تبلیغات
وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان - شهر وشهرستانهای لک زبان(لک نشین)

اسلایدر

شهر وشهرستانهای لک زبان(لک نشین)
ارسال شده توسط gandomban . | ( نظرات )

شهر وشهرستانهای لک زبان(لک نشین)

۱نوراباد(لرستان) -۲داغستان(روسیه) -۳دره شهر(ایلام) -۴رودبارومنجیل ولوشان(گیلان) -۵ابدانان(ایلام)-۶الشتر(لرستان) -۷تویسرکان(همدان) -۸صحنه(کرمانشاه) -۹شیروان وچرداول(ایلام) -۱۰کنگاور(کرمانشاه) -۱۱ -کوهدشت(لرستان)۱۲نهاوند(همدان) -۱۳هرسین(کرمانشاه)

وحالا توضیحی اجمالی در مورد شهر وشهرستانهای لک زبان:

1-دِلفان با جمعیتی بالغ بر ۱4۰ هزار نفر، منطقه‌ای در شمال غربی استان لرستان ودر فاصله 90 کیلومتری شرق کرمانشاه ودر مجاورت استان همدان از شمال و استان ایلام از جنوب غربی ایران است.

مرکز آن نورآباد با جمعیت تقریبی 6۰۰۰۰ نفر است.دارای 500 پارچه ابادی میباشد که در حال حاضر 422 روستای ان دایر وبقیه خالی از سکنه شده اند در مغرب آن رودخانه‌های سیمره و گاماسیاب جریان دارند.و در جنوب شرقی ان رودخانه کشکان جاری است همچنین رودخانه بایور(باداور)از میان شهر نوراباد می گذرداین منطقه کوهستانی و سردسیر است واز دیر باز محل ییلاق طوایف دلفان بوده است. محصول آن غلات، صیفی‌جات، لبنیات و پشم می‌‌باشد.

 زبان مردم این منطقه لکی است. نام دلفان در اصل بر مجموعه طوایفی ساکن در غرب فلات ایران اطلاق میشود که علاوه بر جمعیت 140000 نفری شهرستانی به همین نام در شهرستانهای هرسین وکوهدشت هم اکثریت بیش از 75% را شامل میشود همچنین 120000 از جمعیت شهر کرمانشاه واقلیتی از جمعیت شهرهای خرم اباد_ نهاوند _صحنه_کنگاور وایلام وهمچنین دلفانهای تبعیدی به کلاردشت مازندران وحوالی قزوین وشمال خراسان ونقاط دیگر ایران از همین طوایف میباشندجمعیت تقریبی دلفانها بالغ بر 600 هزار نفر تخمین زده میشود وطوایفی به نامهای کاکاوند ایتیوند مومه وند(نورعلی ومیربگ) کولیوندو…. که خود به زیر شاخه هایی تقسیم میشوند البته بعضیها طایفه بیرانوند راهم جزو دلفانها به حساب میاورند وبه روایت دیگر خواهر زاده دلفان بزرگ همچنانکه طوایف سلسله مثل حسنوند-یوسفوند-ترکاشوند و..برادرزادگان دلفان وجد اعلایشان یعنی سلسله برادر دلفان بوده است در دلفان سادات زیادی زندگی می کنند از جمله سادات اتش بگی و کر ابدالانی.

2-داغِستان یكی از جمهوری‌های خودمختار روسیه در ساحل باختری دریای خزر بوده و پایتخت

آن شهر ماخاچ كالا استداغِستان(به انگلیسی: The Republic of Dagestan )(به روسی:

Респу́блика Дагеста́н, Respublika Dagestan) یکی از جمهوری‌های روسیه در خاور قفقاز و

ساحل باختری دریای خزر است.و جمعیت لک زبانان  آن طی سرشماری سال 20۱۰بالغ بر

۱۶۱۰۰۰نفر بوده است یعنی تقریبا۶/۵  درصد.

مردمان قوم لک در داغستان در بخش مرکزی بخش های کوهستانی در حد فاصل

نواحی لک و کولینکسی زندگی می کنند. طبق سرشماری جمعیت سال 2010میلادی حدود 161هزار نفر لک که معادل حدود 5.6درصد کل جمعیت است در داغستان زندگی می کنند.

