تبلیغات
وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان - چرا دختران لَک خودکشی می‌کنند؟

اسلایدر

چرا دختران لَک خودکشی می‌کنند؟
ارسال شده توسط gandomban . | ( نظرات )

چرا دختران لَک خودکشی می‌کنند؟  

شهرهای لک‌نشین به خصوص در سه استان کرمانشاه، ایلام و همدان جایگاه ویژه‌ای را در خودکشی به خود اختصاص داده‌اند. شروع خودکشی مذکور اواخر دهه 60 بوده و بیش از آن چنین وضعیتی وجود نداشته است. بزرگ‌ترهای این قوم معتقدند که مرگ و میر ناشی از خودکشی در میان آنان پدیده‌ای نادر بوده است.

در پژوهشی سعی شد تجربه مدرنیته در سرزمین لک‌ها، با رویکرد بررسی و تبیین خودکشی زنان و دختران بررسی شود.

به گزارش مهرخانه، هدف از این پژوهش، بررسی و تبیین خودکشی زنان و دختران این منطقه به روش "تفسیری" است. این روش به جای توجه به مدل خطی، (فرضیه، متغیر، عملیاتی‌کردن و...)، متأثر از دور هرمنوتیکی (دیالکتیک جز و کل) است و بر مدل غیرخطی تأکید دارد، عناصر مختلف را در کنار هم قرار می‌دهد و سعی می‌کند معنای موردنظر را از تعامل این عناصر با هم به دست آورد.

برای گردآوری داده‌ها نیز از تکنیک‌های مصاحبه، تجربه‌زیسته و مشاهده استفاده شده است. مصاحبه به دو صورت عمقی و گروهی انجام گرفته و نمونه‌های مورد مطالعه نیز براساس میزان آگاهی نسبت به خودکشی ( به ویژه خانواده افراد خودکشی‌کننده) و همچنین کسانی که مبادرت به خودکشی ناموفق کرده بودند، براساس «نمونه‌گیری نظری» انتخاب شده‌اند. به این ترتیب با 13 نفر از بستگان درجه یک افرادی که خودکشی‌های موفق داشته‌اند، 5 دختری که با حلق‌آویز کردن و خودسوزی اقدام به خودکشی ناموفق کرده‌اند، 4 سالمند بالای 90 سال و 8 نفر از آگاهان محلی از جمله پژوهشگران و متصدیان امر خودکشی در بیمارستان و افراد آگاه نسبت به تغییرات جدید، گفتگو شده است

خودکشی چیست؟
خودکشی عبارت است از هرگونه رفتاری که می‌کوشد از طریق پایان دادن به زندگی خود راه‌حلی برای مشکل زندگی بیابد. بنابراین در این مقاله ابزارهای خودکشی، فصول خودکشی، شیوه‌های خودکشی و... اهمیتی ندارند، بلکه شرایط بروز آن مهم است.

مدرنیزاسیون عبارت است از فرآیند توسعه اقتصادی و اجتماعی که شامل حوزه‌هایی چون حمل و نقل، افت و خیزهای عظیم در شمار و ترکیب جمعیت، رشد مناطق شهری، کشفیات بزرگ در قلمرو علوم فیزیکی، دولت‌های ملی با ساختار بروکراتیک، تحصیلات و میزان دسترسی به رسانه است.

عرصه‌های حضور همزمان سنت و مدرنیته نیز حضور همزمان این دو در عرصه‌های مختلفِ سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و زیبایی‌شناسی است. این پژوهش به تناسب موضوع و با تأکید بر عرصه زیبایی‌شناسی به تصادم و تزاحم آن دو در مواردی چون آزادی در لباس پوشیدن و مدیریت بدن، انتخاب همسر و ازدواج درون همسری می‌پردازد.

