تبلیغات
وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان - ماجرای مرموز غار شگفت‌انگیز كلماكره

اسلایدر

ماجرای مرموز غار شگفت‌انگیز كلماكره
ارسال شده توسط gandomban . | ( نظرات )

غار کلماکره، غاری که سال گذشته به خاطر «جام شیردال»، درباره‌اش زیاد شنیده‌ایم، اما ناگفته‌ها درباره آن فراوان است؛ غاری كه

 در گزارش‌های باستان شناسان، فقط به سفال‌ها و كوزه‌های آن اشاره شده بود، اما بعدها به عنوان ششمین گنجینه باستان‌شناسی دنیا معرفی شد كه گنجینه بسیاری از موزه‌ها به آن تعلق دارد! غاری که پس از 16 سال در فهرست آثار ملی قرار گرفت، غاری که بدون نگهبان رها شده و هنوز بوی باروت از آن به مشام می‌رسد!

روزنامه توریسم نوشت:وقتی به «پلدختر» می‌روید و از هر کس آدرسش را می‌پرسید، نگاهی به شما می‌كند و می‌گوید: غار کلماکره! تو هم آمدی دنبال گنج؟! ولی دیر آمدی! در نهایت، وقتی به یک اهل فن می‌رسید، می‌گوید: برای رسیدن به دهانه غار کلماکره، كافی است از یک دره ۱۰ متری فرود انجام دهی!
سرزمین کوهستانی لرستان با وسعتی نزدیک به 30 هزار کیلومتر مربع، بخشی از سرزمین ایران را به خود اختصاص داده است. در دل رشته کوههای زاگرس که از شمال غرب تا جنوب شرق استان لرستان را فرا گرفته است، غارهای متعددی وجود دارد که آثار متعددی از پیشینه کهن استقرار انسان در آنها یافت شده است. در دل هر یک از این غارها، اشیا هنری و باستانی متعددی یافت شده است که نشان دهنده قدمت تاریخی این سرزمین باستانی است. از قدیمی‌ترین اقوام ساکن در لرستان، قوم کاسی‌ها است که قبل از مادها در این سرزمین سکنی گزیده اند. از غارهای باستانی لرستان، غار «کلماکره» را باید نام برد که داستانی شگفت انگیز و سرنوشتی پر از راز و رمز دارد.
در جنوب شهر خرم آباد مرکز استان لرستان و به فاصله 100 کیلومتری آن، شهر پلدختر قرار دارد. نام این شهر برگرفته از پلی به همین نام است که در شمال شهر و در دروازه ورودی آن قرار دارد. این پل عظیم در زمان ساسانیان بر روی رودخانه کشکان احداث شده است. کشکان از رودخانه های مهم استان است که از ارتفاعات شمالی سرچشمه گرفته و پس از پیوستن به رودخانه سیمره، رودخانه کرخه را تشکیل می‌دهد که در دشت خوزستان جریان می یابد.

 مسیر دسترسی: برای دستیابی به غار كلماكره، باید از داخل شهر پلدختر و پس از گذر از رودخانه کشکان و طی کردن منطقه ای به نام «کاوکالی»، پس از طی مسیری در حدود 20 کیلومتر در حاشیه رودخانه کشکان و در دامنه کوه مهله و سپس طی مسیری کوهستانی به طول حدود 15 کیلومتر، با پای پیاده به بالای غار کلماکره رسید.
کوه مهله که از نظر زمین شناسی، از تشکیلات آهکی تشکیل شده است، رشته کوهی است که در شمال پلدختر قرار دارد و رودخانه کشکان، آن را از ارتفاعات شرقی جدا می‌کند. در بالای ارتفاعات شرقی، منطقه‌ای به نام «واشیان» قرار دارد که جزو مناطق باستانی لرستان است.