3-دره شهر  :

این شهرستان از توابع استان ایلام است وجمعیت ان برابر 58961است این شهرستان هم به زبان لکی صحبت میکنند.

4-رودبار

یکی از شهرستانهای گیلان است که جمعیت ان برابر 106206 نفر است:این شهرستان وبخصوص شهرهای ان از جمله منجیل و لوشان به زبان لکی تکلم میکنند که لک امیر از انها به لکهای تبعیدی یاد میکند.

 لوشان از جمله شهرهای بخش مرکزی شهرستان رودبار در استان گیلان ایران است جمعیت فعلی شهر لوشان بیش از 32000 نفر می‌باشد.[۱] لوشان در ۱۰۰ کیلومتری شهر رشت قرار دارد.[۲] و آب و هوای آن گرم و خشک است.

 مَنجیل از شهرهای شهرستان رودبار در استان گیلان در کشور ایران است. منجیل مرکز تجاری شهرستان رودبار استان گیلان شناخته می‌شود. سد سفیدرود در نزدیکی این شهر ساخته شده‌است  زیبایی رودها و کوه های رودبار که پذیرای تمدن ها و آثار تاریخی ایشان بوده است.

    سرو هرزویل

    چراغعلی تپه

    ییلاق‌های عمارلو

    پل تاریخی لوشان

    نیروگاه بادی منجیل

    سد سفیدرود منجیل

با استفاده از تحقیقاتی که بنده در راستای مجموع جمعیت فعلی لکها انجام داده ام شایدمجموع جمعیتهای بدست امده نزدیکترین آمار در مورد جمعیت لکها باشد.

مقدار درصدی جمعیت لکها در استانهای ذیل تقریبی بوده و با استناد به تحقیقات وبررسی بعمل آمده درخصوص مناطق یاد شده وهمچنین از طریق اطلاعات کسب شده از اصحاب رسانه  ومرکز امار ایران استخراج شده است 

جمعیت کرمانشاه1905793(مرکز امار)نفر است بیش از نیمی از جمعیت استان کرمانشاه لک زبان هستند.(اصحاب رسانه -مسئولین- شهرداری)  اگر ما مقدار تقریبی معادل 55درصددر نظر بگیریم یعنی 1048186نفر لک هستند.

65درصداستان لرستان لک هستند(گفته مسئولین)که جمعیت ان1758226(مرکز امار)نفر است که جمعیت لکها برابر1142846نفر است.

جمعیت استان همدان1699588(مرکز امار)نفر است5درصد همدان لک هستند که جمعیت لکها تقریبا84949نفر لک می شود(تقریبی)

35درصد ایلام لک هستندو جمعیت این استان 566332 (مرکز امار)نفر است که جمعیت لکها در ان برابر198821نفر است(تقریبی :شاید یه مقدار بیشتر باشد وشاید هم کمتر) در مورد جمعیت لکهای ایلام شبهات زیادی وجود دارد زیرا اکثریت قریب به اتفاق لکهای ایلام جمعیت لکها را خیلی بیشتر از این میدانند.شاید یکی از عواملی که گفته انها را صدق میکند تبلیغات بسیار زیاد اصحاب رسانه این استان در کرد نشان دادن  ایلامیها است.هر چند این اشتباه بزرگی است که ایلامیها مرتکب ان میشوند ولی امروزه یکسری نانشان  در تبلیغاتشان است برای انها فرقی ندارد تبلیغ انها چه می خواهد باشد نان میخواهند حتی به قیمت تغییر هویت یک قوم یا تغییر یک تاریخ

جمعیت لکهای این چهار استان تقریبا 2474802نفر میباشد اگر این جمعیت را به جمعیت ۱۶۱۰۰۰نفری داغستان روسیه وهمچنین جمعیت 106206نفری شهرستان رودبار اضافه کنیم باید جمعیت لکها چیزی در حدود 27۴۲۰۰۸نفرباشد البته در این اوساط جمعیت لکهای عراق وجمعیت لکهای خراسان وقم و دیگر استانها محاسبه نشده است که انشالله بزودی در مورد جمعیت انها هم اطلاعاتی در دسترس قرار میگیرد.