خودکشی زنان لک از چه زمانی آغاز شد؟
خودکشی یکی از آسیب‌های رایج در میان لک‌هاست. آمارهای رسمی ‌براساس استان تنظیم و منتشر می‌شوند. ابزاری وجود ندارد که بتوان از طریق آن سهم خودکشی لک‌ها را به طور خالص مشخص کرد. آمارهای رسمی‌ به تفکیک شهرستان فقط برای سال‌های 1381، 1382 و 1383 آن هم در مورد برخی استان‌ها موجود است. آمارها نشان می‌دهد شهرهای لک‌نشین به خصوص در سه استان کرمانشاه، ایلام و همدان جایگاه ویژه‌ای را در خودکشی به خود اختصاص داده‌اند. شروع خودکشی مذکور اواخر دهه 60 بوده و بیش از آن چنین وضعیتی وجود نداشته است. بزرگ‌ترهای این قوم معتقدند که مرگ و میر ناشی از خودکشی در میان آنان پدیده‌ای بسیار نادر بوده است.

«من تا چند سال اخیر نشنیده بودم که حتی یک نفر بر اثر خودکشی فوت کرده باشد.» (گوهرطلا، 90 ساله روستای هزارخانی)

«براساس آنچه که از پدرانمان شنیده‌ایم و یا اینکه خود به یاد دارم قدیمی‌ها فقط دو نفر در این منطقه خودکشی کرده‌اند.» (عباس، 120 ساله، کوهدشت، روستای خوشناموند)


چرا دختران لک خودکشی را انتخاب می‌کنند؟
نسلی که قبل از دهه 50 متولد شده بود جامعه‌پذیری خود را در دنیای سنت طی کرد. آنها براساس سنت‌هایی بزرگ شدند که دارای قدمت زیادی بودند. همه چیز از قبل مشخص بود. کسب فضیلت آنان نیز از طریق سرسپردگی و اطاعت از بزرگ‌ترها بود. ازدواج آنها به شیوه درون‌همسری و با حمایت سنت انجام می‌گرفت. گرچه تعداد کمی ‌از آنان نیز آموزش عمومی‌ (اغلب در حد ابتدایی و سیکل) را طی کردند، اما فرآیند جامعه‌پذیری آنان بیشتر تحت‌تأثیر سنت بود. به همین خاطر تناقضی در زندگی آنان به وجود نیامد و چندان مسئله‌دار نشدند.

اما نسلی که در طول دهه 50 متولد شد، دارای شرایط متفاوت‌تری نسبت به نسل پیش از خود بودند. مقارن با تولد این نسل، فرآیندهای مدرنیزاسیون با تمام مظاهرش به طور ناگهانی به این سرزمین بکر و سنتی وارد شدند. سکنه شهرهای جدید لک‌نشین، اغلب مهاجرانی بودند که در چند سال گذشته خانه و کاشانه خود را برای همیشه رها کرده و در مکانی جدید سکنی گزیده بودند. علاوه بر آشنایی نداشتن، تخصص چندانی نیز برای مواجه با شرایط جدید نداشتند. اکثر خانواده‌های آنان پرجمعیت بود. بنابراین والدین بایست برای تأمین مایحتاج خانواده وقت بیشتری را در خارج از خانواده صرف کند. تعدادی از آنان مجبور بودند برای کسب درآمد به شهرهای بزرگ بروند و به عنوان کارگر فصلی در مشاغل پایین مشغول به کار شوند. اغلب مادرانِ بی‌سواد نمی‌توانستند نام کتاب‌های درسی را به درستی تلفظ کنند. کلاس‌های نهضت سوادآموزی نیز کمکی به این قضیه نکرد. باید پذیرفت در چنین شرایطی والدین تأثیر کمتری بر رشد و جامعه‌پذیری فرزندانشان داشتند. این در حالی بود که رسانه‌های جمعی چون رادیو، تلویزیون، ویدئو، روزنامه، مجله و مکان‌های آموزشی چون مدرسه‌ها، اوقات فراغت فرزندان را پر می‌کردند و نقش مهمی‌ در جامعه‌پذیری آنان داشتند.

