تبلیغات
وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان - شهر وشهرستانهای لک زبان(لک نشین)

اسلایدر

شهر وشهرستانهای لک زبان(لک نشین)
ارسال شده توسط gandomban . | ( نظرات )

شهر وشهرستانهای لک زبان(لک نشین)

۱نوراباد(لرستان) -۲داغستان(روسیه) -۳دره شهر(ایلام) -۴رودبارومنجیل ولوشان(گیلان) -۵ابدانان(ایلام)-۶الشتر(لرستان) -۷تویسرکان(همدان) -۸صحنه(کرمانشاه) -۹شیروان وچرداول(ایلام) -۱۰کنگاور(کرمانشاه) -۱۱ -کوهدشت(لرستان)۱۲نهاوند(همدان) -۱۳هرسین(کرمانشاه)

وحالا توضیحی اجمالی در مورد شهر وشهرستانهای لک زبان:

1-دِلفان با جمعیتی بالغ بر ۱4۰ هزار نفر، منطقه‌ای در شمال غربی استان لرستان ودر فاصله 90 کیلومتری شرق کرمانشاه ودر مجاورت استان همدان از شمال و استان ایلام از جنوب غربی ایران است.

مرکز آن نورآباد با جمعیت تقریبی 6۰۰۰۰ نفر است.دارای 500 پارچه ابادی میباشد که در حال حاضر 422 روستای ان دایر وبقیه خالی از سکنه شده اند در مغرب آن رودخانه‌های سیمره و گاماسیاب جریان دارند.و در جنوب شرقی ان رودخانه کشکان جاری است همچنین رودخانه بایور(باداور)از میان شهر نوراباد می گذرداین منطقه کوهستانی و سردسیر است واز دیر باز محل ییلاق طوایف دلفان بوده است. محصول آن غلات، صیفی‌جات، لبنیات و پشم می‌‌باشد.

 زبان مردم این منطقه لکی است. نام دلفان در اصل بر مجموعه طوایفی ساکن در غرب فلات ایران اطلاق میشود که علاوه بر جمعیت 140000 نفری شهرستانی به همین نام در شهرستانهای هرسین وکوهدشت هم اکثریت بیش از 75% را شامل میشود همچنین 120000 از جمعیت شهر کرمانشاه واقلیتی از جمعیت شهرهای خرم اباد_ نهاوند _صحنه_کنگاور وایلام وهمچنین دلفانهای تبعیدی به کلاردشت مازندران وحوالی قزوین وشمال خراسان ونقاط دیگر ایران از همین طوایف میباشندجمعیت تقریبی دلفانها بالغ بر 600 هزار نفر تخمین زده میشود وطوایفی به نامهای کاکاوند ایتیوند مومه وند(نورعلی ومیربگ) کولیوندو…. که خود به زیر شاخه هایی تقسیم میشوند البته بعضیها طایفه بیرانوند راهم جزو دلفانها به حساب میاورند وبه روایت دیگر خواهر زاده دلفان بزرگ همچنانکه طوایف سلسله مثل حسنوند-یوسفوند-ترکاشوند و..برادرزادگان دلفان وجد اعلایشان یعنی سلسله برادر دلفان بوده است در دلفان سادات زیادی زندگی می کنند از جمله سادات اتش بگی و کر ابدالانی.

2-داغِستان یكی از جمهوری‌های خودمختار روسیه در ساحل باختری دریای خزر بوده و پایتخت

آن شهر ماخاچ كالا استداغِستان(به انگلیسی: The Republic of Dagestan )(به روسی:

Респу́блика Дагеста́н, Respublika Dagestan) یکی از جمهوری‌های روسیه در خاور قفقاز و

ساحل باختری دریای خزر است.و جمعیت لک زبانان  آن طی سرشماری سال 20۱۰بالغ بر

۱۶۱۰۰۰نفر بوده است یعنی تقریبا۶/۵  درصد.

مردمان قوم لک در داغستان در بخش مرکزی بخش های کوهستانی در حد فاصل

نواحی لک و کولینکسی زندگی می کنند. طبق سرشماری جمعیت سال 2010میلادی حدود 161هزار نفر لک که معادل حدود 5.6درصد کل جمعیت است در داغستان زندگی می کنند.

3-دره شهر  :

این شهرستان از توابع استان ایلام است وجمعیت ان برابر 58961است این شهرستان هم به زبان لکی صحبت میکنند.

