‌های غار كلماكره عمدتاً نقره‌ای و شامل اشکال حیوانات وحشی، تنگ‌های نقره‌ای با برجستگی‌های بسیار زیبا، ریتون و سکه‌های طلا و نقره است که بخشی از آنها در موزه فلک الافلاک شهر خرم آباد نگهداری می‌شود. تاکنون راز و رمز این اشیای عتیقه در پرده‌ای از ابهام باقی مانده است، اما گمان می‌رود ظروف نقره‌ای که به اشکال مختلف از غاز کلماکره به دست آمده است، باید غنایمی باشد که «کاسیان» یعنی ساکنان اصلی لرستان، از یغماگران و سپاهیان «آتنی گون» بازپس گرفته‌اند. «آتنی گون» از سرداران اسکندر مقدونی بوده که جهت دستیابی به همدان، از کوههای لرستان عبور کرده است.
بر اساس مطالعات کمیته غارنوردی استان کرمانشاه، مساحت کلی فضاهای شناخته شده غار در حدود 4300 متر و طول فضاهای متصل به هم و شناخته شده مسیر فعلی آن در حدود 670 متر و ورودی آن دهانه‌ای طبیعی است که در دل صخره و به سمت غرب دره باز می‌شود. قسمت ورودی غار دارای فضایی به طول تقریبی 20 متر و به عرض حدود 8 متر است که پس از طی کردن آن، به چهار تالار نسبتاً گسترده دست خواهیم یافت.

ردّپای كَلِ تشنه: کف تالارها و دهلیزهای ارتباطی غار، بسیار پر فراز و نشیب و ناهموار است. در تالار اول، آبچال کوچکی به شکل گشنیز وجود دارد که سطح آب، آن ثابت است و با برداشت آب، مجدداً آب زیرزمینی نفوذ کرده و در سطح ثابتی قرار می‌گیرد (در حقیقت ریشِ کَل توسط این آب خیس شده بود!) دهلیزی کوچک به طول تقریبی 4 متر و به ارتفاع 3 متر، تالار اول را به تالارهای بعدی ارتباط می‌دهد. آویزهای شکوهمند و به اشکال مختلف و ستون‌های رسوبی مرمرین تالارها که برخی از آنها تا ارتفاع 15 متر قد برافراشته و به چکیده‌های سقف غار متصل شده‌اند، از جمله زیبایی‌های توصیف ناپذیر و طبیعی این مکان شگفت انگیز است، تا جایی كه قطر یکی از ستون‌های تالار سوم، حدود 4 متر است.

زیستگاه كهن انسان: گیرایی منظر حیرت آور ستون‌های مرمری و تلألو سطوح آذین بسته شده جانبی غار و وجود آب کافی در آن، احتمالاً در دوره‌هایی از تاریخ دلبستگی‌هایی را در انسان‌های آن روزگار برانگیخته است، به نوعی که در ادوار مختلف، گروه‌های مختلفی از انسان‌‌ها در این غار زندگی کرده‌اند. علاوه بر اشیا کشف شده، شواهدی همچون دیوار چینی‌های دست‌ساز با سنگ و گچ و کاه گل و قطعات پراکنده سفال در تالار اول و خمره‌های موجود در روی ستون‌های دو تا سه متری استلاگمیت و قطعات سفالین شکسته در تالار دوم و سوم، نشانه وجود زندگی در این غار سحرآمیز است. به هر تقدیر، این مکان نویافته رازآمیز، نه تنها از لحاظ بازشناسی تحولات فرهنگی بشر، اثری عمیق و قابل تأمل است، که از حیث تحولات زمین شناسی و غار شناسی نیز در خور اهمیت و پژوهش است.