ابزار انتقال فرهنگ غیربومی ‌به خصوص مدرنیسم فراوان بودند. در حالیکه تنها ابراز انتقال فرهنگ بومی، یعنی پدر و مادر به علت داشتن فرزندان زیاد و کمبود فراغت دچار مشکلات فراوان شده و تأثیر کمتری نسبت به سابق در فرآیند جامعه‌پذیری داشتند. بدین ترتیب مدرنیته آرام آرام شرایط تولد«انسان معظله‌دار» را فراهم آورد؛ انسانی که قائل به تجارب فردی، انتخاب شیوه زندگی دلخواه، آزادی در انتخاب همسر، آزادی در ابراز عقاید، آزادی در مدیریت بدن، عشق رمانیتک و مواردی از این قبیل بود.

مدیریت بدن و انتخاب همسر؛ دو زمینه مهم خودکشی زنان لک
دو زمینه‌ای که در آن تضادهای ناشی از تقابل سنت و مدرنیته زمینه بروز خودکشی زنان و دختران را فراهم می‌کند عبارتند از:
الف) پوشش ظاهری و مدیریت بدن: تا اواخر دهه 70 امکان انتخاب لباس متفاوت وجود نداشت. این امر در مورد مردان نیز شدیداً رعایت می‌شد؛ زنان که جای خود دارند. به جز رنگ‌های تیره پوشش دیگری نیز مقبول نبود.

«...بیچاره خواهرم، حس زیبایی‌شناختی بالایی داشت و سعی می‌کرد ظاهر خود را تر و تمیز و جذاب نگه دارد، اما بارها توسط برادرانم به خاطر اینکه فلان رنگ را پوشیده است مورد اهانت قرار می‌گرفت...» (خواهر یکی از خودکشی‌کنندگان)


غیر از لباس پوشیدن دیگر مؤلفه‌های مدیریت بدن از قبیل استفاده از عطرها، آرایش و اصلاح صورت و رنگ مو نیز مسئله‌برانگیز شدند.

«...به ظاهر زیبا و مطابق روز علاقه داشتم. دوست داشتم صورتم را اصلاح کنم و مانتوهای رنگی بپوشم. کار عجیب و غریبی نیست. رفتاری است که تلویزیون آن را تبلیغ می‌کند. اما متأسفانه نه شوهرم و نه اطرافیانم پذیرش این موضوع را نداشتند. به همین خاطر همیشه مورد بی‌مهری قرار می‌گرفتم. سال گذشته یک دعوای خانوادگی پیش آمد و اطرافیان ظاهرِ مرا به عنوان یک مورد اخلاقی تلقی کردند. آنها آنقدر پیش رفتند که مرا بی‌دین نیز خطاب کردند. این موضوع برای من غیر قابل تحمل بود و...» (یکی از خودکشی‌کنندگان ناموفق)


علاوه بر مدیریت بدن، شیوه رفتار فرد در عرصه عمومی، نحوه گفتگو با دیگران و رانندگی مواردی هستند که زمینه بروز تضاد هستند.

«...دختر شاد، سرزنده و سرشار از زندگی و انرژی مثبت بود. یک شب داداشش در یک مجلس شبانه با کسی بگو مگو کرد. طرف مقابل که از طایفه ... بود رفتارهای خواهرش را به عنوان پررویی مطرح کرده بود. از آن زمان شرایط را چنان برایش سخت کردند که با خودسوزی از طریق نفت در دم جان سپرد...»( نزدیکان یکی از خودکشی‌کنندگان)

در میان لک‌ها مفهومی ‌به نام «حُمالی» وجود دارد که تقریباً معادل مفهوم «رقابت» در زبان فارسی است؛ با این تفاوت که معنای افزوده‌ای نیز دارد و آن این که با حیثیت و آبروی هوز و طایفه نیز در ارتباط است. اگر فردی مرتکب رفتار یا عملی شود که انگ سبُکی را به همراه داشته باشد تمام افراد «هوز» با «طایفه» با وی بدرفتاری خواهند کرد. هرکسی در هر جایگاه و مقامی ‌به خود اجازه می‌دهد در مورد وی قضاوت کند. چنانچه فرد در زمینه‌ای خاص دچار ناکامی‌ شود، افراد طایفه سریع وی را با افرادی هم‌شأن خود اما از قبیله‌ای دیگر مقایسه می‌کنند.