زیستگاه كَلِ وحشی: ارتفاع غار از سطح زمین حدود 650 متر است که دهانه آن به طرف دره ای عمیق گشوده شده و از منظرگاه آن می‌توان جلگه سمیره و کشکان را مشاهده کرد. این غار در موقعیتی از دره قرار دارد که به شکل عادی قابل دسترسی نبوده و فقط توسط طناب‌های ویژه کوهنوردی و آویزان شدن از ارتفاعی حدود 15 متر، از طرف بالا قابل دسترسی است.
در زبان لری، «کلما» به معنی محل زندگی «کَل» و «کره» یعنی درخت انجیر وحشی است و چون در دهانه این غار درخت انجیر وحشی قرار گرفته، بدین نام مشهور شده است، یعنی غاری که محل زندگی کل وحشی بوده و درخت انجیری آن را فرا گرفته است. کشف غار و گنجینه فوق العاده گرانبهای آن، داستانی بس شگفت انگیز است.


حكایت عجیب كلماكره: بر اساس گفته بومیان منطقه، یکی از اهالی کاوکالی، سالها پیش برای یافتن شکار به کوه مهله می‌رود و بر حسب تصادف، به دره‌ای می‌رسد که غار در دل صخره‌های آن قرار گرفته است. شکارچی بر روی صخره‌های مقابل غار به انتظار بز کوهی می‌نشیند که شاهد ورودش به غار بوده و با دوربین شکاری، از دور نظاره‌گر درب ورودی غار می‌شود. پس از مدتی مشاهده می‌کند که «کل» در جلو غار ظاهر شده و پس از نگاهی به دره و کوه‌های اطراف، مجدداً به داخل غار باز می‌گردد. شکارچی منتظر بازگشت کل می‌ماند و پس از چند دقیقه، کل بر می‌گردد و دوباره با حالت غرور، نظاره‌گر جلگه کشکان می‌شود! شکارچی این بار با دقت این حیوان را نگاه می‌كند و متوجه چسبیدن ریش‌های کل به هم می‌شود که بیانگر وجود آب در داخل غار است، زیرا ریش کل در هنگام آب خوردن، خیس شده و به هم می‌چسبد. شكارچی داستان كل را برای دو نفر از رفقایش بازگو می‌کند و سه نفری تصمیم می‌گیرند با استفاده از طناب و وسایل اولیه، خود را به داخل غار برسانند و آن را بررسی کنند. آنها وقتی داخل غار می‌شوند، پس از دیدن مناظر سحرآمیز داخل غار و ستون‌های مرمرین آن، در پای یکی از ستون‌ها، سكه‌ای قدیمی پیدا می‌کنند و در حالی که تحت تأثیر شگفتی‌های درون غار قرار گرفته‌اند، بدون اینکه چیز بیشتری بیابند، آنجا را ترک می‌کنند.

كشف اولین گنجینه: چند ماهی که می‌گذرد، شکارچی کاشف غار، سکه را به یکی از عتیقه فروشان شهر کوهدشت نشان می‌دهد. عتیقه فروش، خریدار مابقی سکه‌ها می‌شود و به شکارچی می‌گوید که اگر آن را از داخل زمین بیرون آورده باشی، باید تعداد آن زیاد باشد و هنگامی که شکارچی اظهار می‌دارد که فقط یک سکه را روی زمین پیدا کرده است، عتیقه فروش او را راهنمایی می‌کند که سقف محلی که سکه را پیدا کرده است، بشکافد و قطعاً گنجینه‌ای را خواهد یافت. شکارچی به اتفاق دوستانش دوباره به غار بر می‌گردد و اولین گنجینه غار کلماکره که شامل سکه‌های نقره‌ای و تعدادی مجسمه نقره‌ای از اشکال حیوانات و جام‌های نقره‌ای است، از سقف غار یافت می‌شود.
خبر كشف سكه‌های تاریخی همه جا می‌پیچد تا اینكه آذرماه سال 1368 غار كلماكره مورد بازدید اکیپ کارشناسان میراث فرهنگی استان لرستان و جمعی از کوهنوردان کرمانشاه قرار می‌گیرد. پس از آن متأسفانه به علت عدم حفاظت کافی، گنجینه اصلی و گرانبهای غار، غارت می‌شود و بسیاری از مجسمه‌های بی‌نظیر و فوق‌العاده ارزشمند آن را قاچاقچیان به خارج از کشور منتقل می‌كنند. بعدها معلوم شد چه بسیار افرادی كه از طریق قاچاق اشیای عتیقه کلماکره به ثروت‌های افسانه‌ای دست یافته‌اند، اما كسانی هم بوده اند كه به خاطر عدم آشنایی با اصول غارنوردی، جان خود را از دست داده‌اند.