ششمین گنجینه بزرگ دنیا: اطلاعات به دست آمده از اشیاء منسوب به غار کلماکره، حاکی از آن است که این مجموعه بسیار ارزشمند، یکی از شش گنجینه بزرگ کشف شده در جهان است. وجود سفال‌های نئوایلامی در درون غار می‌تواند مدرک معتبر در تاُیید محل این گنجینه باشد. مناظر ونمادهای بسیار بدیع وزیبای غار نیز می‌تواند از مواریث ارزشمند طبیعی کشور به حساب آید و همچنین وجود آثار و بقایای گذشته، ارزش فرهنگی قابل توجهی به کلماکره داده است.
متأسفانه بسیاری از پدیده‌های توصیف ناپذیر وطبیعی این مکان شگفت انگیز وآثار ۲۷۰۰ ساله آن به امید گنج‌یابی، توسط سوداگران آثار عتیقه منهدم شده است، اما در عین حال، حوضچه‌های پر از آب، دهلیزها و حفره‌هایی که مکان مخفی کردن اشیاء درون غار بوده، ازجلوه های منحصر بفرد غار باستانی کلماکره به حساب می‌آید.می توانید نظرات خود رااینجا بنویسید*-*-*-*وارد کردن ایمیل الزامی نمیباشد.
rghyattal 1398/07/22 21:21
canadian pharmacies http://pharmacieskogd.com/ - mail order pharmacies online pharmacies <a href="http://pharmacieskogd.com/#">online pharmacies canada</a> canadian online pharmacies
grhiGuell 1398/07/22 07:34
sildenafil for women http://sildenafiljcfs.com/ - sildenafil citrate dosage sildenafil citrate over the counter <a href="http://sildenafiljcfs.com/#">generic sildenafil citrate</a> sildenafil walgreens
new era new york yankees black blackout slick 59fifty fitted hat 1398/07/21 01:13
<a href="http://www.tellyourstorygrowyourbusiness.com/caps_6/mens-colorado-rockies-new-era-black-2019-clubhouse-collection-low-profile-59fifty-fitted-hat ">mens colorado rockies new era black 2019 clubhouse collection low profile 59fifty fitted hat</a><a href="http://www.tellyourstorygrowyourbusiness.com/caps_7/san-francisco-49ers-new-era-nfl-team-basic-59fifty-cap-20856071-larger-image ">san francisco 49ers new era nfl team basic 59fifty cap 20856071 larger image</a><a href="http://www.tellyourstorygrowyourbusiness.com/caps_8/ebay-los-angeles-la-kings-authentic-black-script-snapback-hat-zephyr-cap ">ebay los angeles la kings authentic black script snapback hat zephyr cap</a><a href="http://www.tellyourstorygrowyourbusiness.com/caps_9/gray-neon-green-portland-trail-blazers-nba-hardwood-classics-neon-time-new-era ">gray neon green portland trail blazers nba hardwood classics neon time new era</a>
new era new york yankees black blackout slick 59fifty fitted hat http://www.juancarloslares.com/caps_9/new-era-new-york-yankees-black-blackout-slick-59fifty-fitted-hat
best iphone x cases canada 1398/07/21 01:12
<a href="http://www.clarkstongaragerepair.com/shoes_admin35/nike-quagmire-dunks-for-sale ">nike quagmire dunks for sale</a><a href="http://www.clarkstongaragerepair.com/shoes_admin36/nike-air-max-breathe-free-ii-mens ">nike air max breathe free ii mens</a><a href="http://www.clarkstongaragerepair.com/shoes_admin37/nike-shox-deliver-womens-sports-running-shoes ">nike shox deliver womens sports running shoes</a><a href="http://www.clarkstongaragerepair.com/shoes_admin38/nike-air-zoom-kobe-6 ">nike air zoom kobe 6</a>
best iphone x cases canada http://www.monster-flavor.com/cases_29/best-iphone-x-cases-canada
louisville cardinals adidas trucker hat 1398/07/21 01:11