«...دختر آقای ... دو سال پیش(1386) به خاطر مشکل عاطفی یک ترم مشروط شد. خانواده وی و اطرافیانش آنقدر سرکوفت دختران فامیل و طایفه‌های دیگر را به وی زدند که به ستوه آمد تا اینکه یک شب خود را حلق‌آویز کرد...» (نزدیکان یکی از خودکشی‌کنندگان)

«حُمالی» در همه زمینه‌ها وجود دارد و رقابت را به امری منفور و هولناک برای بازماندگان تبدیل کرده است. آنها کسانی می‌شوند که با آبروی ایل و طایفه بازی کرده‌اند و شایسته بدترین مجازات‌ها هستند.

ب) انتخاب همسر و ازواج درون‌همسری: در سنت لک‌ها آشنایی دختر و پسر بیش از خواستگاری کاملاً بی‌معناست، اما آنگونه که می‌بینیم در دنیای مدرن این امر عادی است و اتفاقاً راهی برای آشنایی طرفین است. مکان‌های مدرنی چون دانشگاه و ابزارهایی چون موبایل، تلفن و ... در سهولت این امر کمک می‌کنند.

دختران جامعه مورد مطالعه براساس آموزه‌های ناشی از فرآیندهای جامعه‌پذیری‌شان، زمانی که خواستند این امر را تجربه کنند شدیداً از جانب طایفه و نظام پدرسالاری منع و مورد آزار قرار گرفتند بخصوص اگر یکی از طرفین مقابل از طایفه‌ای دیگر بود. خسرو سینایی در فیلم «عروس آتش» به خوبی این پدیده را را در میان طوایف عرب خوزستان نشان داد. اما تفاوتی میان این دو وجود دارد و آن اینکه طایفه عرب کامل در درون سنت قرار داشت و فقط یکی از اعضای آن به طور اتفاقی در دنیای دیگری بزرگ شده بود و قصد داشت که با میل خود با یکی از همکارانش ازدواج کند.

درصورتی که در میان لک‌ها قضیه به شکل دیگری است؛ یک نسل کاملاً مدرن است و می‌خواهد بر مبنای فرهنگ جدید ازدواج کند و نسل قبلی کاملاً سنتی است، قدرت دارد و اجازه نمی‌دهد که نسل بعد از خود ارزش‌هایش را زیر سؤال ببرد و تابوهایش (ازدواج درون‌همسری) را بشکند. اینجاست که ناراحتی‌های روحی روانی، اختلافات خانوادگی، شکست در عشق، نابسامانی و تضاد به وجود می‌آید.

طایفه و هوز؛ قدرتی در مقابل دختران لک
افراد نسل جدید به طور کلی با قدرت‌های مافوق تصوری به نام طایفه و هوز روبرو شدند؛ متوجه شدند که حتی حق ندارند بدون اجازه عاشق شوند، باب آشنایی را با کسی باز کنند، تمام آینده آنها توسط هوز یا طایفه رقم می‌خورد. این امر احساس ازخودبیگانگی و بی‌قدرتی بزرگی را برای آنها به بار می‌آورد.

در اینجا متغیر جنسیت نقش تعیین‌کننده دارد. پسران در چنین مواردی مورد مؤاخذه قرار نمی‌گیرند. عرف جامعه نیز عمل آنان را زشت تلقی نمی‌کند. اما دختران وضعیت دیگری دارند. چنانچه خانواده یا هوز وی از این امر آگاه شوند در تعاملاتی که با هوزهای دیگر دارند دچار سرشکستگی و حقارت می‌شوند. دیگران این امر را به عنوان نقطه ضعف به رخ می‌کشند که برای همیشه سرشکستگی به بار می‌آورد. ارتکاب چنین کاری از جانب دختر به عنوان گناهی نابخشودنی است، شانس یک ازدواج خوب را از دست می‌دهد، با سرنوشتی تیره و تار روبرو و آینده او به طرز وحشتناکی ناامیدکننده می‌شود. اگر چنین فردی در درون خانواده‌ای قرار گیرد که هر روز این موضوع را به وی یادآوری کنند، احتمال خودکشی وی بالا می‌رود.