4-رودبار

یکی از شهرستانهای گیلان است که جمعیت ان برابر 106206 نفر است:این شهرستان وبخصوص شهرهای ان از جمله منجیل و لوشان به زبان لکی تکلم میکنند که لک امیر از انها به لکهای تبعیدی یاد میکند.

 لوشان از جمله شهرهای بخش مرکزی شهرستان رودبار در استان گیلان ایران است جمعیت فعلی شهر لوشان بیش از 32000 نفر می‌باشد.[۱] لوشان در ۱۰۰ کیلومتری شهر رشت قرار دارد.[۲] و آب و هوای آن گرم و خشک است.

 مَنجیل از شهرهای شهرستان رودبار در استان گیلان در کشور ایران است. منجیل مرکز تجاری شهرستان رودبار استان گیلان شناخته می‌شود. سد سفیدرود در نزدیکی این شهر ساخته شده‌است  زیبایی رودها و کوه های رودبار که پذیرای تمدن ها و آثار تاریخی ایشان بوده است.

    سرو هرزویل

    چراغعلی تپه

    ییلاق‌های عمارلو

    پل تاریخی لوشان

    نیروگاه بادی منجیل

    سد سفیدرود منجیل

با استفاده از تحقیقاتی که بنده در راستای مجموع جمعیت فعلی لکها انجام داده ام شایدمجموع جمعیتهای بدست امده نزدیکترین آمار در مورد جمعیت لکها باشد.

مقدار درصدی جمعیت لکها در استانهای ذیل تقریبی بوده و با استناد به تحقیقات وبررسی بعمل آمده درخصوص مناطق یاد شده وهمچنین از طریق اطلاعات کسب شده از اصحاب رسانه  ومرکز امار ایران استخراج شده است 

جمعیت کرمانشاه1905793(مرکز امار)نفر است بیش از نیمی از جمعیت استان کرمانشاه لک زبان هستند.(اصحاب رسانه -مسئولین- شهرداری)  اگر ما مقدار تقریبی معادل 55درصددر نظر بگیریم یعنی 1048186نفر لک هستند.

65درصداستان لرستان لک هستند(گفته مسئولین)که جمعیت ان1758226(مرکز امار)نفر است که جمعیت لکها برابر1142846نفر است.

جمعیت استان همدان1699588(مرکز امار)نفر است5درصد همدان لک هستند که جمعیت لکها تقریبا84949نفر لک می شود(تقریبی)

35درصد ایلام لک هستندو جمعیت این استان 566332 (مرکز امار)نفر است که جمعیت لکها در ان برابر198821نفر است(تقریبی :شاید یه مقدار بیشتر باشد وشاید هم کمتر) در مورد جمعیت لکهای ایلام شبهات زیادی وجود دارد زیرا اکثریت قریب به اتفاق لکهای ایلام جمعیت لکها را خیلی بیشتر از این میدانند.شاید یکی از عواملی که گفته انها را صدق میکند تبلیغات بسیار زیاد اصحاب رسانه این استان در کرد نشان دادن  ایلامیها است.هر چند این اشتباه بزرگی است که ایلامیها مرتکب ان میشوند ولی امروزه یکسری نانشان  در تبلیغاتشان است برای انها فرقی ندارد تبلیغ انها چه می خواهد باشد نان میخواهند حتی به قیمت تغییر هویت یک قوم یا تغییر یک تاریخ

جمعیت لکهای این چهار استان تقریبا 2474802نفر میباشد اگر این جمعیت را به جمعیت ۱۶۱۰۰۰نفری داغستان روسیه وهمچنین جمعیت 106206نفری شهرستان رودبار اضافه کنیم باید جمعیت لکها چیزی در حدود 27۴۲۰۰۸نفرباشد البته در این اوساط جمعیت لکهای عراق وجمعیت لکهای خراسان وقم و دیگر استانها محاسبه نشده است که انشالله بزودی در مورد جمعیت انها هم اطلاعاتی در دسترس قرار میگیرد.