جغرافیای لکستان

لکستان با نام زاگرس عجین است، منطقه‌ای که محل اجداد آنها یعنی کاسیان بوده است

«سرزمین لک نشین به صورت خطی منحنی در طول‌ رودخانة سیمره از سر منشأ آن از جنوب هگمتانه شروع و تا انتهای آن یعنی شمال خوزستان ادامه دارد . در گذشته لکها به طوایف وند شهرت داشتند و طایفه زند در زمرة طایفه‌های لک به شمار می‌آمدند، اینان به دنبال سفرشاه عباس اول صفوی به لرستان و قیام شاهوردیخان اتابک ناگزیر به ترک لرستان و لکستان شدند . در این کوچ اجباری بسیاری از طوایف لک آواره دشتها و صحراهای ایران جنوبی و مرکزی شدند و پس از کوچ اجباری روزگار تیمور این مهاجرت در لکستان و لرستان و بافت طوایف آن به سختی مؤثر افتاد. مردوخ در‌خصوص معرفی طوایف لک می‌نویسد: « این تیره هم پنج شعبه‌اند: سلسله‌ ، دلفان ، طرهان ، دالوند که اکثراً شیعه‌اند . در خانقین و خرم‌آباد ، الشتر و محال لرستان سکونت دارند، در کلیایی، همدان، اصفهان و در بین (دولت‌آباد و سلطان‌آباد ) و اطراف سنه دژ (سنندج ) ، اسپند آباد ... هم هستند، در فضای سلماس آذربایجان هم هستند گویا از شیراز به آنجا آمده‌اند». آیت محمدی می‌نویسد: «طوایفی لکی که در قم ساکن هستند همان طوایفی می‌باشند که به همراه خاندان زند به شیراز رفتند و پس از تسخیر شیراز توسط حکام خیانتکار قاجار به نقاط مختلف کشور کوچانده شدند ، عده‌ای زیادی از آنها نیز به مناطق اصلی خود در استانهای ایلام ـ کرمانشاه و لرستان بازگشتند. اینکه لکها چه طوایفی هستند و در کجا ساکن هستند باید گفت که خود قوم لک یکی از اقوام کهن ایران است که در مناطق مرکزی زاگرس ، شمال و جنوب آن بین استانهای همدان ، کرمانشاه ، لرستان ، ایلام و شمال خوزستان قرار دارند و به آن لکستان می‌گویند بارون دوبد در سفرنامة خود در‌خصوص طوایف پشتکوه (ایلام) و پیشکوه (لرستان ) می‌نویسد: «طوایف سلسله و دلفان در پیشکوه که لک هستند جمعیت آنها را حدود 140 هزار نفر می‌باشند. تعداد جمعیت لرها به 20 هزار نفر می‌رسند که به نظر ما خیلی ناچیز می‌آیند ، همچنین در جلگه هرو بین بروجرد و خرم‌آباد دو طایفه باجلان و بیرانوند که هر دو از خانوده‌های لک هستند سکونت دارند . طوایف پشتکوه ( ایلام ) که عنوان فیلی دارند از طوایف پیشکوه کم جمعیت‌ترند، ماژور راولینسون آنها را دوازده هزار نفر خانوار رقم زده است که آنها مرکب‌اند از: کردها، لک‌ها چون دیناروند ، مرشدوند ، خزل ، شوهان ، کلهر ، بدرانی و مهکی(بارون دوبد، سفرنامه ، ترجمه دکتر سکندر امان اللهی بهاروند و لیلی بختیاری‌ ، انتشارات بانک تهران، 1364) برخی محققین طوایفی چون کلهر را نیز لک به حساب می‌آورند(شهبازی، عبدالله، مقدمه‌ای بر شناخت ایلات و عشایر ایران ، انتشارات نشر نی ، چاپ 1369) مذهب و موقعیت جغرافیایی لکهای غرب ایران مسلمان وشیعه میباشند.. لک ها در زاگرس مرکزی- عراق- شمال خراسان و داغستان پراکنده گشته اند که همین امر سبب کاهش موضعی تعداد آنها ولی افزایش کلی تعداد شده است نکته قابل توجه بیشتر بودن جمعیت لک ها در عراق نسبت به ایران است مردم قوم لک در عراق در ناحیه مندلی و شهرهای مجاور آن زندگی می کنند. تخمین زده می شود که بیش از دو میلیون نفر لک در عراق سکونت داشته باشند که با احتساب جمعیت لک های ایران آمار لک های ایران و عراق به بیش از سه میلیون نفر خواهد رسید(طبق سرشماری سال ۸۵)می توانید نظرات خود رااینجا بنویسید*-*-*-*وارد کردن ایمیل الزامی نمیباشد.
adidas forum mid plant fivetwo 3 plants pack 1397/07/26 05:16
<a href="http://www.livingyourbestlifenow.net/35/black-and-white-speckled-roshes ">black and white speckled roshes</a><a href="http://www.livingyourbestlifenow.net/36/adidas-zx-900-pink ">adidas zx 900 pink</a><a href="http://www.livingyourbestlifenow.net/37/air-jordan-6-six-rings-ray-allen-player-exclusive-pe ">air jordan 6 six rings ray allen player exclusive pe</a><a href="http://www.livingyourbestlifenow.net/38/nike-air-force-1-wmns-canvas-orange-blaze ">nike air force 1 wmns canvas orange blaze</a>
[url=http://www.vender-diamantes.club/6/adidas-forum-mid-plant-fivetwo-3-plants-pack]adidas forum mid plant fivetwo 3 plants pack[/url]
womens nike air huarache nm red orange 1397/07/26 05:13
