تبلیغات
وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان - شهر وشهرستانهای لک زبان(لک نشین)

اسلایدر

شهر وشهرستانهای لک زبان(لک نشین)
ارسال شده توسط gandomban . | ( نظرات )

شهر وشهرستانهای لک زبان(لک نشین)

۱نوراباد(لرستان) -۲داغستان(روسیه) -۳دره شهر(ایلام) -۴رودبارومنجیل ولوشان(گیلان) -۵ابدانان(ایلام)-۶الشتر(لرستان) -۷تویسرکان(همدان) -۸صحنه(کرمانشاه) -۹شیروان وچرداول(ایلام) -۱۰کنگاور(کرمانشاه) -۱۱ -کوهدشت(لرستان)۱۲نهاوند(همدان) -۱۳هرسین(کرمانشاه)

وحالا توضیحی اجمالی در مورد شهر وشهرستانهای لک زبان:

1-دِلفان با جمعیتی بالغ بر ۱4۰ هزار نفر، منطقه‌ای در شمال غربی استان لرستان ودر فاصله 90 کیلومتری شرق کرمانشاه ودر مجاورت استان همدان از شمال و استان ایلام از جنوب غربی ایران است.

مرکز آن نورآباد با جمعیت تقریبی 6۰۰۰۰ نفر است.دارای 500 پارچه ابادی میباشد که در حال حاضر 422 روستای ان دایر وبقیه خالی از سکنه شده اند در مغرب آن رودخانه‌های سیمره و گاماسیاب جریان دارند.و در جنوب شرقی ان رودخانه کشکان جاری است همچنین رودخانه بایور(باداور)از میان شهر نوراباد می گذرداین منطقه کوهستانی و سردسیر است واز دیر باز محل ییلاق طوایف دلفان بوده است. محصول آن غلات، صیفی‌جات، لبنیات و پشم می‌‌باشد.

 زبان مردم این منطقه لکی است. نام دلفان در اصل بر مجموعه طوایفی ساکن در غرب فلات ایران اطلاق میشود که علاوه بر جمعیت 140000 نفری شهرستانی به همین نام در شهرستانهای هرسین وکوهدشت هم اکثریت بیش از 75% را شامل میشود همچنین 120000 از جمعیت شهر کرمانشاه واقلیتی از جمعیت شهرهای خرم اباد_ نهاوند _صحنه_کنگاور وایلام وهمچنین دلفانهای تبعیدی به کلاردشت مازندران وحوالی قزوین وشمال خراسان ونقاط دیگر ایران از همین طوایف میباشندجمعیت تقریبی دلفانها بالغ بر 600 هزار نفر تخمین زده میشود وطوایفی به نامهای کاکاوند ایتیوند مومه وند(نورعلی ومیربگ) کولیوندو…. که خود به زیر شاخه هایی تقسیم میشوند البته بعضیها طایفه بیرانوند راهم جزو دلفانها به حساب میاورند وبه روایت دیگر خواهر زاده دلفان بزرگ همچنانکه طوایف سلسله مثل حسنوند-یوسفوند-ترکاشوند و..برادرزادگان دلفان وجد اعلایشان یعنی سلسله برادر دلفان بوده است در دلفان سادات زیادی زندگی می کنند از جمله سادات اتش بگی و کر ابدالانی.

2-داغِستان یكی از جمهوری‌های خودمختار روسیه در ساحل باختری دریای خزر بوده و پایتخت

آن شهر ماخاچ كالا استداغِستان(به انگلیسی: The Republic of Dagestan )(به روسی:

Респу́блика Дагеста́н, Respublika Dagestan) یکی از جمهوری‌های روسیه در خاور قفقاز و

ساحل باختری دریای خزر است.و جمعیت لک زبانان  آن طی سرشماری سال 20۱۰بالغ بر

۱۶۱۰۰۰نفر بوده است یعنی تقریبا۶/۵  درصد.

مردمان قوم لک در داغستان در بخش مرکزی بخش های کوهستانی در حد فاصل

نواحی لک و کولینکسی زندگی می کنند. طبق سرشماری جمعیت سال 2010میلادی حدود 161هزار نفر لک که معادل حدود 5.6درصد کل جمعیت است در داغستان زندگی می کنند.

3-دره شهر  :

این شهرستان از توابع استان ایلام است وجمعیت ان برابر 58961است این شهرستان هم به زبان لکی صحبت میکنند.