«...بنده خدا هیچ کاری نکرده بود فقط از طریق همکلاسی‌اش که خواهرِ خواستگارش بود به همدیگر ابراز علاقه کرده بودند و قرار گذاشته بودند که با همدیگر ازدواج کنند، اما متأسفانه قضیه قبل از خواستگاری لو رفت و برادرانش [برادر دختری که خودکشی کرد] شدیداً او را مورد بازخواست و کتک‌کاری قرار دادند. تابِ تحمل این همه ناسزا [لاره] و حرف‌هایِ... را نیاورد و به زندگی خود پایان داد...» (دوست نزدیک فرد خودکشی‌کننده)


این افراد اغلب در محدودیت‌های شدید خانوادگی زندگی می‌کنند و آخرین پناهگاه خود یعنی خانواده را نیز از دست می‌دهند؛ خانواده متناقضی که فرزندانش را با آموزه‌های مدرن بار می‌آورد و براساس سنت‌های گذشته او را مورد قضاوت قرار می‌دهد.

مدرنیته با زنان لکی چه کرد؟
مدرنیته از طریق نسلی که با آموزه‌هایش پرورش داده بود بسیاری از سنت‌های زیبا و انسانی لک‌ها (دنان رودکی، فال چل سرور، شنگ آیچتن، شو نیشنی، ساده زیستی و ...) را زیر پا گذاشت. اما این امر بدون پاسخ نماند و با مقاومت شدیدی از جانب سنت روبرو شد. این تعارض نابسامانی‌های زیادی به بار آورد؛ شکاف نسلی، عدم تفاهم میان اعضای خانواده و... که خودکشی حداعلای آن بود.

خودکشی بیانگر نابسامانی و بیماری‌های مزمن در درون یک جامعه بوده و قربانی آن نیز افرادی هستند که درون گره‌ها و تناقضات آن جامعه گرفتار شده‌اند. گرچه مدرنیته همراه خود رفاه، حمل و نقل آسان، سواد و ابزارهای ارتباطی مدرن را به همراه داشت، اما تعارضات و تناقضات زیادی را نیز خلق کرد.

بعد از مهاجرت لک‌ها به شهرهای اطراف، طوایف مختلف در کنار هم قرار گرفتند. به عنوان مثال، در شهرستان هرسین کاکاوندی‌ها، اولادقبادی‌ها، ایتیوندی‌ها و هرسینی‌ها (سکنه قدیمی‌شهر) جمعیت این شهر را تشکیل دادند. گرچه هرکدام از آنها در محله‌ای خاص ساکن شدند، اما توسعه شهری و شهرک‌سازی‌های جدیدی سبب شد که طوایف مختلف در یک کوچه با هم همسایه شوند.

با توجه به آنچه گفته شد نسل موردنظر ما به حساب اینکه می‌تواند همسر موردعلاقه خود را (سوای اینکه اهل چه قبیله‌ای است) انتخاب کند، مبادرت به انجام این کار کرد. اما به زودی متوجه شد که عناصر قدرتمندی چون ایل و طایفه شدیداً از درون‌همسری دفاع می‌کنند و افراد نسل یارای مقابله با این سنت‌ها را ندارند. اما برخی افراد براساس خواسته‌های درونی خود عمل کردند، به جبرهای اجتماعی توجه نکردند و سرانجام طرد اجتماعی و... و در نهایت خودکشی را نیز به جان خریدند.