<a href="http://www.domorestaurant.club/35/nike-mad-jibe-mid-c-burgundy ">nike mad jibe mid c burgundy</a><a href="http://www.domorestaurant.club/36/nike-free-rn-ultd-womens-running-shoe ">nike free rn ultd womens running shoe</a><a href="http://www.domorestaurant.club/37/air-jordan-9-retro-anthracite ">air jordan 9 retro anthracite</a><a href="http://www.domorestaurant.club/38/nike-lunar-ballistec-shoes ">nike lunar ballistec shoes</a>
[url=http://www.mvctechnology.club/11/womens-nike-air-huarache-nm-red-orange]womens nike air huarache nm red orange[/url]
white adidas tracksuit mens 1397/07/26 05:12
<a href="http://www.corporate-litigation.net/31/lebron-james-kids-age ">lebron james kids age</a><a href="http://www.corporate-litigation.net/32/nike-air-jordan-workm-low-black-lt-graphite-charteuse-311252-001 ">nike air jordan workm low black lt graphite charteuse 311252 001</a><a href="http://www.corporate-litigation.net/33/nike-air-max-breathe-cage-ii-junior-shoes ">nike air max breathe cage ii junior shoes</a><a href="http://www.corporate-litigation.net/34/new-balance-998-c-note ">new balance 998 c note</a>
[url=http://www.truthconnection.club/5/white-adidas-tracksuit-mens]white adidas tracksuit mens[/url]
villa teams up with baseball star pedro alvarez to give away free sneakers 1397/07/26 05:10
<a href="http://www.ricatech.club/39/womens-reebok-couple-zig-tech-coffee ">womens reebok couple zig tech coffee</a><a href="http://www.ricatech.club/4/nike-air-jordan-free-shipping-cheap-air-jordan-free-shipping ">nike air jordan free shipping cheap air jordan free shipping</a><a href="http://www.ricatech.club/40/jordan-9-ix-boys ">jordan 9 ix boys</a><a href="http://www.ricatech.club/5/nike-air-max-commands-womens ">nike air max commands womens</a>
[url=http://www.rosspelton.club/28/villa-teams-up-with-baseball-star-pedro-alvarez-to-give-away-free-sneakers]villa teams up with baseball star pedro alvarez to give away free sneakers[/url]
cheap 2013 womens nike air max 1397/07/26 05:09
<a href="http://www.tomsrivergolfcenter.club/28/reebok-gives-us-a-luxurious-edition-of-the-classic-leather ">reebok gives us a luxurious edition of the classic leather</a><a href="http://www.tomsrivergolfcenter.club/29/mens-nike-air-max-thea-pink-blue ">mens nike air max thea pink blue</a><a href="http://www.tomsrivergolfcenter.club/3/registration-code-for-adp ">registration code for adp</a><a href="http://www.tomsrivergolfcenter.club/30/olive-green-jordan-5 ">olive green jordan 5</a>
[url=http://www.logorhythm.net/18/cheap-2013-womens-nike-air-max]cheap 2013 womens nike air max[/url]
nike zoom sharkley cool grey black white lime 1397/07/19 09:53
<a href="http://www.ibrooklyn.club/28/nike-air-max-all-black-with-red-tick ">nike air max all black with red tick</a><a href="http://www.ibrooklyn.club/29/nike-hyperdunk-2010-danny-granger-home-p.e ">nike hyperdunk 2010 danny granger home p.e</a><a href="http://www.ibrooklyn.club/3/nike-air-max-leopard-pack-china ">nike air max leopard pack china</a><a href="http://www.ibrooklyn.club/30/boys-air-jordan-basketball-sneaker ">boys air jordan basketball sneaker</a>
nike zoom sharkley cool grey black white lime http://www.livingyourbestlifenow.net/12/nike-zoom-sharkley-cool-grey-black-white-lime
nike air max ltd 3 navy blue blue white nike air max ltd 3 1397/07/19 09:53
<a href="http://www.ehrlichinteriors.club/20/jordan-spizike-gs-blue-orange-black ">jordan spizike gs blue orange black</a><a href="http://www.ehrlichinteriors.club/21/air-jordan-cp3-vix-low-red-black-white ">air jordan cp3 vix low red black white</a><a href="http://www.ehrlichinteriors.club/22/new-balance-unveils-the-author-collection ">new balance unveils the author collection</a><a href="http://www.ehrlichinteriors.club/23/air-jordan-18-azul-negro ">air jordan 18 azul negro</a>
nike air max ltd 3 navy blue blue white nike air max ltd 3 http://www.hillsgold.net/15/nike-air-max-ltd-3-navy-blue-blue-white-nike-air-max-ltd-3