4-رودبار

یکی از شهرستانهای گیلان است که جمعیت ان برابر 106206 نفر است:این شهرستان وبخصوص شهرهای ان از جمله منجیل و لوشان به زبان لکی تکلم میکنند که لک امیر از انها به لکهای تبعیدی یاد میکند.

 لوشان از جمله شهرهای بخش مرکزی شهرستان رودبار در استان گیلان ایران است جمعیت فعلی شهر لوشان بیش از 32000 نفر می‌باشد.[۱] لوشان در ۱۰۰ کیلومتری شهر رشت قرار دارد.[۲] و آب و هوای آن گرم و خشک است.

 مَنجیل از شهرهای شهرستان رودبار در استان گیلان در کشور ایران است. منجیل مرکز تجاری شهرستان رودبار استان گیلان شناخته می‌شود. سد سفیدرود در نزدیکی این شهر ساخته شده‌است  زیبایی رودها و کوه های رودبار که پذیرای تمدن ها و آثار تاریخی ایشان بوده است.

    سرو هرزویل

    چراغعلی تپه

    ییلاق‌های عمارلو

    پل تاریخی لوشان

    نیروگاه بادی منجیل

    سد سفیدرود منجیل

با استفاده از تحقیقاتی که بنده در راستای مجموع جمعیت فعلی لکها انجام داده ام شایدمجموع جمعیتهای بدست امده نزدیکترین آمار در مورد جمعیت لکها باشد.

مقدار درصدی جمعیت لکها در استانهای ذیل تقریبی بوده و با استناد به تحقیقات وبررسی بعمل آمده درخصوص مناطق یاد شده وهمچنین از طریق اطلاعات کسب شده از اصحاب رسانه  ومرکز امار ایران استخراج شده است 

جمعیت کرمانشاه1905793(مرکز امار)نفر است بیش از نیمی از جمعیت استان کرمانشاه لک زبان هستند.(اصحاب رسانه -مسئولین- شهرداری)  اگر ما مقدار تقریبی معادل 55درصددر نظر بگیریم یعنی 1048186نفر لک هستند.

65درصداستان لرستان لک هستند(گفته مسئولین)که جمعیت ان1758226(مرکز امار)نفر است که جمعیت لکها برابر1142846نفر است.

جمعیت استان همدان1699588(مرکز امار)نفر است5درصد همدان لک هستند که جمعیت لکها تقریبا84949نفر لک می شود(تقریبی)

35درصد ایلام لک هستندو جمعیت این استان 566332 (مرکز امار)نفر است که جمعیت لکها در ان برابر198821نفر است(تقریبی :شاید یه مقدار بیشتر باشد وشاید هم کمتر) در مورد جمعیت لکهای ایلام شبهات زیادی وجود دارد زیرا اکثریت قریب به اتفاق لکهای ایلام جمعیت لکها را خیلی بیشتر از این میدانند.شاید یکی از عواملی که گفته انها را صدق میکند تبلیغات بسیار زیاد اصحاب رسانه این استان در کرد نشان دادن  ایلامیها است.هر چند این اشتباه بزرگی است که ایلامیها مرتکب ان میشوند ولی امروزه یکسری نانشان  در تبلیغاتشان است برای انها فرقی ندارد تبلیغ انها چه می خواهد باشد نان میخواهند حتی به قیمت تغییر هویت یک قوم یا تغییر یک تاریخ

جمعیت لکهای این چهار استان تقریبا 2474802نفر میباشد اگر این جمعیت را به جمعیت ۱۶۱۰۰۰نفری داغستان روسیه وهمچنین جمعیت 106206نفری شهرستان رودبار اضافه کنیم باید جمعیت لکها چیزی در حدود 27۴۲۰۰۸نفرباشد البته در این اوساط جمعیت لکهای عراق وجمعیت لکهای خراسان وقم و دیگر استانها محاسبه نشده است که انشالله بزودی در مورد جمعیت انها هم اطلاعاتی در دسترس قرار میگیرد.