جغرافیای لکستان

لکستان با نام زاگرس عجین است، منطقه‌ای که محل اجداد آنها یعنی کاسیان بوده است

«سرزمین لک نشین به صورت خطی منحنی در طول‌ رودخانة سیمره از سر منشأ آن از جنوب هگمتانه شروع و تا انتهای آن یعنی شمال خوزستان ادامه دارد . در گذشته لکها به طوایف وند شهرت داشتند و طایفه زند در زمرة طایفه‌های لک به شمار می‌آمدند، اینان به دنبال سفرشاه عباس اول صفوی به لرستان و قیام شاهوردیخان اتابک ناگزیر به ترک لرستان و لکستان شدند . در این کوچ اجباری بسیاری از طوایف لک آواره دشتها و صحراهای ایران جنوبی و مرکزی شدند و پس از کوچ اجباری روزگار تیمور این مهاجرت در لکستان و لرستان و بافت طوایف آن به سختی مؤثر افتاد. مردوخ در‌خصوص معرفی طوایف لک می‌نویسد: « این تیره هم پنج شعبه‌اند: سلسله‌ ، دلفان ، طرهان ، دالوند که اکثراً شیعه‌اند . در خانقین و خرم‌آباد ، الشتر و محال لرستان سکونت دارند، در کلیایی، همدان، اصفهان و در بین (دولت‌آباد و سلطان‌آباد ) و اطراف سنه دژ (سنندج ) ، اسپند آباد ... هم هستند، در فضای سلماس آذربایجان هم هستند گویا از شیراز به آنجا آمده‌اند». آیت محمدی می‌نویسد: «طوایفی لکی که در قم ساکن هستند همان طوایفی می‌باشند که به همراه خاندان زند به شیراز رفتند و پس از تسخیر شیراز توسط حکام خیانتکار قاجار به نقاط مختلف کشور کوچانده شدند ، عده‌ای زیادی از آنها نیز به مناطق اصلی خود در استانهای ایلام ـ کرمانشاه و لرستان بازگشتند. اینکه لکها چه طوایفی هستند و در کجا ساکن هستند باید گفت که خود قوم لک یکی از اقوام کهن ایران است که در مناطق مرکزی زاگرس ، شمال و جنوب آن بین استانهای همدان ، کرمانشاه ، لرستان ، ایلام و شمال خوزستان قرار دارند و به آن لکستان می‌گویند بارون دوبد در سفرنامة خود در‌خصوص طوایف پشتکوه (ایلام) و پیشکوه (لرستان ) می‌نویسد: «طوایف سلسله و دلفان در پیشکوه که لک هستند جمعیت آنها را حدود 140 هزار نفر می‌باشند. تعداد جمعیت لرها به 20 هزار نفر می‌رسند که به نظر ما خیلی ناچیز می‌آیند ، همچنین در جلگه هرو بین بروجرد و خرم‌آباد دو طایفه باجلان و بیرانوند که هر دو از خانوده‌های لک هستند سکونت دارند . طوایف پشتکوه ( ایلام ) که عنوان فیلی دارند از طوایف پیشکوه کم جمعیت‌ترند، ماژور راولینسون آنها را دوازده هزار نفر خانوار رقم زده است که آنها مرکب‌اند از: کردها، لک‌ها چون دیناروند ، مرشدوند ، خزل ، شوهان ، کلهر ، بدرانی و مهکی(بارون دوبد، سفرنامه ، ترجمه دکتر سکندر امان اللهی بهاروند و لیلی بختیاری‌ ، انتشارات بانک تهران، 1364) برخی محققین طوایفی چون کلهر را نیز لک به حساب می‌آورند(شهبازی، عبدالله، مقدمه‌ای بر شناخت ایلات و عشایر ایران ، انتشارات نشر نی ، چاپ 1369) مذهب و موقعیت جغرافیایی لکهای غرب ایران مسلمان وشیعه میباشند.. لک ها در زاگرس مرکزی- عراق- شمال خراسان و داغستان پراکنده گشته اند که همین امر سبب کاهش موضعی تعداد آنها ولی افزایش کلی تعداد شده است نکته قابل توجه بیشتر بودن جمعیت لک ها در عراق نسبت به ایران است مردم قوم لک در عراق در ناحیه مندلی و شهرهای مجاور آن زندگی می کنند. تخمین زده می شود که بیش از دو میلیون نفر لک در عراق سکونت داشته باشند که با احتساب جمعیت لک های ایران آمار لک های ایران و عراق به بیش از سه میلیون نفر خواهد رسید(طبق سرشماری سال ۸۵)می توانید نظرات خود رااینجا بنویسید*-*-*-*وارد کردن ایمیل الزامی نمیباشد.
plenty of fish 1398/05/9 18:44
Greate pieces. Keep writing such kind of information on your page.
Im really impressed by your site.
Hi there, You have done an incredible job.
I'll definitely digg it and in my opinion recommend to my friends.