<a href="http://www.writethismail.com/shoes_admin20/womens-nike-free-5.0-v2-all-pink ">womens nike free 5.0 v2 all pink</a><a href="http://www.writethismail.com/shoes_admin21/air-jordans-x-shoes-nike-air-jordans-x ">air jordans x shoes nike air jordans x</a><a href="http://www.writethismail.com/shoes_admin22/toms-cordones-black-waxed-canvas-mens-shoes ">toms cordones black waxed canvas mens shoes</a><a href="http://www.writethismail.com/shoes_admin23/air-jordan-logo-xp ">air jordan logo xp</a>
louisville cardinals adidas trucker hat http://www.houston-control-valves.com/caps_15/louisville-cardinals-adidas-trucker-hat
nike free og 14 tokyo 1398/07/21 01:11
<a href="http://www.madridparatodas.com/shoes_admin24/adidas-neo-cloudfoam-rugged-sneaker-darkbrown-timber-aw5228 ">adidas neo cloudfoam rugged sneaker darkbrown timber aw5228</a><a href="http://www.madridparatodas.com/shoes_admin25/nike-air-max-90-carved-orange-white ">nike air max 90 carved orange white</a><a href="http://www.madridparatodas.com/shoes_admin26/nike-air-presto-grey-red ">nike air presto grey red</a><a href="http://www.madridparatodas.com/shoes_admin27/supra-bleeker-blackblack-bei-kickz.com ">supra bleeker blackblack bei kickz.com</a>
nike free og 14 tokyo http://www.alexandrathake.com/shoes_admin8/nike-free-og-14-tokyo
grwsfrubY 1398/07/20 20:00
the people's pharmacy http://rxpharmacysfbi.com/ - 24 hour pharmacy near me rx pharmacy <a href="http://rxpharmacysfbi.com/#">the pharmacy</a> online pharmacy
hvijExacy 1398/07/20 19:40
canadian online pharmacy http://pharmaaxdh.com/ - pharmacy in canada peoples pharmacy <a href="http://pharmaaxdh.com/#">canada online pharmacy</a> india pharmacy
order viagra online overnight delivery 1398/07/19 21:21
bad front [url=http://www.viagrapid.com/]no prescription viagra[/url] gross being
hardly smell http://www.viagrapid.com/ how courage early consequence best generic viagra websites deliberately low
uomo nike flyknit roshe run nere neo turchese blu attraenti num 1398/07/18 06:18
<a href="http://www.nayceramica.com/shoes20/la-versione-coreana-adidas-originals-zx750-nero-uomo-rosso-bianco-donne-scarpe-casual ">la versione coreana adidas originals zx750 nero uomo rosso bianco donne scarpe casual</a><a href="http://www.nayceramica.com/shoes21/adidas-zx-700-indianred-bianco-autentico-agitato-scarpe-mens ">adidas zx 700 indianred bianco autentico agitato scarpe mens</a><a href="http://www.nayceramica.com/shoes22/nuovo-air-huarache-ultra-respirare-tutte-le-scarpe-huarache-maglia-rossa-uomini-e-donne-air ">nuovo air huarache ultra respirare tutte le scarpe huarache maglia rossa uomini e donne air</a><a href="http://www.nayceramica.com/shoes23/air-jordan-7-retro-30th-gg-verde-15.-image-1 ">air jordan 7 retro 30th gg verde 15. image 1</a>
uomo nike flyknit roshe run nere neo turchese blu attraenti num http://www.lawnbowlsnamebadges.com/shoes8/uomo-nike-flyknit-roshe-run-nere-neo-turchese-blu-attraenti-num
nike air moc flight mens black white 1398/07/18 06:18
<a href="http://www.handpaintproject.com/shoes_at37/nike-air-force-1-07-demon-gs-718152-022 ">nike air force 1 07 demon gs 718152 022</a><a href="http://www.handpaintproject.com/shoes_at38/nike-air-jordan-6-rings-atomic-orange ">nike air jordan 6 rings atomic orange</a><a href="http://www.handpaintproject.com/shoes_at39/nike-air-max-95-womens-shoes ">nike air max 95 womens shoes</a><a href="http://www.handpaintproject.com/shoes_at40/france-nike-air-max-90-colorblock-womens-sneaker-blue-6-at-urban-outfitters ">france nike air max 90 colorblock womens sneaker blue 6 at urban outfitters</a>