جغرافیای لکستان

لکستان با نام زاگرس عجین است، منطقه‌ای که محل اجداد آنها یعنی کاسیان بوده است

«سرزمین لک نشین به صورت خطی منحنی در طول‌ رودخانة سیمره از سر منشأ آن از جنوب هگمتانه شروع و تا انتهای آن یعنی شمال خوزستان ادامه دارد . در گذشته لکها به طوایف وند شهرت داشتند و طایفه زند در زمرة طایفه‌های لک به شمار می‌آمدند، اینان به دنبال سفرشاه عباس اول صفوی به لرستان و قیام شاهوردیخان اتابک ناگزیر به ترک لرستان و لکستان شدند . در این کوچ اجباری بسیاری از طوایف لک آواره دشتها و صحراهای ایران جنوبی و مرکزی شدند و پس از کوچ اجباری روزگار تیمور این مهاجرت در لکستان و لرستان و بافت طوایف آن به سختی مؤثر افتاد. مردوخ در‌خصوص معرفی طوایف لک می‌نویسد: « این تیره هم پنج شعبه‌اند: سلسله‌ ، دلفان ، طرهان ، دالوند که اکثراً شیعه‌اند . در خانقین و خرم‌آباد ، الشتر و محال لرستان سکونت دارند، در کلیایی، همدان، اصفهان و در بین (دولت‌آباد و سلطان‌آباد ) و اطراف سنه دژ (سنندج ) ، اسپند آباد ... هم هستند، در فضای سلماس آذربایجان هم هستند گویا از شیراز به آنجا آمده‌اند». آیت محمدی می‌نویسد: «طوایفی لکی که در قم ساکن هستند همان طوایفی می‌باشند که به همراه خاندان زند به شیراز رفتند و پس از تسخیر شیراز توسط حکام خیانتکار قاجار به نقاط مختلف کشور کوچانده شدند ، عده‌ای زیادی از آنها نیز به مناطق اصلی خود در استانهای ایلام ـ کرمانشاه و لرستان بازگشتند. اینکه لکها چه طوایفی هستند و در کجا ساکن هستند باید گفت که خود قوم لک یکی از اقوام کهن ایران است که در مناطق مرکزی زاگرس ، شمال و جنوب آن بین استانهای همدان ، کرمانشاه ، لرستان ، ایلام و شمال خوزستان قرار دارند و به آن لکستان می‌گویند بارون دوبد در سفرنامة خود در‌خصوص طوایف پشتکوه (ایلام) و پیشکوه (لرستان ) می‌نویسد: «طوایف سلسله و دلفان در پیشکوه که لک هستند جمعیت آنها را حدود 140 هزار نفر می‌باشند. تعداد جمعیت لرها به 20 هزار نفر می‌رسند که به نظر ما خیلی ناچیز می‌آیند ، همچنین در جلگه هرو بین بروجرد و خرم‌آباد دو طایفه باجلان و بیرانوند که هر دو از خانوده‌های لک هستند سکونت دارند . طوایف پشتکوه ( ایلام ) که عنوان فیلی دارند از طوایف پیشکوه کم جمعیت‌ترند، ماژور راولینسون آنها را دوازده هزار نفر خانوار رقم زده است که آنها مرکب‌اند از: کردها، لک‌ها چون دیناروند ، مرشدوند ، خزل ، شوهان ، کلهر ، بدرانی و مهکی(بارون دوبد، سفرنامه ، ترجمه دکتر سکندر امان اللهی بهاروند و لیلی بختیاری‌ ، انتشارات بانک تهران، 1364) برخی محققین طوایفی چون کلهر را نیز لک به حساب می‌آورند(شهبازی، عبدالله، مقدمه‌ای بر شناخت ایلات و عشایر ایران ، انتشارات نشر نی ، چاپ 1369) مذهب و موقعیت جغرافیایی لکهای غرب ایران مسلمان وشیعه میباشند.. لک ها در زاگرس مرکزی- عراق- شمال خراسان و داغستان پراکنده گشته اند که همین امر سبب کاهش موضعی تعداد آنها ولی افزایش کلی تعداد شده است نکته قابل توجه بیشتر بودن جمعیت لک ها در عراق نسبت به ایران است مردم قوم لک در عراق در ناحیه مندلی و شهرهای مجاور آن زندگی می کنند. تخمین زده می شود که بیش از دو میلیون نفر لک در عراق سکونت داشته باشند که با احتساب جمعیت لک های ایران آمار لک های ایران و عراق به بیش از سه میلیون نفر خواهد رسید(طبق سرشماری سال ۸۵)می توانید نظرات خود رااینجا بنویسید*-*-*-*وارد کردن ایمیل الزامی نمیباشد.
chocolate 1397/02/10 05:37
Fine way of describing, and fastidious piece of writing to take
facts regarding my presentation focus, which i am going to convey in college.
protect.downloadiz2.com 1397/01/13 09:32
They possessed great knowledge of the textiles industries, particularly silk
making. Without jewellery girls feel themselves incomplete.
joma jewellery earrings 1397/01/13 02:28
Attempt placing a drop of oil (cooking oil will do if that is all you've received!) or a quick spray of WD40
on them.
img5.nayana.com 1397/01/12 22:36
Ms. Parul Ghalout and Ms. Uma Maheshwari Ram acquired
the pendants and Ms. Aysha Salem received the reward voucher.
Bungling Ben 1397/01/12 14:11
The play premiered on Lyttelton Theatre in London on 18 May 2004.
ouverture compte boursorama 80 euros 1396/10/27 04:35
constantly i used to read smaller articles that as well clear their motive, and that is also happening
with this paragraph which I am reading now.
trafficjunky.com 1396/10/21 05:56
Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it ;) I may return once again since
i have book marked it. Money and freedom is the best way to change, may
you be rich and continue to guide other people.
Expert Option 1396/09/27 12:44
You really make it seem really easy along with your
presentation however I find this matter to be really one thing that I think I would never understand.