I'm sure they will be benefited from this website.
new balance 247 sport pack olive 1398/04/26 04:19
<a href="http://www.bestoflifetravel.com/1/air-jordan-retro-14-sky-blue ">air jordan retro 14 sky blue</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/10/plain-hot-pink-air-maxes ">plain hot pink air maxes</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/11/air-max-thea ">air max thea</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/12/nike-mens-air-max-1-360-le ">nike mens air max 1 360 le</a>
new balance 247 sport pack olive http://www.verobeachskatepark.com/38/new-balance-247-sport-pack-olive
cheap jordans size 11.5 1398/04/26 04:19
<a href="http://www.beechwoodsmilecentre.com/1/purple-and-black-retros ">purple and black retros</a><a href="http://www.beechwoodsmilecentre.com/10/air-jordan-13-drawing ">air jordan 13 drawing</a><a href="http://www.beechwoodsmilecentre.com/11/sl-s-featured ">sl s featured</a><a href="http://www.beechwoodsmilecentre.com/12/the-new-jordans-lime-green ">the new jordans lime green</a>
cheap jordans size 11.5 http://www.birminghamtoberlin.com/9/cheap-jordans-size-11.5
supreme x air jordan 5 desert camo 1398/04/26 04:19
<a href="http://www.billbrownbaseball.com/13/nike-air-max-1-black-smoke-for-sale-black-smoke-incense ">nike air max 1 black smoke for sale black smoke incense</a><a href="http://www.billbrownbaseball.com/14/supra-marble-pack ">supra marble pack</a><a href="http://www.billbrownbaseball.com/15/air-jordan-retro-1-93-playoffs-nike-free-5.0-light-grey-pink ">air jordan retro 1 93 playoffs nike free 5.0 light grey pink</a><a href="http://www.billbrownbaseball.com/16/air-jordan-12-wings-retro ">air jordan 12 wings retro</a>
supreme x air jordan 5 desert camo http://www.tampakidapalooza.com/32/supreme-x-air-jordan-5-desert-camo
nike air max griffey 1 for cheap 1398/04/26 04:19
<a href="http://www.deborahduarte.com/1/air-jordan-trunner-bubble ">air jordan trunner bubble</a><a href="http://www.deborahduarte.com/10/nike-air-tech-challenge-3-triple-black ">nike air tech challenge 3 triple black</a><a href="http://www.deborahduarte.com/11/nike-air-jordan-1-navy-nike-air-jordan-1-low ">nike air jordan 1 navy nike air jordan 1 low</a><a href="http://www.deborahduarte.com/12/cheap-jordans-13-size-7 ">cheap jordans 13 size 7</a>
nike air max griffey 1 for cheap http://www.everyaugustuntilacure.org/201708/nike-air-max-griffey-1-for-cheap
air max plus black leather 1398/04/26 04:19
<a href="http://www.capricorniolallame.com/6/undftd-nike-air-max-97-aj1986-001 ">undftd nike air max 97 aj1986 001</a><a href="http://www.capricorniolallame.com/7/jordans-give-away ">jordans give away</a><a href="http://www.capricorniolallame.com/8/rouge-noir-ua-curry-2.5-populaires-auprs-des-jeunes ">rouge noir ua curry 2.5 populaires auprs des jeunes</a><a href="http://www.capricorniolallame.com/9/nike-air-max-specter-red ">nike air max specter red</a>
air max plus black leather http://www.precisioncustompainting.com/3/air-max-plus-black-leather
air yeezy ii 2 sp max 90 sky blue white 1398/04/26 04:19
<a href="http://www.bellavampetta.com/35/air-jordan-retro-3.5-orange-grey ">air jordan retro 3.5 orange grey</a><a href="http://www.bellavampetta.com/36/nike-lunarglide-6-womens-green-grey ">nike lunarglide 6 womens green grey</a><a href="http://www.bellavampetta.com/37/air-jordan-xxx-georgetown-pe ">air jordan xxx georgetown pe</a><a href="http://www.bellavampetta.com/38/nike-air-max-tailwind%2b-3 ">nike air max tailwind+ 3</a>
air yeezy ii 2 sp max 90 sky blue white http://www.alloramedia.net/201610/air-yeezy-ii-2-sp-max-90-sky-blue-white
nike wmns air max 90 essential violet red 1398/04/26 04:19