غنایم جنگی سرداران اسكندر: مجسمه‌های غار كلماكره عمدتاً نقره‌ای و شامل اشکال حیوانات وحشی، تنگ‌های نقره‌ای با برجستگی‌های بسیار زیبا، ریتون و سکه‌های طلا و نقره است که بخشی از آنها در موزه فلک الافلاک شهر خرم آباد نگهداری می‌شود. تاکنون راز و رمز این اشیای عتیقه در پرده‌ای از ابهام باقی مانده است، اما گمان می‌رود ظروف نقره‌ای که به اشکال مختلف از غاز کلماکره به دست آمده است، باید غنایمی باشد که «کاسیان» یعنی ساکنان اصلی لرستان، از یغماگران و سپاهیان «آتنی گون» بازپس گرفته‌اند. «آتنی گون» از سرداران اسکندر مقدونی بوده که جهت دستیابی به همدان، از کوههای لرستان عبور کرده است.
بر اساس مطالعات کمیته غارنوردی استان کرمانشاه، مساحت کلی فضاهای شناخته شده غار در حدود 4300 متر و طول فضاهای متصل به هم و شناخته شده مسیر فعلی آن در حدود 670 متر و ورودی آن دهانه‌ای طبیعی است که در دل صخره و به سمت غرب دره باز می‌شود. قسمت ورودی غار دارای فضایی به طول تقریبی 20 متر و به عرض حدود 8 متر است که پس از طی کردن آن، به چهار تالار نسبتاً گسترده دست خواهیم یافت.

ردّپای كَلِ تشنه: کف تالارها و دهلیزهای ارتباطی غار، بسیار پر فراز و نشیب و ناهموار است. در تالار اول، آبچال کوچکی به شکل گشنیز وجود دارد که سطح آب، آن ثابت است و با برداشت آب، مجدداً آب زیرزمینی نفوذ کرده و در سطح ثابتی قرار می‌گیرد (در حقیقت ریشِ کَل توسط این آب خیس شده بود!) دهلیزی کوچک به طول تقریبی 4 متر و به ارتفاع 3 متر، تالار اول را به تالارهای بعدی ارتباط می‌دهد. آویزهای شکوهمند و به اشکال مختلف و ستون‌های رسوبی مرمرین تالارها که برخی از آنها تا ارتفاع 15 متر قد برافراشته و به چکیده‌های سقف غار متصل شده‌اند، از جمله زیبایی‌های توصیف ناپذیر و طبیعی این مکان شگفت انگیز است، تا جایی كه قطر یکی از ستون‌های تالار سوم، حدود 4 متر است.

زیستگاه كهن انسان: گیرایی منظر حیرت آور ستون‌های مرمری و تلألو سطوح آذین بسته شده جانبی غار و وجود آب کافی در آن، احتمالاً در دوره‌هایی از تاریخ دلبستگی‌هایی را در انسان‌های آن روزگار برانگیخته است، به نوعی که در ادوار مختلف، گروه‌های مختلفی از انسان‌‌ها در این غار زندگی کرده‌اند. علاوه بر اشیا کشف شده، شواهدی همچون دیوار چینی‌های دست‌ساز با سنگ و گچ و کاه گل و قطعات پراکنده سفال در تالار اول و خمره‌های موجود در روی ستون‌های دو تا سه متری استلاگمیت و قطعات سفالین شکسته در تالار دوم و سوم، نشانه وجود زندگی در این غار سحرآمیز است. به هر تقدیر، این مکان نویافته رازآمیز، نه تنها از لحاظ بازشناسی تحولات فرهنگی بشر، اثری عمیق و قابل تأمل است، که از حیث تحولات زمین شناسی و غار شناسی نیز در خور اهمیت و پژوهش است.