It seems too complicated and extremely large for me.
I'm looking forward in your subsequent post, I'll attempt to get the hang of it!
مناقصات 1396/09/20 18:50
با تشکر از اطلاعات که قرار دادید
آی تی 1396/07/19 15:05
ممنون خیلی خوب بود
پایگاه مناقصات 1396/07/15 06:11
ممنون اطلاعات خوبی بود. لطفا اگر اطلاعات کامل تری دارید در سایت قرار
دهید
How we can increase our height? 1396/07/1 16:10
I am sure this piece of writing has touched all
the internet users, its really really pleasant piece of writing on building up new blog.
گوگل ادوردز 1396/06/28 10:45
ممنون از وبلاگ خوبتون
How much can you grow from stretching? 1396/05/16 18:21
I'm very pleased to discover this web site. I need to to thank you for ones time due to this fantastic read!!

I definitely really liked every part of it and i also have you
bookmarked to check out new things in your web site.
Foot Pain 1396/05/16 13:25
I do not know if it's just me or if perhaps everybody
else encountering problems with your site. It seems like some of the written text on your
content are running off the screen. Can somebody else please
comment and let me know if this is happening to them as well?
This might be a issue with my internet browser because I've had this happen previously.

Cheers
Foot Problems 1396/05/9 07:40
Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
Very helpful information specially the last part
:) I care for such information much. I was seeking this certain info for a
very long time. Thank you and best of luck.
davispnaqfghonv.snack.ws 1396/05/8 23:13
Hello! I'm at work surfing around your blog from my new apple iphone!
Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
Keep up the superb work!
Why is my Achilles tendon burning? 1396/05/5 20:27
Please let me know if you're looking for a article author for your weblog.
You have some really great posts and I believe I would be a
good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
Please send me an e-mail if interested. Cheers!
gregory4strickland69.wordpress.com 1396/03/13 22:13
These are really impressive ideas in regarding blogging.
You have touched some fastidious factors here.
Any way keep up wrinting.
julie9leon4.jimdo.com 1396/03/12 11:56
I all the time used to study article in news papers but now as I am a user of web therefore from
now I am using net for posts, thanks to web.
manicure 1396/02/14 00:49
hey there and thank you for your information – I have certainly picked up anything new from right here.
I did however expertise several technical points using this site, since
I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load correctly.
I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes
affect your placement in google and can damage your high quality score if ads
and marketing with Adwords. Anyway I'm adding this RSS to my e-mail and could look out
for a lot more of your respective fascinating content. Make sure
you update this again soon.
manicure 1396/02/13 15:52
Hello! Do you know if they make any plugins to safeguard against
hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked
hard on. Any tips?
manicure 1396/02/11 20:37
It's perfect time to make some plans for the future and it's time to be happy.

I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or suggestions.
Maybe you could write next articles referring to this article.
I desire to read more things about it!
BHW 1396/01/23 07:23
My partner and I stumbled over here by a different
web page and thought I may as well check things out. I like
what I see so i am just following you. Look forward to going over your web page yet again.
manicure 1396/01/18 21:32
You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually
something which I think I would never understand. It seems
too complex and very broad for me. I am looking forward
for your next post, I will try to get the hang of
it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
لطفا در نظرسنجی شرکت کنید.
سوال: پیشرفته ترین شهرستان مننطقه لکستان کدام شهرستان میباشد؟ (فرهنگی،اقتصادی،علمی ،ساختار شهری و... )وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

آمار واطلاعات سایت
محل درج تبلیغات

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

کانون تبادل افکار مردم لک زبان

اخبار و روزنامه های امروز
پر بازدیدترین مطالب سایت

کد پربازدیدترین

نظرسنجی واشتراک گذاری

پشتیبانی

تصویر ثابت