<a href="http://www.tampakidapalooza.com/13/air-max-2014 ">air max 2014</a><a href="http://www.tampakidapalooza.com/14/nike-lunarglide%2b-3-black-black ">nike lunarglide+ 3 black black</a><a href="http://www.tampakidapalooza.com/15/air-griffey-oreo-gs-air-jordan-oreo-gs ">air griffey oreo gs air jordan oreo gs</a><a href="http://www.tampakidapalooza.com/16/air-jordan-retro-31-mint-green-grey ">air jordan retro 31 mint green grey</a>
nike wmns air max 90 essential violet red http://www.hcltechindia.com/3/nike-wmns-air-max-90-essential-violet-red
nike air force 1 high supreme sp 1398/04/26 04:18
<a href="http://www.cleansenyc.com/201505/yeezy-boost-350-wei%c3%9f-kaufen ">yeezy boost 350 wei脽 kaufen</a><a href="http://www.cleansenyc.com/201506/nike-free-3.0-v5-india ">nike free 3.0 v5 india</a><a href="http://www.cleansenyc.com/201507/air-max-thea-ootd ">air max thea ootd</a><a href="http://www.cleansenyc.com/201508/air-jordan-retro-13-low-hornets ">air jordan retro 13 low hornets</a>
nike air force 1 high supreme sp http://www.zimongedu.com/9/nike-air-force-1-high-supreme-sp
nike kd 7 black suede 1398/04/26 04:18
<a href="http://www.cognitivescreenonline.com/24/nike-air-max-cb-94-black-purple ">nike air max cb 94 black purple</a><a href="http://www.cognitivescreenonline.com/25/white-red-black-jordan-1 ">white red black jordan 1</a><a href="http://www.cognitivescreenonline.com/26/kids-new-balance-light-up-shoes-beige ">kids new balance light up shoes beige</a><a href="http://www.cognitivescreenonline.com/27/air-jordan-true-flight-orange-black ">air jordan true flight orange black</a>
nike kd 7 black suede http://www.fayettevilletn.net/22/nike-kd-7-black-suede
nike air max 97 ul 17 gs gym bleu obsidiansummit blanc 1398/04/26 04:18
<a href="http://www.heartfullyyou.com/31/nike-zoom-kd-iii-blackout-release-date ">nike zoom kd iii blackout release date</a><a href="http://www.heartfullyyou.com/32/how-old-do-you-have-to-be-to-work-at-adidas ">how old do you have to be to work at adidas</a><a href="http://www.heartfullyyou.com/33/adidas-zx500-white-cobalt-poppy ">adidas zx500 white cobalt poppy</a><a href="http://www.heartfullyyou.com/34/retro-fitness-concord-mall ">retro fitness concord mall</a>
nike air max 97 ul 17 gs gym bleu obsidiansummit blanc http://www.alpineayurveda.com/31/nike-air-max-97-ul-17-gs-gym-bleu-obsidiansummit-blanc
mens nike free flyknit 3.0 black white 1398/04/26 04:18
<a href="http://www.woottonandwootton.com/201701/nike-free-trainer-5.0-mens-blue-white ">nike free trainer 5.0 mens blue white</a><a href="http://www.woottonandwootton.com/201702/nike-flyknit-lunar-3-kaskus ">nike flyknit lunar 3 kaskus</a><a href="http://www.woottonandwootton.com/201703/adidas-porsche-typ-64-pink ">adidas porsche typ 64 pink</a><a href="http://www.woottonandwootton.com/201704/kobe-bryant-shoes-nike-zoom ">kobe bryant shoes nike zoom</a>
mens nike free flyknit 3.0 black white http://www.kellyhighpointjobs.com/12/mens-nike-free-flyknit-3.0-black-white
wish x reebok pump omni lite american funat extra butter 1398/04/26 04:18
<a href="http://www.heartfullyyou.com/13/air-jordan-retro-4-2011 ">air jordan retro 4 2011</a><a href="http://www.heartfullyyou.com/14/womens-nike-air-huarache-nm-all-pink ">womens nike air huarache nm all pink</a><a href="http://www.heartfullyyou.com/15/kd-8-red ">kd 8 red</a><a href="http://www.heartfullyyou.com/16/air-jordan-11-high-heels-white-sky-blue ">air jordan 11 high heels white sky blue</a>
wish x reebok pump omni lite american funat extra butter http://www.howdoyouread.com/31/wish-x-reebok-pump-omni-lite-american-funat-extra-butter
cheap air max 1 denim grey and orange 1398/04/26 04:18