ششمین گنجینه بزرگ دنیا: اطلاعات به دست آمده از اشیاء منسوب به غار کلماکره، حاکی از آن است که این مجموعه بسیار ارزشمند، یکی از شش گنجینه بزرگ کشف شده در جهان است. وجود سفال‌های نئوایلامی در درون غار می‌تواند مدرک معتبر در تاُیید محل این گنجینه باشد. مناظر ونمادهای بسیار بدیع وزیبای غار نیز می‌تواند از مواریث ارزشمند طبیعی کشور به حساب آید و همچنین وجود آثار و بقایای گذشته، ارزش فرهنگی قابل توجهی به کلماکره داده است.
متأسفانه بسیاری از پدیده‌های توصیف ناپذیر وطبیعی این مکان شگفت انگیز وآثار ۲۷۰۰ ساله آن به امید گنج‌یابی، توسط سوداگران آثار عتیقه منهدم شده است، اما در عین حال، حوضچه‌های پر از آب، دهلیزها و حفره‌هایی که مکان مخفی کردن اشیاء درون غار بوده، ازجلوه های منحصر بفرد غار باستانی کلماکره به حساب می‌آید.می توانید نظرات خود رااینجا بنویسید*-*-*-*وارد کردن ایمیل الزامی نمیباشد.
air jordan a waterloo 1398/02/6 14:43
<a href="http://www.mieinstant.com/39/adidas-ultra-boost-yellow-pink ">adidas ultra boost yellow pink</a><a href="http://www.mieinstant.com/4/adidas-ultra-boost-x-womens-grey ">adidas ultra boost x womens grey</a><a href="http://www.mieinstant.com/40/adidas-ultra-boost-clima ">adidas ultra boost clima</a><a href="http://www.mieinstant.com/5/air-jordan-13-blue-grey-white-blue-grey-color-names ">air jordan 13 blue grey white blue grey color names</a>
air jordan a waterloo http://www.ip-mediasystems.com/7/air-jordan-a-waterloo
air jordan size 5 uk 1398/02/6 14:43
<a href="http://www.superbeautystore.com/1/jordan-3-pink-lime-green-pink-lime-vancouver ">jordan 3 pink lime green pink lime vancouver</a><a href="http://www.superbeautystore.com/10/kyrie-irving-nike-deal-worth ">kyrie irving nike deal worth</a><a href="http://www.superbeautystore.com/11/womens-nike-free-flyknit-5.0-orange-white ">womens nike free flyknit 5.0 orange white</a><a href="http://www.superbeautystore.com/12/jordan-ultra.fly-mens-basketball-shoes-cool-grey-black-white ">jordan ultra.fly mens basketball shoes cool grey black white</a>
air jordan size 5 uk http://www.atreyaayurvedaresort.com/32/air-jordan-size-5-uk
mens nike roshe run slip blue black 1398/02/6 14:42
<a href="http://www.vetoetattoos.com/6/air-max-90-hyperfuse-women ">air max 90 hyperfuse women</a><a href="http://www.vetoetattoos.com/7/nike-roshe-run-grey-sneakerboot-mens-trainers ">nike roshe run grey sneakerboot mens trainers</a><a href="http://www.vetoetattoos.com/8/cheap-adidas-high-top ">cheap adidas high top</a><a href="http://www.vetoetattoos.com/9/nike-kyrie-2-amazon ">nike kyrie 2 amazon</a>
mens nike roshe run slip blue black http://www.jocondelux.com/19/mens-nike-roshe-run-slip-blue-black
jordan retro 7 to buy jordan retro 7 french blue 1398/02/6 14:42
<a href="http://www.annlacortehairandmakeup.com/13/air-jordan-x-10-chicago-one-last-look ">air jordan x 10 chicago one last look</a><a href="http://www.annlacortehairandmakeup.com/14/china-kids-nike-air-max-size-13-kids-nike-air ">china kids nike air max size 13 kids nike air</a><a href="http://www.annlacortehairandmakeup.com/15/jordan-te-3-low-blue ">jordan te 3 low blue</a><a href="http://www.annlacortehairandmakeup.com/16/nike-free-3-0-v2-mens-womens-shoes-deep-gray-orange ">nike free 3 0 v2 mens womens shoes deep gray orange</a>
jordan retro 7 to buy jordan retro 7 french blue http://www.silverspringrsvp.com/29/jordan-retro-7-to-buy-jordan-retro-7-french-blue
nike air max tn womens orange white 1398/02/6 14:42