nike air moc flight mens black white http://www.cinestencables.com/shoes_fi29/nike-air-moc-flight-mens-black-white
nike air max 90 le gs pure platinum metallic silver red volt nike air max 1398/07/18 06:17
<a href="http://www.pedrosousaloureiro.com/shoes_fr31/nike-flyknit-trainer-multicolore-chaussure-d-entra-nement-femme-code-de-style-532984-014 ">nike flyknit trainer multicolore chaussure d entra nement femme code de style 532984 014</a><a href="http://www.pedrosousaloureiro.com/shoes_fr32/chaussures-dunk-sb-talons-faible-bleu-noir-est-et-variable-dans-%c3%a0 ">chaussures dunk sb talons faible bleu noir est et variable dans 脿</a><a href="http://www.pedrosousaloureiro.com/shoes_fr33/achat-hyperdunk-2017-dark-gris-noir-chaussure-de-basket-sport-fr-brillant ">achat hyperdunk 2017 dark gris noir chaussure de basket sport fr brillant</a><a href="http://www.pedrosousaloureiro.com/shoes_fr34/nouveaux-produits-choquants-%c3%a9num%c3%a9r%c3%a9s-outlet-nike-air-max-95-dym-fw-noir-rouge ">nouveaux produits choquants 茅num茅r茅s outlet nike air max 95 dym fw noir rouge</a>
nike air max 90 le gs pure platinum metallic silver red volt nike air max http://www.hillcountytrailrunners.com/shoes_be35/nike-air-max-90-le-gs-pure-platinum-metallic-silver-red-volt-nike-air-max
nike air max 1 ultra 2.0 se herre sko m酶rkegr氓 sort hvide sort 1398/07/18 06:17
<a href="http://www.lara-wolf.com/shoes_fi09/hyv%c3%a4-nike-musta-pitk%c3%a4hihaiset-koko-xxs-naisten-w-element-hoody ">hyv盲 nike musta pitk盲hihaiset koko xxs naisten w element hoody</a><a href="http://www.lara-wolf.com/shoes_fi10/alkuper%c3%a4inen-uuden-saapumisen-virallinen-nike-hengitt%c3%a4v%c3%a4-syksy-air-presto-miesten-juoksukeng%c3%a4t-lenkkarit-ulkona-mukava ">alkuper盲inen uuden saapumisen virallinen nike hengitt盲v盲 syksy air presto miesten juoksukeng盲t lenkkarit ulkona mukava</a><a href="http://www.lara-wolf.com/shoes_fi11/top-quality-loisirs-chaussures-air-max-thea-action-red-team-red-sail-femmes ">top quality loisirs chaussures air max thea action red team red sail femmes</a><a href="http://www.lara-wolf.com/shoes_fi12/miesten-lenkkarit-nike-kids-air-max-2015-gs-juoksukeng%c3%a4t-musta-valkoinen ">miesten lenkkarit nike kids air max 2015 gs juoksukeng盲t musta valkoinen</a>
nike air max 1 ultra 2.0 se herre sko m酶rkegr氓 sort hvide sort http://www.laurahighmoor.com/shoes9/nike-air-max-1-ultra-2.0-se-herre-sko-m%c3%b8rkegr%c3%a5-sort-hvide-sort
original new arrival authentic nike air jordan 7 retro aj7 mens basketball shoes sport outdoor sneakers 1398/07/18 06:15
<a href="http://www.cinemainterruptus.com/shoes_fi29/nike-football-boots-henry-google-search ">nike football boots henry google search</a><a href="http://www.cinemainterruptus.com/shoes_fi30/black-metallic-gold-canada-herre-nike-air-presto-rio-olympic-sko-sort-gold-p%c3%a5-billede ">black metallic gold canada herre nike air presto rio olympic sko sort gold p氓 billede</a><a href="http://www.cinemainterruptus.com/shoes_fi31/usa-explore-and-buy-the-nike-air-foamposite-pro-metallic-gold.-there-was-still-an ">usa explore and buy the nike air foamposite pro metallic gold. there was still an</a><a href="http://www.cinemainterruptus.com/shoes_fi32/having-just-tested-the-nike-zoomfly-flyknit-last-week-the-brand-new-nike-vaporfly-4%25-fits-and-feels-very-similar-when-you-first-step-into-it.-both-have-a ">having just tested the nike zoomfly flyknit last week the brand new nike vaporfly 4% fits and feels very similar when you first step into it. both have a</a>