در این فضای سختگیرانه گرچه متغیر جنسیت تأثیر چندانی ندارد و تابوی مذکور برای دختر و پسر به یک شیوه اعمال می‌شود، اما پسران به خصوص زمانی که درآمد کافی یا شغل مناسب داشته باشند فضای بیشتری برای حرکت دارند. اما دختران هیچ فضایی برای حرکت در اختیارشان نیست و سرنوشت آنان در نهایت به نظرِ جمعی واگذار می‌شود. بدون شک آنان نیز به دخترانی که حاضر نباشند خواستگار مورد علاقه خود را از دست بدهند، باید توان روبرو شدن با نگاه‌های تحقیرآمیز و خردکننده افراد قبیله را داشته باشند. گاهی اوقات، تعداد اندکی از میان آنان نیز در برابر این قدرت ویران‌کننده دوام نمی‌آورند.

«پسری رعنا و با کمالات که شغل مناسبی هم داشت به خواستگاری او آمد. خیلی هم از این مسئله راضی و خوشحال بود. اما خانواده و اقوام ِدختر با این وصلت مخالفت کردند، چه می‌دانم به خاطر همین طایفه بازی‌ها...» (دوست یکی از دخترانی که خودکشی‌ کرده بود)

گرچه در دوران تحصیل روابط افراد بیشتر با گروه همسالان است، اما نباید از نظر دور داشت که بعد از اتمام تحصیلات حجم عظیمی ‌از روابط فرد را ایل و طایفه تعین می‌کنند.

چنانچه فردی بخواهد برخلاف اهداف آنها عمل کند نه تنها بسیاری از این روابط را از دست می‌دهد و چاره‌ای جز خزیدن به کنج عزلت ندارد، بلکه باید منتظر واکنش خصمانه آنها در موارد متعدد نیز باشد. در شهری که روابط متعدد و سیالی وجود دارد تو حق نداری با کسی خارج از قبیله‌ات جهت ازدواج آشنا شوی.

بحث آزادی در انتخاب همسر فقط به اینجا ختم نمی‌شود؛ بسیاری از آنها علی‌رغم میل باطنی‌شان از قدرت قبیله اطاعت می‌کنند و خواسته‌های خود را نادیده می‌گیرند. آنها اغلب با این عمل مجبور می‌شوند با کسی ازدواج کنند که او را دوست ندارند و کمتر سنخیتی با وی دارند. درچنین مواردی ممکن است دختری با تحصیلات بالا یا شغل مناسب با کسی به مراتب پایین‌تر از خود ازدواج کند و بر طبق نظام پدرسالاری مجبور شود که از او نیز تبعیت کند. این تبعیت کردن امری مبتنی بر رضایت نیست، بلکه جبری است و تحمل آن واقعاً دشوار است.

آنان در درون این ناهمسازی می‌فهمند که قدرت انجام هیچ کاری را ندارند. و این بی‌قدرتی را سرنوشت خود می‌دانند. گرچه افراد بسیار زیادی شرایط به وجود آمده را تحمل می‌کنند، اما خودکشی‌کنندگان کسانی هستند که جسم و روح‌شان تابِ تحمل این مشکلات را ندارد. و «در نبود جایگزینی بهتر به افراطی‌ترین پناهگاه در مقابل مصیبت‌های زندگی خصوصی روی می‌آورند.»

خودکشی زنان لکی کمتر شده است
افراد نسلی که برای نخستین بار شوک ناشی از تقابل سنت و مدرنیته را تجربه کردند، الان در سنین 25-40 سال نقش مؤثری در تصمیم‌گیری‌های کلان آن قوم دارند. آنها که تجربه مدرنیته را پشت سر گذاشته‌اند، به مرور زمان تلاش زیادی کردند که تابوهای ممنوعیت عشق رمانتیک، درون‌همسری و... را بشکنند تا از این طریق رنج‌های نسل‌های آینده را کمتر کنند.

آنها همچنین سعی کردند تا تعادلی نسبی میان سنت‌های متصلب و ایستا و مجموعه‌ای از تغییرات پویا و حتی خودویرانگر به نام مدرنیته برقرار سازند. مشاهدات عینی ما نشان می‌دهد اکنون که اواخر دهه80 قرار داریم علی‌رغم حضور سنت‌ها در عرصه عمومی ‌سرزمین لک‌ها، حساسیت‌های شدید طایفه‌ای به خصوص در امر مربوط به زیبایی‌شناسی کم‌رنگ‌تر شده‌اند.