<a href="http://www.fashionweekbrasil.com/20/air-retro-jordans-size-6.5 ">air retro jordans size 6.5</a><a href="http://www.fashionweekbrasil.com/21/womens-nike-air-huarache-nm-all-black ">womens nike air huarache nm all black</a><a href="http://www.fashionweekbrasil.com/22/womens-motion-blur-superfly-soleplate ">womens motion blur superfly soleplate</a><a href="http://www.fashionweekbrasil.com/23/nike-roshe-grey-heather ">nike roshe grey heather</a>
nike air max tn womens orange white http://www.adafilizfidanboya.com/37/nike-air-max-tn-womens-orange-white
chicago bulls air jordan 17 retro 1398/02/6 14:42
<a href="http://www.start-an-ria.com/35/nike-air-force-1-high-top-navy-blue ">nike air force 1 high top navy blue</a><a href="http://www.start-an-ria.com/36/afew-x-koi-klub-x-asics-gel-lyte-iii-reworked ">afew x koi klub x asics gel lyte iii reworked</a><a href="http://www.start-an-ria.com/37/air-jordan-12-nubuck-5.5y ">air jordan 12 nubuck 5.5y</a><a href="http://www.start-an-ria.com/38/k-leather-pele-trinity ">k leather pele trinity</a>
chicago bulls air jordan 17 retro http://www.sop-medical.com/38/chicago-bulls-air-jordan-17-retro
pharrell williams x adidas originals stan smith big polka dots pack 1398/02/6 14:42
<a href="http://www.bracesinfoforadults.com/39/asics-cumulus-16-mens ">asics cumulus 16 mens</a><a href="http://www.bracesinfoforadults.com/4/air-jordan-11-retro-gamma-blue-nike-shox-turbo-vi-id-running-shoes ">air jordan 11 retro gamma blue nike shox turbo vi id running shoes</a><a href="http://www.bracesinfoforadults.com/40/nike-air-max-95-tape-black-and-grey-camo ">nike air max 95 tape black and grey camo</a><a href="http://www.bracesinfoforadults.com/5/nike-air-max-2011-orange-and-red ">nike air max 2011 orange and red</a>
pharrell williams x adidas originals stan smith big polka dots pack http://www.photo-talent.com/11/pharrell-williams-x-adidas-originals-stan-smith-big-polka-dots-pack
mens nike air max tailwind 6 green gold 1398/02/6 14:41
<a href="http://www.hcltechindia.com/1/mens-nike-free-3.0-v4-pink-gold ">mens nike free 3.0 v4 pink gold</a><a href="http://www.hcltechindia.com/10/womens-nike-shox-turbo-21-red-gold ">womens nike shox turbo 21 red gold</a><a href="http://www.hcltechindia.com/11/nike-zoom-pegasus-33-grey-sky-blue ">nike zoom pegasus 33 grey sky blue</a><a href="http://www.hcltechindia.com/12/nike-zoom-structure-18-gold-black ">nike zoom structure 18 gold black</a>
mens nike air max tailwind 6 green gold http://www.insuranceforestateplanning.com/33/mens-nike-air-max-tailwind-6-green-gold
generic cialis online 1398/02/5 18:26
tadalafil refractive index cialis cialis and beer.
generic cialis at walmart 1398/02/5 12:32
can you drink alcohol while taking viagra or tadalafil cialis
usa viagra tadalafil and levitra compare
cealis 1398/02/5 02:57
tadalafil dallas texas http://cialisps.com/ tadalafil prijs
belgie
bioshieldpill.com 1398/02/3 03:32
alternative to viagra buy generic viagra link this
news [url=http://bioshieldpill.com/]buy generic viagra[/url]
dj mars new balance74 holiday pack 1398/02/3 01:20
<a href="http://www.fightfearfaster.com/1/cheap-sneaker-wholesale-air-max-97-wholesale-air-max-95-size-13 ">cheap sneaker wholesale air max 97 wholesale air max 95 size 13</a><a href="http://www.fightfearfaster.com/10/air-jordan-9-retro-black-and-red-authentic-air-jordan-9-retro ">air jordan 9 retro black and red authentic air jordan 9 retro</a><a href="http://www.fightfearfaster.com/11/jordan-son-of-mars-max-fusion ">jordan son of mars max fusion</a><a href="http://www.fightfearfaster.com/12/nike-kobe-xi-elite-low-white ">nike kobe xi elite low white</a>