<a href="http://www.bracesinfoforadults.com/13/nike-air-max-urban-industry ">nike air max urban industry</a><a href="http://www.bracesinfoforadults.com/14/girls-jordans-sales-girls-pink-jordans ">girls jordans sales girls pink jordans</a><a href="http://www.bracesinfoforadults.com/15/air-jordan-green-glow-ebay ">air jordan green glow ebay</a><a href="http://www.bracesinfoforadults.com/16/nike-waffle-racer-vintage-red-white ">nike waffle racer vintage red white</a>
cheap air max 1 denim grey and orange http://www.beechwoodsmilecentre.com/14/cheap-air-max-1-denim-grey-and-orange
see what ewing athletics has planned for october 11 1398/04/26 04:17
<a href="http://www.bykaraphoto.com/39/mens-nike-free-run-3.0-v6-all-green ">mens nike free run 3.0 v6 all green</a><a href="http://www.bykaraphoto.com/4/mens-nike-air-jordan-shoes-2013 ">mens nike air jordan shoes 2013</a><a href="http://www.bykaraphoto.com/40/green-glow-air-jordan-4-retro-air-jordan-4 ">green glow air jordan 4 retro air jordan 4</a><a href="http://www.bykaraphoto.com/5/nyack-street-fair-2017 ">nyack street fair 2017</a>
see what ewing athletics has planned for october 11 http://www.communitywestern.com/19/see-what-ewing-athletics-has-planned-for-october-11
air jordan 13 doernbecher black grey for sale 3 1398/04/26 04:17
<a href="http://www.eluremarketing.com/31/kobe-air-jordan-8-lakers-pe ">kobe air jordan 8 lakers pe</a><a href="http://www.eluremarketing.com/32/mens-womens-nike-free-tr-fit-4-training-shoes-black-anthracite-pink-white-platinum ">mens womens nike free tr fit 4 training shoes black anthracite pink white platinum</a><a href="http://www.eluremarketing.com/33/air-jordan-retro-9-the-spirit ">air jordan retro 9 the spirit</a><a href="http://www.eluremarketing.com/34/air-jordan-fresh-prince-of-bel-air ">air jordan fresh prince of bel air</a>
air jordan 13 doernbecher black grey for sale 3 http://www.atlantagear.net/29/air-jordan-13-doernbecher-black-grey-for-sale-3
where can you get real yeezys 1398/04/26 04:17
<a href="http://www.drguyditommaso.com/28/nike-kd-iv-4-white-photo-blue-navy ">nike kd iv 4 white photo blue navy</a><a href="http://www.drguyditommaso.com/29/air-jordan-6-like-mike-gatorade-december-2017 ">air jordan 6 like mike gatorade december 2017</a><a href="http://www.drguyditommaso.com/3/nike-lebron-11-volt-vert-noir-mtallique ">nike lebron 11 volt vert noir mtallique</a><a href="http://www.drguyditommaso.com/30/mens-asics-gel-noosa-tri-9-white-gold ">mens asics gel noosa tri 9 white gold</a>
where can you get real yeezys http://www.einar-willumsen.com/27/where-can-you-get-real-yeezys
nike jordans white and purple retro jordans white and purple 1398/04/26 04:17
<a href="http://www.dharmaspacancun.com/6/nike-air-force-1-for-sale ">nike air force 1 for sale</a><a href="http://www.dharmaspacancun.com/7/nike-flyknit-lunar-1-women ">nike flyknit lunar 1 women</a><a href="http://www.dharmaspacancun.com/8/air-jordan-5-blue-suede-preschool ">air jordan 5 blue suede preschool</a><a href="http://www.dharmaspacancun.com/9/jordan-shoe-store-online ">jordan shoe store online</a>
nike jordans white and purple retro jordans white and purple http://www.fashionweekbrasil.com/28/nike-jordans-white-and-purple-retro-jordans-white-and-purple
supra cruizer low grapes 1398/04/26 04:17
<a href="http://www.heide-immo.com/20/extended-stay-america-wilmington ">extended stay america wilmington</a><a href="http://www.heide-immo.com/21/nike-air-span-8-india-price-buy-air-jordans-xx3 ">nike air span 8 india price buy air jordans xx3</a><a href="http://www.heide-immo.com/22/pink-air-max-leopard-print-for-sale-cheap ">pink air max leopard print for sale cheap</a><a href="http://www.heide-immo.com/23/air-jordan-6-retro-bg ">air jordan 6 retro bg</a>