original new arrival authentic nike air jordan 7 retro aj7 mens basketball shoes sport outdoor sneakers http://www.usatodepoca.com/shoes_fi35/original-new-arrival-authentic-nike-air-jordan-7-retro-aj7-mens-basketball-shoes-sport-outdoor-sneakers
grhjfeata 1398/07/18 02:38
generic levitra online http://levitrafvuk.com/ - levitra samples generic levitra 20mg <a href="http://levitrafvuk.com/#">levitra generic name</a> what is levitra
nike roshe run laceless 1398/07/17 04:31
<a href="http://www.molliepaling.com/cases_33/lyf-wind-1-back-cover-flipkart ">lyf wind 1 back cover flipkart</a><a href="http://www.molliepaling.com/cases_34/yellow-jacket-iphone-x ">yellow jacket iphone x</a><a href="http://www.molliepaling.com/cases_35/flip-case-j2-prime ">flip case j2 prime</a><a href="http://www.molliepaling.com/cases_36/supreme-iphone-6-case ">supreme iphone 6 case</a>
nike roshe run laceless http://www.theecommerceproject.com/shoes_admin24/nike-roshe-run-laceless
nike son of force white leather men s trainers casual shoes uk 10 11 1398/07/17 04:29
<a href="http://www.trentoaero.com/cases_01/phone-cases-in-target ">phone cases in target</a><a href="http://www.trentoaero.com/cases_02/charge-iphone-x-wirelessly ">charge iphone x wirelessly</a><a href="http://www.trentoaero.com/cases_03/iphone-8-plus-phone-wallet ">iphone 8 plus phone wallet</a><a href="http://www.trentoaero.com/cases_04/g5-uag ">g5 uag</a>
nike son of force white leather men s trainers casual shoes uk 10 11 http://www.templatehtmlfree.com/shoes_admin16/nike-son-of-force-white-leather-men-s-trainers-casual-shoes-uk-10-11
quest bars cheap 1398/07/16 10:15
This website was... how do you say it? Relevant!! Finally I
have found something which helped me. Kudos!
cialis online 1398/07/16 05:48
generic tadalafil south africa [url=http://cialisle.com]cialis online[/url] medicamento genérico tadalafil generic cialis online
remédio cialis tadalafil ou acheter tadalafil
forum http://cialisle.com/ tadalafil tablets composition
hvijExacy 1398/07/14 02:19
usa pharmacy http://pharmaaxdh.com/ - online canadian pharmacy the people's pharmacy <a href="http://pharmaaxdh.com/#">pharmacy discount card</a> my canadian pharmacy
rgbbfrubY 1398/07/13 11:07
buy viagra online no prescription http://miapharmer.com/ - buy viagra no prescription buy viagra online without prescription <a href="http://miapharmer.com/#">can you buy viagra without a prescription</a> order viagra without prescription
new nike air max torch 4 royal blue running shoes 343846 460 mens us size 12 1398/07/12 18:22
<a href="http://www.takomapark-locksmith.com/shoes_admin1/jordan-trunners-high-14 ">jordan trunners high 14</a><a href="http://www.takomapark-locksmith.com/shoes_admin10/nike-roshe-run-hyp-yellow-sky-blue ">nike roshe run hyp yellow sky blue</a><a href="http://www.takomapark-locksmith.com/shoes_admin11/nike-air-max-plus-triple-white ">nike air max plus triple white</a><a href="http://www.takomapark-locksmith.com/shoes_admin12/womens-nike-flyknit-lunar-2-white-purple ">womens nike flyknit lunar 2 white purple</a>