dj mars new balance74 holiday pack http://www.alphonsotv.com/23/dj-mars-new-balance74-holiday-pack
air jordan spizike black citron pure purple 1398/02/3 01:20
<a href="http://www.shufflepedia.com/6/air-jordan-og-10-air-jordan-og-11 ">air jordan og 10 air jordan og 11</a><a href="http://www.shufflepedia.com/7/toddy-snyder-x-new-balance-998-dirty-martini ">toddy snyder x new balance 998 dirty martini</a><a href="http://www.shufflepedia.com/8/air-jordan-4-retro-bred-restock-air-jordan-4 ">air jordan 4 retro bred restock air jordan 4</a><a href="http://www.shufflepedia.com/9/mens-nike-air-max-flair-running-shoes ">mens nike air max flair running shoes</a>
air jordan spizike black citron pure purple http://www.deborahduarte.com/8/air-jordan-spizike-black-citron-pure-purple
nike mercurial victory v cr7 lava turf soccer boots 1398/02/3 01:20
<a href="http://www.cihatkutluca.com/39/turquoise-womens-jordans ">turquoise womens jordans</a><a href="http://www.cihatkutluca.com/4/nike-jordan-boots-suppliers ">nike jordan boots suppliers</a><a href="http://www.cihatkutluca.com/40/purchaze-new-online-store-now-live! ">purchaze new online store now live!</a><a href="http://www.cihatkutluca.com/5/air-jordan-retro-31-blue-pink ">air jordan retro 31 blue pink</a>
nike mercurial victory v cr7 lava turf soccer boots http://www.marroquineriasosa.com/36/nike-mercurial-victory-v-cr7-lava-turf-soccer-boots
nike air max 1 id try on 2006 1398/02/3 01:20
<a href="http://www.keelingdebtrelief.com/17/air-jordan-outlet-in-florida ">air jordan outlet in florida</a><a href="http://www.keelingdebtrelief.com/18/red-nike-air-max-ebay ">red nike air max ebay</a><a href="http://www.keelingdebtrelief.com/19/mens-nike-free-run-4.0-green-pink ">mens nike free run 4.0 green pink</a><a href="http://www.keelingdebtrelief.com/2/nike-zoom-don-black-sample ">nike zoom don black sample</a>
nike air max 1 id try on 2006 http://www.projectmanagementcommunications.com/7/nike-air-max-1-id-try-on-2006
nike air max green sail 1398/02/3 01:19
<a href="http://www.kellyhighpointjobs.com/13/nike-dunk-sky-high-free-shipping ">nike dunk sky high free shipping</a><a href="http://www.kellyhighpointjobs.com/14/seattle-seahawks-beanie ">seattle seahawks beanie</a><a href="http://www.kellyhighpointjobs.com/15/buy-air-jordan-olympic-7-2012 ">buy air jordan olympic 7 2012</a><a href="http://www.kellyhighpointjobs.com/16/air-jordan-retro-14-blue-gold ">air jordan retro 14 blue gold</a>
nike air max green sail http://www.gumrusharifova.com/6/nike-air-max-green-sail
puma soccer shoes for kids 1398/02/3 01:19
<a href="http://www.krishnasumanth.com/6/womens-air-jordan-retro-13-white-gold ">womens air jordan retro 13 white gold</a><a href="http://www.krishnasumanth.com/7/jordan-spizike-toro-bravo-for-sale ">jordan spizike toro bravo for sale</a><a href="http://www.krishnasumanth.com/8/nike-air-max-invigor-junior ">nike air max invigor junior</a><a href="http://www.krishnasumanth.com/9/light-pink-nike-shoes ">light pink nike shoes</a>
puma soccer shoes for kids http://www.mikeschaupp.com/31/puma-soccer-shoes-for-kids
air max 95 champs 1398/02/3 01:19