the new jordans coming out in 2014 1397/07/19 09:52
<a href="http://www.marraair.net/13/mens-nike-air-max-grey ">mens nike air max grey</a><a href="http://www.marraair.net/14/nike-air-max-classic-bw-vt-wolf-grey ">nike air max classic bw vt wolf grey</a><a href="http://www.marraair.net/15/limegreen-black-and-pink-jordans ">limegreen black and pink jordans</a><a href="http://www.marraair.net/16/tenis-nike-shox-infantil-masculino-nike-shox-infantil-masculino ">tenis nike shox infantil masculino nike shox infantil masculino</a>
the new jordans coming out in 2014 http://www.devrocket.net/3/the-new-jordans-coming-out-in-2014
jual nike free run flyknit 1397/07/19 09:52
<a href="http://www.balmthebomb.club/6/nike-lunarglide-3-women ">nike lunarglide 3 women</a><a href="http://www.balmthebomb.club/7/nike-shox-hot-pink-and-black-nike-shox-nz-womens-running-shoes-black-white-hyper-pink ">nike shox hot pink and black nike shox nz womens running shoes black white hyper pink</a><a href="http://www.balmthebomb.club/8/kinetics-x-adidas-originals-superstar-80s-leopard ">kinetics x adidas originals superstar 80s leopard</a><a href="http://www.balmthebomb.club/9/black-neon-blue-jordans ">black neon blue jordans</a>
jual nike free run flyknit http://www.abajourfilmes.net/28/jual-nike-free-run-flyknit
air jordan 11 men s 1397/07/19 09:51
<a href="http://www.furnacerepaircopperfield.net/20/nike-limited-edition-lunar-control-golf-shoes-a-look-back-at-nike-golf-shoes-for-the-open-championship ">nike limited edition lunar control golf shoes a look back at nike golf shoes for the open championship</a><a href="http://www.furnacerepaircopperfield.net/21/air-max-95-sport-red-original ">air max 95 sport red original</a><a href="http://www.furnacerepaircopperfield.net/22/bsur-march-vente-kobe-11-draft-day ">bsur march vente kobe 11 draft day</a><a href="http://www.furnacerepaircopperfield.net/23/air-max-95-sunset-ebay-cheap-air-max-95 ">air max 95 sunset ebay cheap air max 95</a>
air jordan 11 men s http://www.softcreator.club/28/air-jordan-11-men-s
arizona cardinals hat new era 1397/07/19 09:51
<a href="http://www.capitalassetresources.net/39/nike-zoom-vomero-grey-pink ">nike zoom vomero grey pink</a><a href="http://www.capitalassetresources.net/4/2014-jordan-11-black-red ">2014 jordan 11 black red</a><a href="http://www.capitalassetresources.net/40/nike-lebron-14-out-of-nowhere3 ">nike lebron 14 out of nowhere3</a><a href="http://www.capitalassetresources.net/5/nike-newest-sneakers ">nike newest sneakers</a>
arizona cardinals hat new era http://www.klarekante.club/8/arizona-cardinals-hat-new-era
cheap nike shox classic 1397/07/19 09:51
<a href="http://www.going-bananas.net/31/nike-kobe-a-d-nxt-flyknit-midnight-navy-red-men-basketball-2 ">nike kobe a d nxt flyknit midnight navy red men basketball 2</a><a href="http://www.going-bananas.net/32/nike-air-max-97-silber-bullet-kaufen ">nike air max 97 silber bullet kaufen</a><a href="http://www.going-bananas.net/33/air-flight-huarache-ultra ">air flight huarache ultra</a><a href="http://www.going-bananas.net/34/womens-nike-air-max-for-70-dollars-womens-nike-air-max-tailwind ">womens nike air max for 70 dollars womens nike air max tailwind</a>
cheap nike shox classic http://www.3dinflatables.club/33/cheap-nike-shox-classic
nike lunarglide 8 red pink 1397/07/19 09:51
<a href="http://www.asclepius-omnia.net/20/boyss-preschool-adidas-star-wars-alphabounce-running-shoes ">boyss preschool adidas star wars alphabounce running shoes</a><a href="http://www.asclepius-omnia.net/21/womens-salomon-s-lab-sense-silver-pink ">womens salomon s lab sense silver pink</a><a href="http://www.asclepius-omnia.net/22/under-armour-micro-g-charge-bb ">under armour micro g charge bb</a><a href="http://www.asclepius-omnia.net/23/nike-lebron-commercial-new ">nike lebron commercial new</a>