supra cruizer low grapes http://www.albireofundraising.com/5/supra-cruizer-low-grapes
nike sb dunk low crown royal first look 1398/04/26 04:17
<a href="http://www.fanta-2.org/201609/nike-air-max-hyperaggressor-low ">nike air max hyperaggressor low</a><a href="http://www.fanta-2.org/201610/nike-free-5.0-2014-royal-blue ">nike free 5.0 2014 royal blue</a><a href="http://www.fanta-2.org/201611/nike-roshe-run-triangle ">nike roshe run triangle</a><a href="http://www.fanta-2.org/201612/womens-nike-huarache-ultra-orange-blue ">womens nike huarache ultra orange blue</a>
nike sb dunk low crown royal first look http://www.machineshell.net/18/nike-sb-dunk-low-crown-royal-first-look
kobe 9 high top green 1398/04/26 04:17
<a href="http://www.carte-escapade.com/31/nmd_cs1-primeknit-shoes ">nmd_cs1 primeknit shoes</a><a href="http://www.carte-escapade.com/32/cardinal-supreme-akira-yamagata-tee ">cardinal supreme akira yamagata tee</a><a href="http://www.carte-escapade.com/33/nike-air-max-zero-red-gold ">nike air max zero red gold</a><a href="http://www.carte-escapade.com/34/pink-lebron-soldiers ">pink lebron soldiers</a>
kobe 9 high top green http://www.cwheeler76.com/201604/kobe-9-high-top-green
nike air max essential damske 1398/04/26 04:16
<a href="http://www.communitywestern.com/17/nike-magista-obra-fg-with-acc-all-black ">nike magista obra fg with acc all black</a><a href="http://www.communitywestern.com/18/usa-pack-air-max-hyperfuse ">usa pack air max hyperfuse</a><a href="http://www.communitywestern.com/19/cheap-nike-kd-10-pale-grey-light-bone-gum-4 ">cheap nike kd 10 pale grey light bone gum 4</a><a href="http://www.communitywestern.com/2/wholesale-nike-griffey-max-1-nike-griffey-max-1-2011 ">wholesale nike griffey max 1 nike griffey max 1 2011</a>
nike air max essential damske http://www.clipatise.com/201512/nike-air-max-essential-damske
university motorsports 1398/04/26 04:16
<a href="http://www.projectmanagementcommunications.com/17/air-max-force-grape ">air max force grape</a><a href="http://www.projectmanagementcommunications.com/18/kendrick-lamar-nike-cortez-dont-trip-damn-sole-collector ">kendrick lamar nike cortez dont trip damn sole collector</a><a href="http://www.projectmanagementcommunications.com/19/capital-womens-care-alexandria ">capital womens care alexandria</a><a href="http://www.projectmanagementcommunications.com/2/jordan-toro-6-for-sale ">jordan toro 6 for sale</a>
university motorsports http://www.juliebrownleephotography.com/29/university-motorsports
nike flyknit roshe run sky blue gold 1398/04/26 04:16
<a href="http://www.minneapolismakeup.com/201505/mens-nike-huarache-ultra-blue-white ">mens nike huarache ultra blue white</a><a href="http://www.minneapolismakeup.com/201506/mens-nike-roshe-run-hyp-purple-yellow ">mens nike roshe run hyp purple yellow</a><a href="http://www.minneapolismakeup.com/201507/mens-salomon-xt-hornet-silver-orange ">mens salomon xt hornet silver orange</a><a href="http://www.minneapolismakeup.com/201508/nike-kd-8-high-yellow-gold ">nike kd 8 high yellow gold</a>
nike flyknit roshe run sky blue gold http://www.woottonandwootton.com/201606/nike-flyknit-roshe-run-sky-blue-gold
nike hyperdunk 2016 sky blue purple 1398/04/26 04:16
<a href="http://www.teambledsoe.com/35/nike-roshe-two-gold-blue ">nike roshe two gold blue</a><a href="http://www.teambledsoe.com/36/nike-turf-soccer-boots-hypervenomx-finale-black-white-red ">nike turf soccer boots hypervenomx finale black white red</a><a href="http://www.teambledsoe.com/37/nike-lebron-soldier-boys ">nike lebron soldier boys</a><a href="http://www.teambledsoe.com/38/cheap-grade-school-jordans ">cheap grade school jordans</a>