<a href="http://www.bossmasonry.com/1/grape-oreo-jordans ">grape oreo jordans</a><a href="http://www.bossmasonry.com/10/jordan-retro-11-low ">jordan retro 11 low</a><a href="http://www.bossmasonry.com/11/nike-wmns-air-max-1-black-leopard-nike-wmns-air-max-thea ">nike wmns air max 1 black leopard nike wmns air max thea</a><a href="http://www.bossmasonry.com/12/womens-air-max-90-nike ">womens air max 90 nike</a>
air max 95 champs http://www.connect4trade.com/3/air-max-95-champs
nike solarsoft moccasin colorways 1398/02/3 01:18
<a href="http://www.athleticrevolutionsouthwindsor.com/28/new-mens-nike-shox-tlx-running-shoe-white-red-black-tl10 ">new mens nike shox tlx running shoe white red black tl10</a><a href="http://www.athleticrevolutionsouthwindsor.com/29/air-jordan-4-lab-red ">air jordan 4 lab red</a><a href="http://www.athleticrevolutionsouthwindsor.com/3/nike-free-run-2-ext-black ">nike free run 2 ext black</a><a href="http://www.athleticrevolutionsouthwindsor.com/30/michael-jordan-shoes-new-23 ">michael jordan shoes new 23</a>
nike solarsoft moccasin colorways http://www.birminghamtoberlin.com/32/nike-solarsoft-moccasin-colorways
viagra generico in farmacia 1398/02/2 10:50
sildenafil trade name in bangladesh
viagra without a doctor prescription
sildenafil endometrial thickness
[url=http://viagrarow.com/]generic viagra[/url]
http://triviagra.com 1398/01/31 20:08
overdose sildenafil tokio hotel http://triviagra.com/ toko sildenafil online viagra without a doctor prescription usa viagra and hypertension meds
cialisles.com 1398/01/27 13:11
X http://cialisles.com/ cialis online pharmacy - less que precio tiene el cialis en venezuela cialisles.com also
cialis 20 mg best price
nike lunar tr1 oregon for sale 1398/01/27 03:08
<a href="http://www.pstronics.com/6/new-york-yankee-fitted-hat ">new york yankee fitted hat</a><a href="http://www.pstronics.com/7/jordan-size-8-men-cement ">jordan size 8 men cement</a><a href="http://www.pstronics.com/8/lacoste-75th-anniversary-sneaker ">lacoste 75th anniversary sneaker</a><a href="http://www.pstronics.com/9/2014-jordan-shoes-gray-pink-and-lime-green ">2014 jordan shoes gray pink and lime green</a>
nike lunar tr1 oregon for sale http://www.py-conseil.com/26/nike-lunar-tr1-oregon-for-sale
air max france avis 1398/01/27 03:07
<a href="http://www.igoexchange.com/31/adidas-kopenhagen-adi-archive-spring-2012 ">adidas kopenhagen adi archive spring 2012</a><a href="http://www.igoexchange.com/32/nike-air-max-2013-hongkong-price ">nike air max 2013 hongkong price</a><a href="http://www.igoexchange.com/33/air-jordans-for-sale-in-miami ">air jordans for sale in miami</a><a href="http://www.igoexchange.com/34/nike-crop-top-hoodie ">nike crop top hoodie</a>
air max france avis http://www.sinergiaradio.com/20/air-max-france-avis
womens proline jamaal williams 30 green bay packers jersey 1398/01/24 23:37
<a href="http://www.docsvault.net/Shoes_6/nike-air-max-audacity-tb-test ">nike air max audacity tb test</a><a href="http://www.docsvault.net/Shoes_7/air-jordan-retro-6-purple-bred ">air jordan retro 6 purple bred</a><a href="http://www.docsvault.net/Shoes_8/air-jordan-phase-sky-blue-white ">air jordan phase sky blue white</a><a href="http://www.docsvault.net/Shoes_9/supra-tk-society-purple-suede-detailed-look ">supra tk society purple suede detailed look</a>
womens proline jamaal williams 30 green bay packers jersey http://www.salonspawindsor.net/NFL_28/womens-proline-jamaal-williams-30-green-bay-packers-jersey
air max griffey safari 1398/01/24 23:36