nike lunarglide 8 red pink http://www.registrygateway.club/31/nike-lunarglide-8-red-pink
vert noir under armour curry sure faible gym haute performance rouge populaires auprs des jeunes 1397/07/19 09:50
<a href="http://www.wrestlingnewsblog.club/28/retro-cool-grey-low-cheap-jordans-shoes-china ">retro cool grey low cheap jordans shoes china</a><a href="http://www.wrestlingnewsblog.club/29/cheap-air-jordan-1-on-sale ">cheap air jordan 1 on sale</a><a href="http://www.wrestlingnewsblog.club/3/nike-zoom-lebron-4-birthday-for-sale-nextpage-nike-zoom-lebron-iv ">nike zoom lebron 4 birthday for sale nextpage nike zoom lebron iv</a><a href="http://www.wrestlingnewsblog.club/30/air-jordan-4-iv-retro-white-black-yellow ">air jordan 4 iv retro white black yellow</a>
vert noir under armour curry sure faible gym haute performance rouge populaires auprs des jeunes http://www.evolveinc.net/38/vert-noir-under-armour-curry-sure-faible-gym-haute-performance-rouge-populaires-auprs-des-jeunes
one of nike sportswears new silhouettes thats making noise this fall is the air huarache utility a b 1397/07/19 09:49
<a href="http://www.copackingfood.net/35/jordans-5-low-tops ">jordans 5 low tops</a><a href="http://www.copackingfood.net/36/nike-roshe-one-fb ">nike roshe one fb</a><a href="http://www.copackingfood.net/37/air-jordan-retro-4-toro-bravo-gs ">air jordan retro 4 toro bravo gs</a><a href="http://www.copackingfood.net/38/adidas-stan-smith-white-grey-adidas-stan-smith-primeknit-white-grey-1 ">adidas stan smith white grey adidas stan smith primeknit white grey 1</a>
one of nike sportswears new silhouettes thats making noise this fall is the air huarache utility a b http://www.ajudacerta.top/1/one-of-nike-sportswears-new-silhouettes-thats-making-noise-this-fall-is-the-air-huarache-utility-a-b
jordan shoes 1397/07/7 10:55
I really wanted to construct a small remark in order to thank you for these fabulous tricks you are posting on this website. My rather long internet look up has finally been honored with incredibly good knowledge to exchange with my friends. I 'd express that we site visitors are really fortunate to live in a fabulous community with very many brilliant individuals with interesting solutions. I feel quite lucky to have seen your entire webpages and look forward to plenty of more thrilling times reading here. Thanks once more for all the details.
chocolate 1397/02/10 05:37
Fine way of describing, and fastidious piece of writing to take
facts regarding my presentation focus, which i am going to convey in college.
protect.downloadiz2.com 1397/01/13 09:32
They possessed great knowledge of the textiles industries, particularly silk
making. Without jewellery girls feel themselves incomplete.
joma jewellery earrings 1397/01/13 02:28
Attempt placing a drop of oil (cooking oil will do if that is all you've received!) or a quick spray of WD40
on them.
img5.nayana.com 1397/01/12 22:36
Ms. Parul Ghalout and Ms. Uma Maheshwari Ram acquired
the pendants and Ms. Aysha Salem received the reward voucher.
Bungling Ben 1397/01/12 14:11
The play premiered on Lyttelton Theatre in London on 18 May 2004.
ouverture compte boursorama 80 euros 1396/10/27 04:35
constantly i used to read smaller articles that as well clear their motive, and that is also happening
with this paragraph which I am reading now.
trafficjunky.com 1396/10/21 05:56
Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it ;) I may return once again since
i have book marked it. Money and freedom is the best way to change, may
you be rich and continue to guide other people.
Expert Option 1396/09/27 12:44
You really make it seem really easy along with your
presentation however I find this matter to be really one thing that I think I would never understand.