nike hyperdunk 2016 sky blue purple http://www.patentlogium.com/2/nike-hyperdunk-2016-sky-blue-purple
air jordan retro 11 green orange 1398/04/26 04:16
<a href="http://www.cambridgerx.net/28/michael-jordan-2015-shoes ">michael jordan 2015 shoes</a><a href="http://www.cambridgerx.net/29/nike-huarache-on-sale ">nike huarache on sale</a><a href="http://www.cambridgerx.net/3/new-nike-air-max-obsidian ">new nike air max obsidian</a><a href="http://www.cambridgerx.net/30/womens-air-max-2009-leather ">womens air max 2009 leather</a>
air jordan retro 11 green orange http://www.casa-ayala.com/201605/air-jordan-retro-11-green-orange
nike sweatpant shorts 1398/04/26 04:16
<a href="http://www.zimongedu.com/35/new-lime-green-air-max ">new lime green air max</a><a href="http://www.zimongedu.com/36/nike-dunk-high-ultraman-red-anthracite ">nike dunk high ultraman red anthracite</a><a href="http://www.zimongedu.com/37/nike-lunarglide-8-silver-yellow ">nike lunarglide 8 silver yellow</a><a href="http://www.zimongedu.com/38/nike-zoom-winflo-3-black-red ">nike zoom winflo 3 black red</a>
nike sweatpant shorts http://www.dutchhamradio.com/36/nike-sweatpant-shorts
looks like the air jordan 20 stealth will be returning in 2015 1398/04/26 04:16
<a href="http://www.michigancoffeeconnection.com/17/cole-haan-lunargrand-wingtip-shield ">cole haan lunargrand wingtip shield</a><a href="http://www.michigancoffeeconnection.com/18/jordan-23-jordan-6-pour-homme-gris-rouge ">jordan 23 jordan 6 pour homme gris rouge</a><a href="http://www.michigancoffeeconnection.com/19/jordan-white-pink-women ">jordan white pink women</a><a href="http://www.michigancoffeeconnection.com/2/nike-air-max-2015-red-sky-blue ">nike air max 2015 red sky blue</a>
looks like the air jordan 20 stealth will be returning in 2015 http://www.exlcompany.com/9/looks-like-the-air-jordan-20-stealth-will-be-returning-in-2015
air jordan ultra fly gold green 1398/04/26 04:16
<a href="http://www.weareinternetmarketing.com/1/adidas-neo-skate-red-pink ">adidas neo skate red pink</a><a href="http://www.weareinternetmarketing.com/10/whole-sale-jordan-sizes-16 ">whole sale jordan sizes 16</a><a href="http://www.weareinternetmarketing.com/11/nike-roshe-run-mens-black-cool-grey-anthracite-white ">nike roshe run mens black cool grey anthracite white</a><a href="http://www.weareinternetmarketing.com/12/legit-jordan-sites-sneakers ">legit jordan sites sneakers</a>
air jordan ultra fly gold green http://www.harindrajayalal.com/22/air-jordan-ultra-fly-gold-green
mens orange nike air max 2009 1398/04/26 04:16
<a href="http://www.exlcompany.com/35/kd-9-christmas-the-sauce-for-sale ">kd 9 christmas the sauce for sale</a><a href="http://www.exlcompany.com/36/jordan-trainer-prime-gym-red ">jordan trainer prime gym red</a><a href="http://www.exlcompany.com/37/nike-lunar-force-1-red ">nike lunar force 1 red</a><a href="http://www.exlcompany.com/38/air-jordan-11-ovo-schwarz-pant ">air jordan 11 ovo schwarz pant</a>
mens orange nike air max 2009 http://www.legalizesuaradio.com/33/mens-orange-nike-air-max-2009
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
لطفا در نظرسنجی شرکت کنید.
سوال: پیشرفته ترین شهرستان مننطقه لکستان کدام شهرستان میباشد؟ (فرهنگی،اقتصادی،علمی ،ساختار شهری و... )وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

آمار واطلاعات سایت
محل درج تبلیغات

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

کانون تبادل افکار مردم لک زبان

اخبار و روزنامه های امروز
پر بازدیدترین مطالب سایت

کد پربازدیدترین

نظرسنجی واشتراک گذاری

پشتیبانی

تصویر ثابت