<a href="http://www.elarepazo.net/MNS_36/mens-gianluca-caprari-9-sampdoria-jersey ">mens gianluca caprari 9 sampdoria jersey</a><a href="http://www.elarepazo.net/MNS_37/youth-pj-tucker-4-houston-rockets-red-jersey ">youth pj tucker 4 houston rockets red jersey</a><a href="http://www.elarepazo.net/MNS_38/womens-jason-heyward-22-chicago-cubs-jersey ">womens jason heyward 22 chicago cubs jersey</a><a href="http://www.elarepazo.net/MNS_39/dwight-howard-charlotte-hornets-fanatics-branded-fast-break-replica-jersey-teal-icon-edition ">dwight howard charlotte hornets fanatics branded fast break replica jersey teal icon edition</a>
air max griffey safari http://www.dentalturismo.net/Shoes_5/air-max-griffey-safari
2017 air jordan 12 retro doernbecher black hyper violet pink blast for sale 6 1398/01/24 23:36
<a href="http://www.bigbenonline.net/Shoes_1/flyknit-roshe-run-sequoia-zamalek ">flyknit roshe run sequoia zamalek</a><a href="http://www.bigbenonline.net/Shoes_10/mtallique-noir-argent-nike-chuck-posite ">mtallique noir argent nike chuck posite</a><a href="http://www.bigbenonline.net/Shoes_11/2012-nike-air-max-china-cheap-nike-air-max-china-red ">2012 nike air max china cheap nike air max china red</a><a href="http://www.bigbenonline.net/Shoes_12/pedro-laurenco-nike-air-max-90-obsidian-blue ">pedro laurenco nike air max 90 obsidian blue</a>
2017 air jordan 12 retro doernbecher black hyper violet pink blast for sale 6 http://www.carboncanopy.net/Shoes_17/2017-air-jordan-12-retro-doernbecher-black-hyper-violet-pink-blast-for-sale-6
nike roshe two romania 1398/01/24 23:36
<a href="http://www.hr-value.net/MNS_36/youth-reggie-hearn-38-detroit-pistons-gray-jersey ">youth reggie hearn 38 detroit pistons gray jersey</a><a href="http://www.hr-value.net/MNS_37/youth-eric-bailly-21-ivory-coast-jersey ">youth eric bailly 21 ivory coast jersey</a><a href="http://www.hr-value.net/MNS_38/youth-cleveland-cavaliers-collin-sexton-fanatics-branded-wine-2018-nba-draft-first-round-pick-fast-break-replica-jersey-icon-edition ">youth cleveland cavaliers collin sexton fanatics branded wine 2018 nba draft first round pick fast break replica jersey icon edition</a><a href="http://www.hr-value.net/MNS_39/youth-bruce-brown-6-detroit-pistons-gray-jersey ">youth bruce brown 6 detroit pistons gray jersey</a>
nike roshe two romania http://www.anthony-online.net/Shoes_14/nike-roshe-two-romania
lunarglide 6 flyknit 1398/01/24 23:36
<a href="http://www.dine-n-dance.net/Shoes_1/shoes-for-toddler-girl ">shoes for toddler girl</a><a href="http://www.dine-n-dance.net/Shoes_10/jordans-5-bel-air-on-sale ">jordans 5 bel air on sale</a><a href="http://www.dine-n-dance.net/Shoes_11/air-max-90-black-grey-orange ">air max 90 black grey orange</a><a href="http://www.dine-n-dance.net/Shoes_12/nike-air-max-2017-womens-orange-sky-blue ">nike air max 2017 womens orange sky blue</a>
lunarglide 6 flyknit http://www.oxfordfamilydentistry.net/Shoes_14/lunarglide-6-flyknit
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
لطفا در نظرسنجی شرکت کنید.
سوال: پیشرفته ترین شهرستان مننطقه لکستان کدام شهرستان میباشد؟ (فرهنگی،اقتصادی،علمی ،ساختار شهری و... )وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

آمار واطلاعات سایت
محل درج تبلیغات

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

کانون تبادل افکار مردم لک زبان

اخبار و روزنامه های امروز
پر بازدیدترین مطالب سایت

کد پربازدیدترین

نظرسنجی واشتراک گذاری

پشتیبانی

تصویر ثابت