هنرمندان بومی ‌و فعالان عرصه فرهنگ تلاش می‌کنند که از طریق ساخت محصولات بومی‌، بسیاری از عناصر سخت سنت را نقد کنند. از طرف دیگر سعی دارند بسیاری از روابط را که حالتی تعادلی میان سنت و مدرنیسم دارند، تبلیغ ‌کنند. درچنین فضایی آنگونه که انتظار می‌رود میزان خودکشی‌ها کمتر و کمتر می‌شود.

هرچه خلاقیت فرهنگی این قوم در جهت متعادل کردن تقابل سنت و مدرنیسم به کار رود، از میزان این پدیده ناگوار نیز کاسته می‌شود.

برای این زنان چه باید کرد؟
راهکار قطعی و قابل اجرایی که سریعاً بتوان برای این پدیده تجویز کرد وجود ندارد؛ زیرا این موضوع امری فرهنگی است و تغییر آن به سادگی ممکن نیست، اما به نظر می‌رسد نویسندگان، هنرمندان و فرهنگیان می‌توانند بسیاری از آموزه‌های سنتی و سفت برای رفتار و شیوه زندگی دختران را به چالش بکشند تا تعداد قربانیان این آسیب مرگ‌بار کمتر شود.

فیلم‌های لکی بی پاملار، خون‌بس و کلدانه در جهت فهم پیامدهای ِاجتماعی منفی این آموزه‌های سنتی ساخته شده‌اند، اما این آثار بسیار اندک و دقیقاً در راستای خودکشی نیستند. لازم است که صداوسیما و سینمای ایران از طریق ساخت فیلم و رمان‌های تأثیرگذار، خودکشی و خودسوزی دختران لک را در ارتباط با تناقضات سنت و مدرنیته قرار دهند.

به گزارش مهرخانه، این پژوهش با عنوان کامل «مدرنیته و خودکشی زنان و دخترانِ لک»، بهار 1389 در مجله بررسی مسائل اجتماعی ایران منتشر شد. 
 


می توانید نظرات خود رااینجا بنویسید*-*-*-*وارد کردن ایمیل الزامی نمیباشد.
minecraft games 1398/06/25 17:09
great issues altogether, you simply gained a new reader.
What may you recommend about your submit that you made a few days
ago? Any certain?
quest bars cheap 1398/06/16 10:05
Excellent post but I was wanting to know if you could write a litte
more on this topic? I'd be very grateful if you
could elaborate a little bit more. Bless you!
minecraft games 1398/06/14 15:29
Wonderful website. Plenty of useful info here.

I'm sending it to some friends ans also sharing in delicious.
And naturally, thanks for your effort!
minecraft games 1398/06/12 08:17
Excellent goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're
just extremely fantastic. I really like what you have acquired here, certainly like what you are saying and the way in which
you say it. You make it entertaining and you still take
care of to keep it smart. I can't wait to read far more from you.
This is actually a wonderful site.
descargar facebook 1398/05/28 10:15
Hello to all, how is the whole thing, I think every
one is getting more from this website, and your views
are nice in favor of new users.
descargar facebook 1398/05/27 23:11
For newest information you have to pay a visit web
and on web I found this web site as a finest website for newest updates.
pof https://natalielise.tumblr.com 1398/05/10 05:19
This paragraph will help the internet viewers for building up new web site or even a weblog from start to end.
natalielise pof
plenty of fish 1398/05/9 18:04
hello there and thank you for your info – I've definitely picked up something new from right here.