It seems too complicated and extremely large for me.
I'm looking forward in your subsequent post, I'll attempt to get the hang of it!
مناقصات 1396/09/20 18:50
با تشکر از اطلاعات که قرار دادید
آی تی 1396/07/19 15:05
ممنون خیلی خوب بود
پایگاه مناقصات 1396/07/15 06:11
ممنون اطلاعات خوبی بود. لطفا اگر اطلاعات کامل تری دارید در سایت قرار
دهید
How we can increase our height? 1396/07/1 16:10
I am sure this piece of writing has touched all
the internet users, its really really pleasant piece of writing on building up new blog.
گوگل ادوردز 1396/06/28 10:45
ممنون از وبلاگ خوبتون
How much can you grow from stretching? 1396/05/16 18:21
I'm very pleased to discover this web site. I need to to thank you for ones time due to this fantastic read!!

I definitely really liked every part of it and i also have you
bookmarked to check out new things in your web site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
لطفا در نظرسنجی شرکت کنید.
سوال: پیشرفته ترین شهرستان مننطقه لکستان کدام شهرستان میباشد؟ (فرهنگی،اقتصادی،علمی ،ساختار شهری و... )وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

آمار واطلاعات سایت
محل درج تبلیغات

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

کانون تبادل افکار مردم لک زبان

اخبار و روزنامه های امروز
پر بازدیدترین مطالب سایت

کد پربازدیدترین

نظرسنجی واشتراک گذاری

پشتیبانی

تصویر ثابت