new nike air max torch 4 royal blue running shoes 343846 460 mens us size 12 http://www.redbearacupuncture.com/shoes_admin26/new-nike-air-max-torch-4-royal-blue-running-shoes-343846-460-mens-us-size-12
new era chicago white sox all star game patch low profile 59fifty fitted cap 2018 1398/07/12 18:20
<a href="http://www.monster-flavor.com/cases_37/galaxy-s5-holster-case ">galaxy s5 holster case</a><a href="http://www.monster-flavor.com/cases_38/moto-x-style-incipio ">moto x style incipio</a><a href="http://www.monster-flavor.com/cases_39/iphone-x-armband-best-buy ">iphone x armband best buy</a><a href="http://www.monster-flavor.com/cases_40/hard-case-vivo-y81 ">hard case vivo y81</a>
new era chicago white sox all star game patch low profile 59fifty fitted cap 2018 http://www.beulahchurchcondo.com/caps_8/new-era-chicago-white-sox-all-star-game-patch-low-profile-59fifty-fitted-cap-2018
xiaomi mi mix 2s case 1398/07/12 18:19
<a href="http://www.rybnikbluesfestival.com/cases_09/iphone-5-wood-case ">iphone 5 wood case</a><a href="http://www.rybnikbluesfestival.com/cases_10/xperia-z5-cover ">xperia z5 cover</a><a href="http://www.rybnikbluesfestival.com/cases_11/galaxy-s5-note-cases ">galaxy s5 note cases</a><a href="http://www.rybnikbluesfestival.com/cases_12/zte-blade-v770-cover ">zte blade v770 cover</a>
xiaomi mi mix 2s case http://www.twoboysonepetunia.com/cases_18/xiaomi-mi-mix-2s-case
dvkiGuell 1398/07/12 12:27
what happens if a woman takes viagra pills http://emilypharmfsf.com/ - where can you buy viagra viagra best buy <a href="http://emilypharmfsf.com/#">buy viagra cheaply</a> pills similar to viagra
gstfeata 1398/07/11 22:12
viagra tablets for sale http://sophiapharmsd.com/ - viagra for sale no prescription viagra super force for sale <a href="http://sophiapharmsd.com/#">viagra for sale near me</a> viagra pills for sale
gdyjExacy 1398/07/11 01:22
100mg viagra price http://abigailpharmdx.com/ - buy viagra online cheap cheap viagra online <a href="http://abigailpharmdx.com/#">canadian online pharmacy viagra</a> best price on viagra 100mg
gshseipt 1398/07/9 15:13
escitalopram and alcohol http://escitalopramlexaprofs.com/ - lexapro how long does escitalopram take to relieve anxiety symptoms <a href="http://escitalopramlexaprofs.com/#">how does lexapro work</a> side effects of lexapro
bfdgGuell 1398/07/9 03:14
sample business plan http://writebusinessplanrcs.com/ - writing business plan business plan writers <a href="http://writebusinessplanrcs.com/#">writing business plan</a> creating business plan
best online pharmacy to buy viagra 1398/07/2 10:26
rather inflation [url=http://oakley-sunglassesformen.us/]women viagra video[/url] anyway devil somehow
distance http://oakley-sunglassesformen.us/ too boy none table generic viagra safety actually permit
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
لطفا در نظرسنجی شرکت کنید.
سوال: پیشرفته ترین شهرستان مننطقه لکستان کدام شهرستان میباشد؟ (فرهنگی،اقتصادی،علمی ،ساختار شهری و... )وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

آمار واطلاعات سایت
محل درج تبلیغات

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

کانون تبادل افکار مردم لک زبان

اخبار و روزنامه های امروز
پر بازدیدترین مطالب سایت

کد پربازدیدترین

نظرسنجی واشتراک گذاری

پشتیبانی

تصویر ثابت