I did however expertise a few technical issues using this
site, as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get
it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK?
Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing
with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective interesting content.
Make sure you update this again very soon.
how to get help in windows 10 1398/04/29 17:43
Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon every day.
It will always be useful to read content from
other writers and use something from their
sites.
quest bars cheap 2019 coupon 1398/04/18 06:37
Nice post. I used to be checking constantly this weblog
and I'm impressed! Extremely useful information specially
the final part :) I handle such information much.
I used to be seeking this certain information for a long time.
Thank you and best of luck.
quest bars cheap 1398/03/24 17:29
I all the time used to study post in news papers but now as
I am a user of net thus from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.
free minecraft download 1398/02/25 10:31
This is really interesting, You are a very skilled blogger.
I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post.
Also, I've shared your site in my social networks!
g 1398/02/21 12:34
Very rapidly this website will be famous amid all blogging visitors, due to it's fastidious content
minecraft 1398/01/30 19:41
I don't even know the way I stopped up right here, but I assumed this submit was good.
I don't realize who you're but certainly you are going to a well-known blogger if
you are not already. Cheers!
minecraft 1398/01/20 14:00
Great blog you have got here.. It's hard to find
high quality writing like yours these days. I seriously appreciate
people like you! Take care!!
http://tinyurl.com/y3po77b4 1398/01/13 19:32
I would like to thank you for the efforts you've put in penning this site.
I'm hoping to view the same high-grade blog posts from you later on as well.
In truth, your creative writing abilities has encouraged me to
get my own, personal site now ;)
descargar facebook 1397/09/1 22:19
You actually make it seem so easy with your presentation but
I find this topic to be actually something which I think I would never understand.
It seems too complicated and very broad for me.
I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!
What Equipment is Needed for Sling TV 1397/08/28 06:13
Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A theme like yours with a few simple adjustements would really make my
blog jump out. Please let me know where you got your theme.
Cheers
What Equipment is Needed for Sling TV 1397/08/25 19:59
This excellent website truly has all the information I needed concerning
this subject and didn't know who to ask.
What Equipment is Needed for Sling TV 1397/08/22 20:32
I'm not sure why but this site is loading incredibly slow for me.
Is anyone else having this problem or is it a problem on my end?
I'll check back later and see if the problem
still exists.
quest bars 1397/08/15 19:01
It's appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.
I have read this post and if I could I want to suggest
you some interesting things or tips. Maybe you can write next articles referring to this article.
I wish to read more things about it!
quest bars cheap 1397/08/12 15:38
Hello! I've been following your web site for a while now and finally got the bravery to go
ahead and give you a shout out from Houston Texas! Just wanted to say keep up the excellent job!
Health Benefits of Coconut Oil 1397/08/6 11:15
Hi there, for all time i used to check webpage posts here in the
early hours in the daylight, because i enjoy to find out more and more.
Benefits of Coconut Oil 1397/08/2 15:45
This piece of writing is really a pleasant
one it helps new net users, who are wishing for blogging.
minecraft free download 2018 1397/07/19 14:10
Hi there everyone, it's my first pay a quick visit at this site, and post is genuinely fruitful
for me, keep up posting these posts.
minecraft free download 2018 1397/07/19 12:55
Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave
it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her ear and screamed.
There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back!
LoL I know this is entirely off topic but I had to tell
someone!
minecraft free download 2018 1397/07/17 05:14
We're a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your site provided us with valuable information to
work on. You've done an impressive job and our whole community will be grateful to you.
minecraft free download 2018 1397/07/16 13:37
Hello my loved one! I want to say that this post is amazing, great written and include approximately
all important infos. I would like to peer more posts like this .
minecraft 1397/07/13 06:20
Useful info. Lucky me I discovered your site by accident,
and I am stunned why this accident did not came about in advance!

I bookmarked it.
chocolate 1397/02/12 12:51
Heya i'm for the first time here. I came across this board and I find
It truly useful & it helped me out a lot. I
hope to give something back and aid others like you helped me.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
لطفا در نظرسنجی شرکت کنید.
سوال: پیشرفته ترین شهرستان مننطقه لکستان کدام شهرستان میباشد؟ (فرهنگی،اقتصادی،علمی ،ساختار شهری و... )وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

آمار واطلاعات سایت
محل درج تبلیغات

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

کانون تبادل افکار مردم لک زبان

اخبار و روزنامه های امروز
پر بازدیدترین مطالب سایت

کد پربازدیدترین

نظرسنجی واشتراک گذاری

پشتیبانی

تصویر ثابت